ŠUJA. Špeciálna základná škola v Šuji oslávi tento rok polstoročie svojej existencie. V laviciach sa vystriedali stovky mentálne, či telesne postihnutých a imobilných žiakov na prvom aj druhom stupni. No napriek tomu je v ohrození. Ak chce škola naďalej existovať, potrebuje zohnať jedného jediného žiaka. Podľa zákona sa totiž zriaďuje pri minimálnom počte desať žiakov a ruší sa, ak počet žiakov klesne pod osem. Dnes ich má sedem.
Existuje aj výnimka, a to, ak v nasledujúcom školskom roku je predpoklad, že pribudne väčší počet žiakov. Riaditeľ školy Peter Hönsch verí, že potrebného žiaka zoženú.
Rekonštruujú
Počas zimných prázdnin zrekonštruovali WC, cez letné mesiace chcú zrekonštruovať ďaľšie sociálne zariadenia. Ďalej vybudovať bezbariérový vstup, vymeniť starú dlažbu za novú a nemala by chýbať ani nová vonkajšia fasáda.
Peniaze z eurofondov však na počet žiakov získať nemôžu, preto využívajú menšie regionálne projekty. Zriaďovateľom školy je Krajský školský úrad v Žiline. Deti zo spádovej oblasti majú preplácané cestovné štátom, žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia sú za stravnú jednotku oslobodení od platenia .
Po technickej stránke je v poriadku
Škola je zabezpečená aj technicky. Nechýba projektor, internetová sieť v každej učebni, interaktívna tabuľa sa veľmi osvedčila. V škole pracujú dva krúžky – počítačový a krúžok šikovných rúk. Ani v kultúrnej oblasti opro-ti klasickým školám nezaostávajú. Môžeme spomenúť výtvarnú súťaž Mladé talenty, podujatie Môj priateľ počítač v Žiline, Otvorené srdcia v Považskej Bystrici, spevom a recitáciou sa prezentovali aj na Bytčianskom sláviku.
V minulosti škola realizovala viacero projektov, ako Enviroprojekt – Zem v našich rukách, či projekt s PC technikou Vidieť, zachytiť, spoznať. V máji tohto roka sa bude konať prehliadka malých javiskových foriem recitácie Divadelná Šuja .
O súčasných štrnásť žiakov sa stará mladý kolektív, ktorý sa snaží v maximálnej miere vyjsť v ústrety každému dieťaťu i rodičovi individuálne.
Autor: Peter Pekarík