BYTČA. Bývalý krajský policajný riaditeľ František Posluch sa, po takmer roku mimo aktívnej služby, vracia do policajného prostredia. Od 1. mája bude vykonávať funkciu náčelníka Mestskej polície v Bytči. Vo štvrtok ho zvolili poslanci po tom, ako k 30. aprílu odvolali doterajšieho šéfa Petra Majstríka.
Odvolanie Majstríka a návrh na vymenovanie Poslucha poslancom predložil primátor Miroslav Minárčik (SMER). „Rozhodol som sa tak preto, že mám záujem, aby sa práca mestskej polície zmenila v prospech obyvateľov mesta a aby plnila funkciu, pre ktorú bola zriadená,“ povedal poslancom Minárčik.
Primátor naznačil niektoré jeho pracovné prešľapy, nechcel ich však konkretizovať. Odvolal sa tiež na občanov, ktorí si, podľa neho, predstavujú prácu mestskej polície inak. „Chcem zmeniť činnosť mestskej polície. Jej náčelník je moja pravá ruka,“ dôvodil.
Bez komisií
Poslanci Bologa a Kramárová navrhovali, aby sa odvolávaním najskôr zaoberali komisie. Keďže Minárčik na svojom návrhu trval, dal hlasovať. Zastupiteľstvo 9 hlasmi odvolanie schválilo. Vzápätí na uvoľnené miesto primátor navrhol schváliť Františka Poslucha. „Mám určitú predstavu o činnosti mestskej polície, ako má fungovať smerom k občanom, máme problémy s bezdomovcami, riešime dopravné veci. Využil som preto ochotu tohto skúseného človeka, aby fundovane, odborným a ľudským prístupom zmenil jej činnosť tak, ako si to predstavujem,“ povedal. Poslanci ho schválili a nový náčelník sa funkcie ujme 1. mája.
Majstrík chce aj naďalej zos-tať v mestskej polícii. Dôvody svojho odvolania komentovať nechcel. „Novému náčelníkovi prajem veľa úspechov a zdaru v práci,“ povedal. Podľa našich informácii sa na jeho prácu doteraz nikto oficiálne nesťažoval. Kriminalita a poškodzovanie mestského majetku v meste sú nízke. Majstrík zrealizoval niekoľko zaujiímavých preventívnych projektov, na ktoré sa mu podarilo získať finančné prostriedky z Úradu vlády. Medzi nimi napríklad na kamerový systém, či výchovné besedy na školách a škôlkach.
FRANTIŠEK POSLUCH
- František Posluch, ktorý pochádza a býva vo Veľkom Rovnom, odišiel z pozície krajského riaditeľa v Žiline a zároveň aj z policajného zboru, údajne na vlastnú žiadosť, k 31.júlu 2010. V tom čase sa po parlamentných voľbách diali výmeny vysokých policajných funkcionárov na celom Slovensku.
Ako policajný riaditeľ sa stal známy najmä dvomi zásahmi, ktoré nariadil:
- Kauza údajného zneužitia právomoci sa datuje na september 2007. Posluch sa mal neprimerane angažovať v rodinných sporoch reportérky súkromnej televízie. Keď žena zavolala na políciu, že ju jej manžel fyzicky napadol, Posluch promptne zorganizoval veľkú akciu a nechal muža na dva dni zatvoriť v cele. Zasahujúcej jednotke ponúkal aj nasadenie kukláčov. Dosvedčoval to zvukový záz-nam, ktorý unikol z polície. „To, čo sa voči mne spustilo, bola snaha osôb, ktorým prekážam ako policajt, zdiskreditovať ma. Mysleli si, že mazastrašia a odradia od práce,“ tvrdil Posluch. Inšpekcia ministerstva vnútra vyšetrovanie Poslucha zastavila. Zistila, že jeho konanie nebolo trestným činom ani disciplinárnym previnením.
- V roku 2009, pred zápasom predkola Európskej ligy vo futbale, zasiahla polícia proti stovkám fanúšikov chorvátskeho klubu Hajduk Split, pred zápasom s MŠK Žilina.
- Chorvátom zakázala futbalová federácia vstup na zápas, oni sa tam napriek tomu pokúšali dostať. Viac než 50 policajtov a desiatky fanúšikov sa zranilo pri policajnom zásahu. Predviedli 248 ľudí, ktorí strávili noc v policajnej telocvični. Úrady rozhodli o vyhostení 234 z nich. Policajti pri zásahu použili tvrdé prostriedky, vrátane obuškov. Chorvátski fanúšikovia označili zásah za brutálny. Posluch pre MY Žilinské noviny uviedol, že „zákrok, ktorý sme vykonali, bol primeraný a adekvátny útoku. Na môj vkus mohol byť ešte tvrdší.“ Vyhostenie Chorvátov nakoniec úrady zrušili.
- Za tvrdý zákrok jedni Poslucha velebili, že predišiel vážnejším konfliktom, iní ho označili za neprimeraný a zbytočne brutálny.