ŽILINA. Pre TASR to povedal primátor Žiliny Igor Choma, ktorý nie je presvedčený, že zákon o lobingu je potrebný.
Za ošemetné považuje Choma určovanie hranice medzi lobingom a korupciou. Kto určí, kde je ešte hranica lobingu a kde už ide o korupciu? Pokiaľ takýto zákon nie je a pokiaľ to takto striktne nie je určené, legislatíva jasne definuje, čo je korupcia. A každému je jasné, ako nemá korupcii podliehať, respektíve, čo má urobiť, pokiaľ je korumpovaný. To zákon jednoznačne ukazuje, skonštatoval Choma.
Pripustil aj možnosť využitia príkladov zo zahraničia. Ale nie všade takýto zákon je, možno práve z takýchto podobných dôvodov. Na druhej strane sa ukazuje, že nie vždy to, čo platí v inej krajine, môže platiť aj na Slovensku, povedal žilinský primátor.
Za problematický považuje Choma aj samotný výraz lobing. Lobuje človek, ktorý príde na návštevu za primátorom a ide so žiadosťou o byt? Lobuje za svoje požiadavky, lobuje za to, aby dostal byt. Čiže, je to lobing, nie je to lobing? Na druhej strane, ak by sme toto považovali za lobing, tak lobing mám na radnici každý deň, podotkol Choma.
Bývalý riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) prichádzal do styku aj s nadnárodnými korporáciami. Vždy má niekto snahu urobiť sebe alebo svojej firme lepšie podmienky na čokoľvek ako inej. To je konkurenčný boj. Každý sa snaží nájsť akúkoľvek možnosť alebo legálnu cestu na to, aby bol úspešnejší. Toto sa všeobecne nazýva lobing, aspoň ja to tak chápem. Ale lobing je naozaj všade prítomný a jednoducho existuje. Klamal by ten, kto by povedal, že takéto veci neexistujú, uzatvoril Choma.