Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Spor o káblovú televíziu zasiahne desaťtisíce ľudí, padajú aj žaloby

Spor o družstevnú káblovku v Žiline zasiahol 50-tisíc ľudí. Nevedia, či budú signál dostávať aj naďalej a hlavne, na aký účet majú platiť poplatky.

Družstvo rozvešalo letáky po výťahoch. Ľudia sú zmätení.Družstvo rozvešalo letáky po výťahoch. Ľudia sú zmätení. (Zdroj: ĽUBO BECHNÝ)

Bytové družstvo a firma, ktorá televíziu desať rokov zabezpečovala, vedú spor o vlastníctvo hviezdicových rozvodov. Vybudovala ich firma, družstvo jej ich odmietlo odovzdať. Tá hovorí o podvode a nehoráznosti.

ŽILINA. Desaťtisíce ľudí v Žiline je zneistených. Ťažkú hlavu im robí situácia ohľadom káblovej televízie, ktorú prevádzkuje Obvodné stavebné bytové družstvo (OSBD). Napojených je na ňu okolo 50-tisíc obyvateľov.

Zmluva, na základe ktorej technický servis a poskytovanie služieb desať rokov zabezpečovala firma Tesatel, vypršala na konci marca. Jej predĺženie totiž OSBD odmietlo a našlo si na to inú spoločnosť. To však môže mať nielen súdnu dohru, pričom už padli prvé žaloby a podnety na prešetrenie, ale tiež znamenať značnú finančnú stratu, ktorú budú musieť zaplatiť pripojení Žilinčania. Spoločnosť Tesatel sa totiž cíti konaním OSBD podvedená a poškodená. Podľa tvrdenia konateľa Ladislava Čierneho, im konaním družstva mesačne vzniká strata desiatok tisíc eur, ktoré si budú vymáhať.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jeho slov OSBD neoprávnene využíva takzvané hviezdicové rozvody, ktoré budovali niekoľko rokov a ktoré sa podľa dodatku zmluvy stali dňom montáže majetkom firmy Tesatel. Čierny tvrdí, že bez nich by pre družstvo bolo problematické poskytovať retransmisiu, firme ich odmietlo odovzdať.

Firma hovorí o podvode

„Cítime sa podvedení. Sieť bez našich rozvodov by pre nich bola len ťažko použiteľná. Neoprávnene, bez nášho súhlasu, využívajú náš majetok, čím im vzniká neoprávnený prospech. Navyše ho nemôžeme využívať my, čím nám vzniká škoda,“ hovorí Čierny. Odhaduje ju až na desiatky tisíc eur mesačne.

Predseda predstavenstva OSBD Dušan Kaluža naopak tvrdí, že prezentovaná skutočnosť o tom, že niektoré časti sú majetkom Tesatelu, je len ich zbožné prianie. „V zmluve je jasne stanovené, že majú vybudovať hviezdicové rozvody a na vlastné náklady. Avšak to, čo vybudovali, nezodpovedá norme STN, o tom ako majú hviezdicové rozvody vyzerať a navyše vyberali pripojovací poplatok. Toto sú akési hybridné rozvody a keď nepatria nám, tak celkom určite vlastníkom bytov, ktorí za ne platili. Tesatel je až posledný v rade, komu by mali patriť. Navyše nám ani na vyzvanie nepreukázali ich vlastníctvo,“ hovorí Kaluža.

Skryť Vypnúť reklamu

Spor o rozvody

V dodatku k zmluve je napísané, že „vybudované hviezdicové rozvody sa stanú vlastníctvom poskytovateľa (Tesatel, pozn. red.) dňom ich montáže“ a „prevádzkovateľ (OSBD, pozn. red.) sa zaväzuje po ukončení účinnosti zmluvy umožniť poskytovateľovi využitie a prevádzkovanie hviezdicových rozvodov.“

kablovka_490.jpg

Ladislav Čierny tvrdí, že mu na konaní OSBD mesačne vzniká škodsa niekoľko desiatok tisíc eur, ktoré si bude vymáhať. FOTO: ĽUBO BECHNÝ

Ladislav Čierny oponuje tým, že v zmluve je jasne definované, čo sú hviezdicové rozvody a odvoláva sa na STN, ktorá platí len ako odporúčanie. Norma pozná pojem účastnícky hviezdicový rozvod, ktorý spolu s prvkami vetvenia tvorí hviezdicové rozvody definované priamo v zmluve.

Vybudovanie hviezdicových rozvodov ich vraj vyšlo na asi 15 miliónov korún. Od ľudí na ne nepýtali ani korunu. Poplatok za pripojenie rozšíreného súboru vo výške 990 Sk vraj zahŕňal všetky činnosti spojené s uzatvorením zmluvy a pripojením účastníka do siete „Ľudia ho platili už dva roky pred tým, ako sme vybudovali tieto rozvody. Poplatok nie je cena montáže hviezdicového rozvodu, je to úplne iná vec a vôbec to spolu nesúvisí,“ dodal Čierny.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred skončením zmluvy obe strany rokovali. Hoci Čierny údajne navrhoval niekoľko alternatív pokračovania spolupráce, Kaluža ani jednu neprijal. On to odmieta, vraj alternatívy neboli. Hovorí, že firma stratila jeho dôveru, pretože ich vydierali podmienkami, keď chceli zvyšovať cenu.

Družstvo hovorí o neserióznom prístupe

„Prístup k družstvu v posledných asi dvoch rokoch bol z ich strany neseriózny, zavádzajúci, až koristnícky. V obchodnej činnosti už odsúvali naše záujmy na úkor svojich. V investičnej oblasti nás zavádzali nadsadenými kalkuláciami, aby vytvorili priestor pre budovanie vlastnej káblovej televízie na tom istom trhovom priestore.

Zmluva v tomto období vypršala, tak sme sa rozhodli v nej nepokračovať. Brzdu sme zatiahli v poslednej chvíli,“ hovorí o dôvodoch nepredĺženia zmluvy Kaluža. Všetky kroky, podľa neho, robilo predstavenstvo, ako kolektívny orgán. Čierny to považuje za nezmysel. Cenu vraj rozhodne zvyšovať nechceli. Akurát museli reagovať na jednostranné rozširovanie balíka programov zo strany družstva. „Mám Kalužov písomný súhlas na budovanie prípojných vedení. To sme aj urobili. Teraz sme našu sieť len rekonštruovali v rozsahu záväzného stanoviska stavebného úradu a vymenili sme staré káble za optické. Navyše máme stovky písomných súhlasov predsedov samospráv, domovníkov, dôverníkov a potvrdenie montáže od každého užívateľa, ktorých je do 10-tisíc,“ oponoval.

Firma chce ponúkať svoje služby

Tesatel má záujem poskytovať abonentom svoje služby aj naďalej. Okrem analógovej televízie, ktorú navrhoval nechať v réžii OSBD, chcel zaviesť aj vysokorýchlostný internet a digitálne vysielanie. Keďže k predĺženiu zmluvy neprišlo, zakúpil aj vlastnú analógovú stanicu a čoskoro chce poskytovať všetky tri služby. Bráni mu v tom Kaluža, ktorý mu neumožňuje využívať hviezdicové rozvody. Bez nich je sieť nefunkčná.

Situácia dospela do štádia, že sú zneistení všetci abonenti. Obe strany im rozposlali listy. Kaluža ich ešte dva týždne pred skončením zmluvy informoval o novom čísle účtu, kam majú zasielať svoje platby. Čierneho to poburuje a hovorí o neférovom konaní.

Žaloby a finančná škoda

Situácia zaváňa súdnymi procesmi. O veľa peňazí môžu zbytočne prísť aj obyvatelia mesta. Ak si Tesatel bude vymáhať škodu, na desiatky tisíc eur za každý mesiac sa zložia všetci družstevníci. Podľa Čierneho, neprijatím ich návrhu prídu družstevníci o 800-tisíc eur. Družstvu totiž ponúkali, že za možnosť poskytovania analógovej televízie OSBD, digitálnej televízie a rýchleho internetu v rámci zmluvy zaplatia 400-tisíc eur. Kaluža to neprijal, a tak zo zisku 400-tisíc vzniknú pre družstevníkov náklady v rovnakej výške, ktoré bude musieť investovať do rekonštrukcie siete.

Družstvo zažalovalo Tesatel za to, že neodovzdali agendu a nevyúčtovali platby. Čierny hovorí, že to ani nemohli urobiť, keďže pri obojstrannom preberaní Kaluža pred svedkami odmietol podpísať odovzdanie preberacích a odovzdávacích protokolov vrátane hviezdicových rozvodov. Presmerovaním platieb ešte navyše skomplikoval a predĺžil čas na ich zúčtovanie.

Tesatel zas dala podnety na prešetrenie postupu OSBD na príslušné štátne orgány a viacerí užívatelia na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Nevylučuje ani možnosť trestného oznámenia. „Družstvo má právo podať trestné oznámenie a ja mám právo vypovedať a predložiť dôkazy. Som rád, že to urobili, aspoň to nebudeme musieť robiť my,“ povedal.

Nervozita v meste

Ľudia sú zneistení. Nevedia, komu majú za službu platiť a čo bude ďalej. Podľa vyjadrení Kalužu, káblovka bude pokračovať ďalej, zabezpečuje ju pre nich nová firma. V súčasnosti zbierajú menné zoznamy abonentov. Čierny hovorí, že až do rozhodnutia orgánov neurobí kroky k odpojeniu ľudí. Od mája je však rozhodnutý ponúkať ľuďom v rámci voľnej súťaže svoje služby v optickej sieti prostredníctvom hviezdicových rozvodov, ktoré vybudoval.

Predseda kontrolnej komisie OSBD Pavol Salaj hovorí o veľmi rušnej situácii v celom meste. „Dôchodcovia sa pýtajú, čo sa bude diať. Dostávajú rozporuplné informácie . Vyvoláva to nervozitu a dezorientáciu desiatok tisíc obyvateľov. Hlavne preto, že družstvo rozoslalo abonentom informáciu o zmene čísla účtu, na ktorý majú platiť, len prostredníctvom jednoduchého letáka vhodeného do schránok. Pritom v zmluve, ktorú majú podpísanú, je úplne iné. Toto sa dá veľmi ľahko zneužiť,“ uzavral Salaj.

HISTÓRIA SPORU

 • V roku 2001 podpísali OSBD s firmou TESATEL zmluvu, na základe ktorej spoločnosť pos-kytovala technický servis na káblovú televíziu. Znela na 10 rokov.
 • V roku 2002 podpísali dodatok, na základe ktorého sa firma zaviazala vybudovať
  v domoch pod správou OSBD na vlastné náklady hviezdicové rozvody. Dňom montáže sa mali stať vlastníctvom Tesatelu.
 • Platnosť zmluvy vypršala 31. 3. 2011.
 • Rokovania o jej predĺžení
  v priebehu marca boli neúspešné, spoločnosti sa na jej predĺžení nedohodli.
 • OSBD už 16. 3. informuje listom abonentov televízie, že Tesatel dohodu za nových podmienok odmietla a ďalšie platby majú uskutočňovať na nové číslo účtu, priamo OSBD.
 • OSBD odmietlo podpísať vzájomné odovzdanie a prebratie si náležitostí, vrátane odovzdania hviezdicových rozvodov firme Tesatel.
 • Od 1. 4. poskytuje užívateľom káblovú televíziu v spolupráci s novou spoločnosťou.
 • Tesatel tvrdí, že neoprávnene, na majetku, ktorý im nepatrí a dochádza tak k ich neoprávnenému obohacovaniu a Tesatelu vzniká škoda niekoľko desiatok tisíc eur. 
 • OSBD tvrdí, že hviezdicové rozvody nemôžu byť majetkom Tesatelu, pretože to vlastne nie sú hviezdicové rozvody a na ich vybudovanie vyberala firma od užívateľov peniaze, čo je v rozpore s dodatkom zmluvy.
 • OSBD zažaloval firmu Tesatel za to, že neodovzdaním dokumentácie neplní náležitosti zmluvy.
 • Od mája chce Tesatel poskytovať v Žiline analógové, aj digitálne vysielanie a vysokorýchlostný internet.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 34 381
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 399
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 402
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 097
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 929
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 581
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 941
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 683
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 629
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 553
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

V systéme pribudla Spojená škola Rosinská cesta 4 a Základná škola s materskou školou Do Stošky v Bánovej.

6 h

V prípade priaznivej epidemiologickej situácie sa mestský úrad opäť otvorí 1. februára.

14 h
Antigénové testovanie na koronavírus SARS-CoV-2.

Testovanie v Kii bude pokračovať aj zajtra a po víkende.

20 h

Okrem Žiliny svoje kandidatúry oznámili aj Banská Bystrica, Hlohovec, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín a Trnava.

20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

23 h

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

22 h

Muža našli už bez známok života.

21. jan

Niektorým ľuďom sa nepáči, aké druhy stromov prievidzská samospráva sadila v rámci náhradnej výsadby. Preto pripravili petíciu.

21. jan

Už ste čítali?