BYTČA. Nedávny výrub porastu pri Kaplnke, v blízkosti kedysi vyhľadávaného miesta na relax, odhalil úkryt z dosiek. Prebývala tu skupinka bezdomovcov. Pozemok patrí cirkvi, po dohode dalo stromy a porast mesto odstrániť. „Farský úrad, ako vlastník pozemku, porušoval zákon o poľnohospodárskej pôde. Porast sme dali odstrániť aj na základe sťažností občanov, že sa tam zdržujú bezdomovci,“ povedal prednosta mestského úradu Ľubor Guniš.
Štyroch bezdomovcov odstránenie porastu neodradilo, presunuli sa do neďalekej húštiny, ďalej od ľudí. O ich novom tábore mesto vie. Bezdomovci o sebe vyhlasujú, že majú kde bývať. Spať v provizórnych prístreškoch, mimo centra mesta, ich vraj teší a prináša im slobodu a relax.
„Som vojak a som naučený spávať vonku,“ hovorí muž, ktorý sám tvrdí, že má ostatných zo štvorice na starosti. Svoje meno prezradiť nechcel. Je z Bytče. Jeho rodina býva v rodinnom dome. „On nemá rád mesto. Vždy utekal do prírody,“ tvrdila jeho matka a ukázala jeho izbu s posteľou.
Na rozdiel od vodcu skupiny, veľa o sebe nechcel prezradiť muž, ktorého volajú Bohuš. Pochádza vraj z neďalekej Kotešovej. Tvrdil, že aj on má kde bývať a uprednostňuje žiť v prírode. Štvrtý muž z Brvništa v okrese Považská Bystrica v tábore nebol. Šiel vraj zháňať veci do zberu.
V novovybudovanom prístrešku svoje útočisko našla aj jedna žena, ktorá je tiež Bytčianka. Trojici mužov varí
a dohliada aj na poriadok v tábore. „Tie prevesené špinavé deky nefoťte, ešte ich musím vyprať,“ bránila čistotu svojho príbytku. Na raňajky si pripravovali oškvarky. Že hladom netrpia dokazovala aj jedlom naplnená stará nefunkčná chladnička, v ktorej nechýbalo mlieko. „Dajte si koláč,“ ponúkala žena, ktorá vraj v provizórnom tábore natrvalo ostať nechce.
Nový príbytok si vodca skupiny pochvaľoval. Vraj tam majú väčší pokoj a nikto ich neotravuje. Problémy na Kaplnke údajne nerobili. „Chodia tam aj iní. Pijú a robia bordel,“ tvrdil.
V Bytči žije podľa Guniša asi 20 bezdomovcov. „Mestská polícia kontroluje, respektíve monitoruje miesta, kde sa bezdomovci zdržiavajú. V prípade potreby sprostredkuje lekárske ošetrenie,” dodal. Mesto vraj pre niektorých z nich sprostredkovalo ubytovanie.
V minulosti bola kaplnka vyhľadávaným miestom oddychu. Kedysi ju navštevovali aj pútnici, keďže prameňu, ktorý tam tečie, sa pripisovali zázračné vlastnosti. Zašlú slávu kaplnky by jej mala prinavrátiť pripravovaná štúdia mesta. Súčasťou zmien by malo byť podľa bytčianskeho dekana Pavla Trnku aj vybudovanie cyklodráhy a koručliarskej dráhy. Vystavať by sa tam mala opäť aj kaplnka, ktorá bola zhruba pred 50 rokmi odstránená.
Autor: Jana Pániková