Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Spor o káblovú televíziu zasiahne desaťtisíce ľudí, padajú aj žaloby

Spor o družstevnú káblovku v Žiline zasiahol 50-tisíc ľudí. Nevedia, či budú signál dostávať aj naďalej a hlavne, na aký účet majú platiť poplatky.

Družstvo rozvešalo letáky po výťahoch. Ľudia sú zmätení.Družstvo rozvešalo letáky po výťahoch. Ľudia sú zmätení. (Zdroj: ĽUBO BECHNÝ)

Bytové družstvo a firma, ktorá televíziu desať rokov zabezpečovala, vedú spor o vlastníctvo hviezdicových rozvodov. Vybudovala ich firma, družstvo jej ich odmietlo odovzdať. Tá hovorí o podvode a nehoráznosti.

ŽILINA. Desaťtisíce ľudí v Žiline je zneistených. Ťažkú hlavu im robí situácia ohľadom káblovej televízie, ktorú prevádzkuje Obvodné stavebné bytové družstvo (OSBD). Napojených je na ňu okolo 50-tisíc obyvateľov.

Zmluva, na základe ktorej technický servis a poskytovanie služieb desať rokov zabezpečovala firma Tesatel, vypršala na konci marca. Jej predĺženie totiž OSBD odmietlo a našlo si na to inú spoločnosť. To však môže mať nielen súdnu dohru, pričom už padli prvé žaloby a podnety na prešetrenie, ale tiež znamenať značnú finančnú stratu, ktorú budú musieť zaplatiť pripojení Žilinčania. Spoločnosť Tesatel sa totiž cíti konaním OSBD podvedená a poškodená. Podľa tvrdenia konateľa Ladislava Čierneho, im konaním družstva mesačne vzniká strata desiatok tisíc eur, ktoré si budú vymáhať.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jeho slov OSBD neoprávnene využíva takzvané hviezdicové rozvody, ktoré budovali niekoľko rokov a ktoré sa podľa dodatku zmluvy stali dňom montáže majetkom firmy Tesatel. Čierny tvrdí, že bez nich by pre družstvo bolo problematické poskytovať retransmisiu, firme ich odmietlo odovzdať.

Firma hovorí o podvode

„Cítime sa podvedení. Sieť bez našich rozvodov by pre nich bola len ťažko použiteľná. Neoprávnene, bez nášho súhlasu, využívajú náš majetok, čím im vzniká neoprávnený prospech. Navyše ho nemôžeme využívať my, čím nám vzniká škoda,“ hovorí Čierny. Odhaduje ju až na desiatky tisíc eur mesačne.

Predseda predstavenstva OSBD Dušan Kaluža naopak tvrdí, že prezentovaná skutočnosť o tom, že niektoré časti sú majetkom Tesatelu, je len ich zbožné prianie. „V zmluve je jasne stanovené, že majú vybudovať hviezdicové rozvody a na vlastné náklady. Avšak to, čo vybudovali, nezodpovedá norme STN, o tom ako majú hviezdicové rozvody vyzerať a navyše vyberali pripojovací poplatok. Toto sú akési hybridné rozvody a keď nepatria nám, tak celkom určite vlastníkom bytov, ktorí za ne platili. Tesatel je až posledný v rade, komu by mali patriť. Navyše nám ani na vyzvanie nepreukázali ich vlastníctvo,“ hovorí Kaluža.

Skryť Vypnúť reklamu

Spor o rozvody

V dodatku k zmluve je napísané, že „vybudované hviezdicové rozvody sa stanú vlastníctvom poskytovateľa (Tesatel, pozn. red.) dňom ich montáže“ a „prevádzkovateľ (OSBD, pozn. red.) sa zaväzuje po ukončení účinnosti zmluvy umožniť poskytovateľovi využitie a prevádzkovanie hviezdicových rozvodov.“

kablovka_490.jpg

Ladislav Čierny tvrdí, že mu na konaní OSBD mesačne vzniká škodsa niekoľko desiatok tisíc eur, ktoré si bude vymáhať. FOTO: ĽUBO BECHNÝ

Ladislav Čierny oponuje tým, že v zmluve je jasne definované, čo sú hviezdicové rozvody a odvoláva sa na STN, ktorá platí len ako odporúčanie. Norma pozná pojem účastnícky hviezdicový rozvod, ktorý spolu s prvkami vetvenia tvorí hviezdicové rozvody definované priamo v zmluve.

Vybudovanie hviezdicových rozvodov ich vraj vyšlo na asi 15 miliónov korún. Od ľudí na ne nepýtali ani korunu. Poplatok za pripojenie rozšíreného súboru vo výške 990 Sk vraj zahŕňal všetky činnosti spojené s uzatvorením zmluvy a pripojením účastníka do siete „Ľudia ho platili už dva roky pred tým, ako sme vybudovali tieto rozvody. Poplatok nie je cena montáže hviezdicového rozvodu, je to úplne iná vec a vôbec to spolu nesúvisí,“ dodal Čierny.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred skončením zmluvy obe strany rokovali. Hoci Čierny údajne navrhoval niekoľko alternatív pokračovania spolupráce, Kaluža ani jednu neprijal. On to odmieta, vraj alternatívy neboli. Hovorí, že firma stratila jeho dôveru, pretože ich vydierali podmienkami, keď chceli zvyšovať cenu.

Družstvo hovorí o neserióznom prístupe

„Prístup k družstvu v posledných asi dvoch rokoch bol z ich strany neseriózny, zavádzajúci, až koristnícky. V obchodnej činnosti už odsúvali naše záujmy na úkor svojich. V investičnej oblasti nás zavádzali nadsadenými kalkuláciami, aby vytvorili priestor pre budovanie vlastnej káblovej televízie na tom istom trhovom priestore.

Zmluva v tomto období vypršala, tak sme sa rozhodli v nej nepokračovať. Brzdu sme zatiahli v poslednej chvíli,“ hovorí o dôvodoch nepredĺženia zmluvy Kaluža. Všetky kroky, podľa neho, robilo predstavenstvo, ako kolektívny orgán. Čierny to považuje za nezmysel. Cenu vraj rozhodne zvyšovať nechceli. Akurát museli reagovať na jednostranné rozširovanie balíka programov zo strany družstva. „Mám Kalužov písomný súhlas na budovanie prípojných vedení. To sme aj urobili. Teraz sme našu sieť len rekonštruovali v rozsahu záväzného stanoviska stavebného úradu a vymenili sme staré káble za optické. Navyše máme stovky písomných súhlasov predsedov samospráv, domovníkov, dôverníkov a potvrdenie montáže od každého užívateľa, ktorých je do 10-tisíc,“ oponoval.

Firma chce ponúkať svoje služby

Tesatel má záujem poskytovať abonentom svoje služby aj naďalej. Okrem analógovej televízie, ktorú navrhoval nechať v réžii OSBD, chcel zaviesť aj vysokorýchlostný internet a digitálne vysielanie. Keďže k predĺženiu zmluvy neprišlo, zakúpil aj vlastnú analógovú stanicu a čoskoro chce poskytovať všetky tri služby. Bráni mu v tom Kaluža, ktorý mu neumožňuje využívať hviezdicové rozvody. Bez nich je sieť nefunkčná.

Situácia dospela do štádia, že sú zneistení všetci abonenti. Obe strany im rozposlali listy. Kaluža ich ešte dva týždne pred skončením zmluvy informoval o novom čísle účtu, kam majú zasielať svoje platby. Čierneho to poburuje a hovorí o neférovom konaní.

Žaloby a finančná škoda

Situácia zaváňa súdnymi procesmi. O veľa peňazí môžu zbytočne prísť aj obyvatelia mesta. Ak si Tesatel bude vymáhať škodu, na desiatky tisíc eur za každý mesiac sa zložia všetci družstevníci. Podľa Čierneho, neprijatím ich návrhu prídu družstevníci o 800-tisíc eur. Družstvu totiž ponúkali, že za možnosť poskytovania analógovej televízie OSBD, digitálnej televízie a rýchleho internetu v rámci zmluvy zaplatia 400-tisíc eur. Kaluža to neprijal, a tak zo zisku 400-tisíc vzniknú pre družstevníkov náklady v rovnakej výške, ktoré bude musieť investovať do rekonštrukcie siete.

Družstvo zažalovalo Tesatel za to, že neodovzdali agendu a nevyúčtovali platby. Čierny hovorí, že to ani nemohli urobiť, keďže pri obojstrannom preberaní Kaluža pred svedkami odmietol podpísať odovzdanie preberacích a odovzdávacích protokolov vrátane hviezdicových rozvodov. Presmerovaním platieb ešte navyše skomplikoval a predĺžil čas na ich zúčtovanie.

Tesatel zas dala podnety na prešetrenie postupu OSBD na príslušné štátne orgány a viacerí užívatelia na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Nevylučuje ani možnosť trestného oznámenia. „Družstvo má právo podať trestné oznámenie a ja mám právo vypovedať a predložiť dôkazy. Som rád, že to urobili, aspoň to nebudeme musieť robiť my,“ povedal.

Nervozita v meste

Ľudia sú zneistení. Nevedia, komu majú za službu platiť a čo bude ďalej. Podľa vyjadrení Kalužu, káblovka bude pokračovať ďalej, zabezpečuje ju pre nich nová firma. V súčasnosti zbierajú menné zoznamy abonentov. Čierny hovorí, že až do rozhodnutia orgánov neurobí kroky k odpojeniu ľudí. Od mája je však rozhodnutý ponúkať ľuďom v rámci voľnej súťaže svoje služby v optickej sieti prostredníctvom hviezdicových rozvodov, ktoré vybudoval.

Predseda kontrolnej komisie OSBD Pavol Salaj hovorí o veľmi rušnej situácii v celom meste. „Dôchodcovia sa pýtajú, čo sa bude diať. Dostávajú rozporuplné informácie . Vyvoláva to nervozitu a dezorientáciu desiatok tisíc obyvateľov. Hlavne preto, že družstvo rozoslalo abonentom informáciu o zmene čísla účtu, na ktorý majú platiť, len prostredníctvom jednoduchého letáka vhodeného do schránok. Pritom v zmluve, ktorú majú podpísanú, je úplne iné. Toto sa dá veľmi ľahko zneužiť,“ uzavral Salaj.

HISTÓRIA SPORU

 • V roku 2001 podpísali OSBD s firmou TESATEL zmluvu, na základe ktorej spoločnosť pos-kytovala technický servis na káblovú televíziu. Znela na 10 rokov.
 • V roku 2002 podpísali dodatok, na základe ktorého sa firma zaviazala vybudovať
  v domoch pod správou OSBD na vlastné náklady hviezdicové rozvody. Dňom montáže sa mali stať vlastníctvom Tesatelu.
 • Platnosť zmluvy vypršala 31. 3. 2011.
 • Rokovania o jej predĺžení
  v priebehu marca boli neúspešné, spoločnosti sa na jej predĺžení nedohodli.
 • OSBD už 16. 3. informuje listom abonentov televízie, že Tesatel dohodu za nových podmienok odmietla a ďalšie platby majú uskutočňovať na nové číslo účtu, priamo OSBD.
 • OSBD odmietlo podpísať vzájomné odovzdanie a prebratie si náležitostí, vrátane odovzdania hviezdicových rozvodov firme Tesatel.
 • Od 1. 4. poskytuje užívateľom káblovú televíziu v spolupráci s novou spoločnosťou.
 • Tesatel tvrdí, že neoprávnene, na majetku, ktorý im nepatrí a dochádza tak k ich neoprávnenému obohacovaniu a Tesatelu vzniká škoda niekoľko desiatok tisíc eur. 
 • OSBD tvrdí, že hviezdicové rozvody nemôžu byť majetkom Tesatelu, pretože to vlastne nie sú hviezdicové rozvody a na ich vybudovanie vyberala firma od užívateľov peniaze, čo je v rozpore s dodatkom zmluvy.
 • OSBD zažaloval firmu Tesatel za to, že neodovzdaním dokumentácie neplní náležitosti zmluvy.
 • Od mája chce Tesatel poskytovať v Žiline analógové, aj digitálne vysielanie a vysokorýchlostný internet.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 18 223
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 186
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 9 763
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 832
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 838
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 4 355
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 808
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 189
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 355
 10. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 2 141

Blogy SME

 1. Marek Strapko: Tá smrtka z kúpaliska naozaj prišla...
 2. Stanislav Jurčišin: Ideológia po kapitalisticky
 3. Jaroslav Polaček: V Košiciach máme klzisko svetových rozmerov
 4. Róbert Kotian: Ako sa Edo zaťal
 5. Štefan Vidlár: Nepekne hovoríš o dôchodcovi
 6. Tomáš Tenczer: Prečo ľudia nechcú deti?
 7. Miroslav Haviar: Naozaj majú všetci nárok?
 8. Marek Brezovský: Koniec pretvárky, späť na stromy. Debata o očkovaní čoraz viac pôsobí, že mentálne žijeme v pralese.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 175
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 222
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 842
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 695
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 326
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 3 710
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 616
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 504
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Libor Ťažký (v červenom) v drese Višňového v roku 2016.

Futbal ma baví, je to môj životný štýl, vraví najlepší záložník jesennej časti I. triedy ObFZ Žilina.


5 h
Ilustračné foto.

Takmer každá štvrtá obeť koronovírusu na Slovensku pochádzala v októbri zo Žilinského kraja.


9 h
Ilustračná foto.

Osobu, podozrivú zo spáchania skutku, zadržali na mieste.


TASR 19 h

Policajti mužovi obmedzili osobnú slobodu a zadržali vodičský preukaz.


4. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

V martinskej nemocnici sa situácia nezlepšuje.


3. dec

V rámci svojho záverečného vystúpenia sa predstaví so skladbou, ktorá sa s ňou tiahne celý jej život.


19 h

Dlhoročná folkloristka, speváčka, členka folklórnych skupín a propagátorka ľudovej kultúry a zvykov našich predkov Martina Žabčíková zomrela 29. novembra vo veku 37 rokov.


2. dec

Blogy SME

 1. Marek Strapko: Tá smrtka z kúpaliska naozaj prišla...
 2. Stanislav Jurčišin: Ideológia po kapitalisticky
 3. Jaroslav Polaček: V Košiciach máme klzisko svetových rozmerov
 4. Róbert Kotian: Ako sa Edo zaťal
 5. Štefan Vidlár: Nepekne hovoríš o dôchodcovi
 6. Tomáš Tenczer: Prečo ľudia nechcú deti?
 7. Miroslav Haviar: Naozaj majú všetci nárok?
 8. Marek Brezovský: Koniec pretvárky, späť na stromy. Debata o očkovaní čoraz viac pôsobí, že mentálne žijeme v pralese.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 175
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 222
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 842
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 695
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 326
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 3 710
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 616
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 504
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu