Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Igor Choma hodnotil sto dní vo funkcii

Primátor Igor Choma (SMER) je vo funkcii už viac ako sto dní. Mesto, podľa vlastných slov, preberal v zlej ekonomickej situácii. Teraz nastal čas, aby sa s problémami popasoval. Hovorili sme s ním o viacerých témach, ktoré v Žiline rezonujú.

Igor Choma je v úrade od decembra minulého roku.Igor Choma je v úrade od decembra minulého roku. (Zdroj: PČ)

Po sto dňoch vo funkcii ste našli mesto v kritickej finančnej situácii. Dali ste si urobiť audit. Hrozí mestu reálne nútená správa? Podarí sa Vám financie stabilizovať? V akom horizonte?

- Rozpočet mesta Žilina na rok 2011 je oproti minuloročnému nižší o 3 milióny eur a je najnižší aj v porovnaní s niekoľkými rokmi dozadu. Je na úrovni 47 miliónov eur. Dobrou správou by mohlo byť, že očakávané príjmy budú vyššie, pretože prognózy príjmov z podielových daní sa ukazujú byť lepšie ako sa v minulom roku plánovalo. Nezanedbateľné sú záväzky, ktoré musíme splácať – neuhradené faktúry z minulých období vo výške približne 2,4 milióna eur, splátky úverov vo výške viac ako 4 milióny eur. Stratégia mesta Žilina v oblasti rozpočtovej politiky je jasná – naším cieľom v tomto roku je rozpočet ustáť a zastabilizovať finančnú situáciu mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Budú aj nejaké trestné oznámenia na predchádzajúce vedenie?

- Určite nemám v pláne cielene vyhľadávať nedostatky a škandalizovať môjho predchodcu. Ak však zistím závažné pochybenia, budem postupovať v zmysle platnej legislatívy Slovenskej republiky, preto ani trestné oznámenia nemožno teraz vylúčiť.

Presťahovali ste sa z radnice na úrad. Znamená to, že oproti minulosti úrad viac výkonne riadite?

- Na Mestskom úrade v Žiline som predsa len bližšie k občanom. Zatiaľ sa nestalo, že by som niekoho neprijal, nestretol sa, ak je o to zo strany občana záujem. Pokiaľ ide o riadenie mesta, na mestskom úrade som bližšie aj k všetkým zamestnancom a môžeme veci riešiť operatívnejšie, svižnejšie. Zatiaľ sa mi to osvedčilo.

Na mestskom úrade ste vedením oddelení dočasne poverili nových ľudí. Kedy budú konkurzy?

Skryť Vypnúť reklamu

- Prvá etapa zmien na úrade bola zmena organizačnej štruktúry úradu. Konkurzy budú prebiehať koncom apríla a v máji. Postupne sa dotvára personálne obsadenie jednotlivých odborov, vrátane ich vedúcich. V tomto roku sa uskutoční aj audit funkcionality procesov ako takých. Ten ukáže, či sú činnosti vykonávané efektívne a či je možné ísť do personálneho zoštíhlenia mestského úradu.

Prečo ste, napríklad, nepristúpili k zvyšovaniu cestovného v MHD, keď tvrdíte, že DPMŽ je v katastrofálnej situácii a nemá ani na naftu?

- Druhou prioritou v rozpočte mesta je doprava, kde je plánovaných 6,2 miliónov eur. Tri pätiny pôjdu do DPMŽ – nákup nafty a celý servis, spojený s dopravou. DPMŽ má finančné problémy, ale zdražovanie cestovného tento rok neplánuje. Nechcem, aby na to doplatili Žilinčania, ktorí aktuálnu situáciu nespôsobili. Aj tu platí, že hľadáme optimalizáciu procesov a nákladov. Zostatok finančných prostriedkov pôjde na údržbu ciest.

Skryť Vypnúť reklamu

Škrtať ste začali aj na kultúre. Znamená to, že jej bude menej? Na čo všetko v rozpočte nevyjde?

- Bolo nutné škrtať vo všetkých oblastiach, teda aj v kultúre. Tej sa však škrtanie dotklo minimálne, pretože táto oblasť je ako pre mňa, tak aj pre Žilinčanov veľmi dôležitá. Takmer všetky tradičné podujatia, na ktoré boli Žilinčania zvyknutí, sa budú i naďalej organizovať. V žiadnom prípade nemám v úmysle kultúru okresať viac ako je nevyhnutné.

Majiteľov terás na Mariánskom námestí, ktorým ste o sto percent zdvihli nájomné, ste nahnevali. Hnevajú sa aj na to, že musia terasy prerobiť tak, aby boli všetky rovnaké, čo pre nich bude znamenať veľké náklady. Hnevajú sa za to na Vás, hoci ste to nevymysleli. Budete na tom trvať?

- V súčasnosti riešime už len to, čo schválili naši predchodcovia ešte v roku 2007. Nová koncepcia terás na Mariánskom námestí rieši jednotný, racionálny dizajn na plochách okolo žardiniér so stromami v základnom module 8 x 8 metrov. Takže sú odsadené 3 metre od renesančných fasád. Vo všeobecnom záväznom nariadení z júla minulého roka sa na tom zhodli úradníci, ale aj prevádzkovatelia terás. Spoločne deklarovali, že je potrebné zmeniť tie nepekné búdy, sklady a neporiadok pod laubňami. Historické Mariánske námestie, ktoré je srdcom mestskej pamiatkovej rezervácie s jedinečnými laubňami domov, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami, šiatre starých terás zatienili tak, že si občan alebo turista nemohli uvedomiť ich krásu, pôvab a historického ducha. Nehovoriac o prípadoch neporiadku, nečistoty a výskytu potkanov. O tomto hovoria prevádzkovatelia málo.

Je na škodu, že majitelia reštaurácií a kaviarní to teraz cez média politizujú. Správnosť nášho rozhodnutia však potvrdila aj informácia zo spravodajstva Českej televízie, že mesto Karlové Vary rieši terasy pred historickými fasádami podobne ako my. Promenáda v chorvátskom Splite s odsadenými terasami od historických fasád domov v jednotnom dizajne je tiež inšpiráciou, aj pre ďalšie slovenské mestá.

choma_490.jpg

Vedenie mesta prevzal Choma (SMER) od predchodcu Ivana Harmana (SDKÚ). FOTO: MICHAL FILEK

Nové riešenia prinášajú so sebou aj negatívne názory občanov.

- Nechceme a ani nejdeme proti občanom tohto mesta, chceme zaviesť poriadok a kultúru aj na naše skvostné námestie. Čas ukáže správnosť rozhodnutí, ak sú pripravené úprimne, na profesionálnej úrovni a s pokorou k osemstoročnej histórií námestia, prinesú ocenenie a obdiv aj domácich aj návštevníkov mesta. Nové terasy sa stanú prirodzenou súčasťou atmosféry nášho mesta. Som o tom hlboko presvedčený. S prevádzkovateľmi terás sme naďalej ochotní kedykoľvek rokovať na túto tému.

Čo s hokejom? To je veľká téma v posledných rokoch a súčasne žrút peňazí. Budete ho dotovať aj naďalej?

- Prezentácia a reprezentácia mesta Žilina aj prostredníctvom hokeja je pozitívom pre mesto a nie je zlé, ak mesto má svoj hokejový klub a podporuje ho. Musí mať však výs-ledky, aby boli výdaje opodstatnené a dobre investované. Zaťaženie rozpočtu mesta hokejom nie je zanedbateľné. Vedeniu klubu sme dali ešte tento rok priestor, majú možnosť ukázať, že vedia riadiť a spravovať klub.

Pre mňa je dôležitejšie, že hokej v Žiline hrajú aj mladí – žiaci, dorastenci, juniori. Máme v Mojšovej Lúčke športovú hokejovú základnú školu. Zánikom hokeja v Žiline by stratili možnosť hrať, stratili by motiváciu a bol by som nerád, keby sa z ľadu premiestnili do krčmy.

Vašou prioritou bola aj zeleň a parkovanie v meste. Ako budete riešiť tieto oblasti?

- V prvom rade je potrebné ukončiť a schváliť územný plán mesta. Už sme začali spolu so Žilinskou univerzitou pracovať aj na dopravnom genereli mesta – dokumente, ktorý je mimoriadne dôležitý pre správne riešenia v oblasti statickej (parkoviská) i dynamickej dopravy.

Parkovanie chceme riešiť budovaním záchytných parkovísk na okrajoch mesta, výstavbou nových krytých garáží na sídliskách, ale aj obmedzením prejazdu pre osobné autá cez ulice v širšom centre mesta a zvýhodňovaním cestujúcich v MHD.

O zelených plochách intenzívne na úrade komunikujeme. Pripravuje sa revitalizácia parku na Bôriku pri Kamélii, úprava parku pod partizánskym cintorínom, rozširovanie a úprava plôch v Lesoparku. Budeme sa snažiť oživiť každú zelenú plochu, ktorá v meste môže slúžiť ako plocha zelená, oddychová.

Zvládate cestovať medzi Bratislavou a Žilinou?

- V tom nevidím problém. Máme tu diaľnicu až do Žiliny a za optimálnych okolností to v bezpečnom vozidle trvá 90 minút. Cestovanie pre mňa nie je prekážkou, pri výkone funkcií primátora i poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.

Aký máte vy osobne pocit z prvých sto dní vo funkcii?

- Bolo to sto zaujímavých, náročných a rôznorodých pracovných dní, vrátane víkendov. Sú veci a oblasti, ktoré sú pre mňa úplne nové, neznáme. Uplynulý čas bol o stretnutiach s množstvom Žilinčanov, ktorí sa prichádzajú za mnou na úrad zveriť so svojimi starosťami. Nie vždy sa dá pomôcť, pretože možnosti sú obmedzené, ale veľakrát mám pocit, že pomôže aj dobrá rada.

Riadenie samosprávy a jej koordinácia s ostatnými subjektmi na rôznych stupňoch štátnej a verejnej správy je pre mňa službou v prospech mesta a všetkých jeho občanov, nielen mojich voličov. Takto to vnímam ja.

Hlavne začiatky v novej funkcii si vyžadujú celého človeka – o čo sa osobne snažím. Zároveň sa snažím vytvoriť schopný kolektív odborne zdatných, kreatívnych a zanietených ľudí, lebo som si vedomý toho, že predovšetkým tímovou prácou môžeme dosiahnuť úspešný rozvoj mesta Žilina a jeho obyvateľov.

Chcem obyvateľom Žiliny prinavrátiť hrdosť na svoje mesto a prispieť k šíreniu dobrého mena Žiliny na Slovensku i v zahraničí.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 2. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 3. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 4. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 5. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť
 8. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 9. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 3. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Zmeny v systéme revíznych postupov
 6. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 7. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 8. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 9. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 10. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 480
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 051
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 804
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 478
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 355
 6. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 3 558
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 3 354
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 094
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 705
 10. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 532

Blogy SME

 1. Marián Lukáč: Blog č. 57- Vzdelávanie, školstvo a zelené investície
 2. Jana Hanuliaková: Pol milióna ľudí na Slovensku bez pitnej vody z verejného vodovodu.
 3. Štefan Vidlár: Dilemno dúchotcu
 4. Stanislav Pánis: Panika z omicronu nie je namieste!
 5. Stanislav Martinčko: Kde boli 12 rokov Fico a Pelle so svojou tlačovkovou múdrosťou ??
 6. Café Európa: Hrozí Európe ďalšia migračná kríza?
 7. Juraj Paškuliak: Ako moja matka pracovala pre podvodníka
 8. Rudolf Pado: Spoločenstvo pozitívnej deviácie alebo ako prežiť pandémiu
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 11 163
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 791
 3. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 7 399
 4. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 941
 5. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 848
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 279
 7. Pavel Macko: Špinavý útok voči mojej rodine trvá už šesť rokov! 4 004
 8. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 3 768
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Diskusiu vysielame v stredu 1. decembra 2021 o 10. hodine


3 h

Na viacerých miestach sa môžu tvoriť hmly i snežiť, na horách bude veterno


TASR 7 h
Andrej Barošinec kedysi góly strieľal, teraz im zabraňuje.

Vedel som, do čoho idem, hovorí o svojej úlohe v obrane.


20 h

Raz vyrobila aj maturitné tablo z medovníkového cesta a fotografie na ňom ozdobila ornamentmi z polevy. No jej špecialitou sú šperkovnice rôznych tvarov, do ktorých ukladá malé medovníčky. Medovnikárka Alena Bistárová zo Žiliny.


21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Má ísť do väzenia, skrýva sa.


ROS 21 h

Výsledkom nerešpektovania opatrení je podľa Vidoviča viac chorých, viac práce, menej miesta v nemocnici.


29. nov

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Zatvoriť školy sa rozhodla okresná hygienička, pretože na dvoch infikovaných dospelých pripadá jedno dieťa do 18 rokov.


29. nov

Blogy SME

 1. Marián Lukáč: Blog č. 57- Vzdelávanie, školstvo a zelené investície
 2. Jana Hanuliaková: Pol milióna ľudí na Slovensku bez pitnej vody z verejného vodovodu.
 3. Štefan Vidlár: Dilemno dúchotcu
 4. Stanislav Pánis: Panika z omicronu nie je namieste!
 5. Stanislav Martinčko: Kde boli 12 rokov Fico a Pelle so svojou tlačovkovou múdrosťou ??
 6. Café Európa: Hrozí Európe ďalšia migračná kríza?
 7. Juraj Paškuliak: Ako moja matka pracovala pre podvodníka
 8. Rudolf Pado: Spoločenstvo pozitívnej deviácie alebo ako prežiť pandémiu
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 11 163
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 791
 3. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 7 399
 4. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 941
 5. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 848
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 279
 7. Pavel Macko: Špinavý útok voči mojej rodine trvá už šesť rokov! 4 004
 8. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 3 768
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu