ŽILINA. „Úhor európsky je naša pôvodná ryba, ktorá kedysi migrovala z Atlantického oceánu až do Čierneho mora a odtiaľ do povodia Dunaja. Je to druh, ktorý žije väčšinu života v sladkej vode, ale rozmnožuje sa v slanej. Malé úhory potom migrujú do sladkých riek,“ povedal Richard Štencl, oblastný ichtyológ Slovenského rybárskeho zväzu, Rada Žilina. Výstavba rôznych priehrad im však posledné roky migrovať veľmi nedovoľuje a tak sa úhory musia nasádzať, aby sa udržala ako - taká populácia tejto ryby.
Priviezli ich lietadlom
Ryby kúpili z Anglicka, konkrétne z ústia rieky Severn, odkiaľ ich letecky v polystyrénových prepravkách bez vody, iba vo vlastnom slize, previezli do Viedne a odtiaľ v autách na Slovensko. „Zakúpili sme 79,5 kg násady nazývanej monté, časť išla na severné Slovensko a druhá časť na východ. Do desiatich hodín boli úhory vo vode,“ vyslovil Štencl. V jednom kilograme násady sa nachádza 3 200 až 3 500 malých, asi 6 centimetrových rybiek.
O násadu úhora malo záujem okolo 50 lokalít a organizácií. Medzi nimi nechýbali významné vodné nádrže Kráľová, Sĺňava, Liptovská Mara, Orava, Domaša, takisto Vodné dielo Žilina, rybníky v Považskej Teplej a miestne menšie revíry.
Do Žiliny a okolia išli celkovo 3 kg násady, do Bytče pol kila a do Kysuckého Nového Mesta kilo. „Cena za jedno kilo násady je 500 € bez DPH,“ upresnil ichtyológ.
Ohrozený druh
Úhor európsky patrí medzi celosvetovo ohrozené druhy rýb, hlavne preto, že sa ich menej dostáva do Sargasového mora, kde sa rozmnožuje. Úhor má potrebu sa rozmnožovať vo veku 10 až 12 rokov, kedy začína migrovať a často končí pod lopatkami nejakej vodnej priehrady. Práve preto je u nás skôr určený na rybolov.
„Ako úlovok je u rybárov obľúbenou rybou, ale málokto sa na ňu špecializuje, väčšinou je to náhodne ulovená ryba pri lovení na dážďovky alebo rybky,“ vysvetlil Richard Štencl a dodal: „Má veľmi tučné mäso, vhodná je najmä na vyúdenie.“
Zarybňovanie úhorov sa v roku 1998 prerušilo a obnovilo sa až v roku 2008. Viditeľné je to najmä na dĺžke
a váhe úhorov. Trojročný úhor dosahuje dĺžku okolo 45 centimetrov, čo je už povolená dĺžka na lov. Dospelý jedinec môže narásť do dĺžky 120 až 150 cm. Ako jedna z mála rýb je jedovatá. Má krv, v ktorej sa nachádzajú ichtyotoxíny, a preto pri jeho úprave musí dávať rybár pozor. V lekárstve sa rybí jed používa na výrobu séra proti uštipnutiu vretenicou.