TURIE
Na lúke za obcou Turie stojí v tieni stromov stará, ale zachovalá kaplnka. Považuje sa za jednu z najstarších stavieb v obci a miestni ju poznajú pod ľudovým názvom Kaplnka za obrazom.
Bohužiaľ, nezachoval sa žiadny historický dokument, ktorý by presne dátoval rok jej vzniku. Ale je známe, že už v roku 1720 prešla rekonštrukciou. Obnovil ju za čias grófky Márie Pongrá-czovej vtedajší farár Štefan Ambruš s pomocou miestnych obyvateľov. Súčasne postavili aj ďalšiu, Kaplnku svätého Ro-
chusa. Na znak vďaky Bohu za to, že v obci skončil smrteľný mor. Tá je situovaná na opačnej strane obce, na "Zemánskom," a doteraz tam stojí.
Z úcty k svojim predkom obyvatelia Turia Kaplnku za obrazom v roku 2010 zrekonštruovali a slávnostne ju vysvätil správca miestnej farnosti na Kaplnku svätej Anny.
TERCHOVÁ
Máloktorá obec sa môže pochváliť takým množstvom kaplniek a krížov ako Terchová. Krásnu, udržiavanú, ale opustenú kaplnku majú v časti Horná Tižina, ktorú miestni nazývajú Šare. Kaplnka stojí pri krásnej lúke medzi vysokými lipami.
Predpokladá sa, že ju dala postaviť grófka, ktorá tu kedysi žila. Aj táto cirkevná pamiatka prešla nedávnou rekonštrukciou. Obnovil ju Terchovčan, Viktor Dávidík.
Kaplnka má štvorcový pôdorys a upravené okolie. Z každej strany je v malom výklenku umiestnená socha svätca od neznámeho ľudového umelca.
Kaplnku chránia obrovské lipy, ktorých kmeň je taký hrubý, že ho ani štyria ľudia neobjímu.
TEPLIČKA NAD VÁHOM
O kaplnke na konci obce je dostupných len veľmi málo informácii. Postavil ju v roku 1897 miestny obyvateľ, ale za akým účelom a komu bola zasvätená nikto nevie. Od roku 1988 sa o ňu stará so svojim manželom obyvateľka Tepličky Mária Tóthová.
Keďže je kaplnka vsadená hlboko do zeme, často do nej zateká podzemná voda z miestnych vrchov. Mária Tothová spolu so svojím manželom ju po malej potope v roku 1999 zrekonštruovali. Kaplnku vtedy zaliala voda až do výšky 80 cm.
Vnútri kaplnky je malý oltár, na ktorom sa nachádza socha Karmelskej Panny Márie, ktorá drží v rukách škapuliar. Modliť k nej sa chodia najmä chatári z okolia a miestni obyvetalia.
NEZBUDSKÁ LÚČKA
Neďaleko od obce sa na ťažko dostupných miestach nachádza niekoľko kaplniek.
Jedna z nich, Kaplnka sv. Barbory, je situovaná aj v blízkosti zatopeného asfaltového lomu. Postavili ju v roku 1926 baníci, ktorí tu ťažko pracovali.
Na strmom kopci pri vstupe do obce je aj ďaľší svätostánok. Dozvedieť sa o jeho vzniku bolo naozaj ťažké. Nakoniec sme zistili, že ju vybudovali pĺtnici, ktorí splavovali v tejto časti Váh. Zasvätili ju svätému Jánovi Nepomuckému, svojmu patrónovi. O kaplnke sa šíria aj iné chýry. Vraj sa v tejto časti medzi Nezbudom a Varínom diali v minulosti čudné veci. Zjavovali sa prízraky, ľudia umierali. Preto tí, ktorí tadiaľto prechádzali za prácou, dali po ceste vybudovať kaplnky.
MOJŠOVÁ LÚČKA
Pri ľavom brehu rieky Váh sa na malom kopci hrdo vypína asi 300-ročná kaplnka. Kedysi slúžila ako svätostánok veriacim obyvateľom, v súčasnosti už zatopenej bývalej mestskej časti Mojšová Lúčka.
Teraz drží ochrannú ruku a ponúka miesto na odpočinok a na duchovnú očistu všetkým milovníkom Vodného diela.
Kaplnka je jedna z najstarších na okolí. V roku 2006 ju svojpomocne obnovili traja dobrovoľníci. Umietsnili tu nové drevené sedenie a vybudovali aj krížovú cestu, ktorú
v roku 2007 vysvätil nitriansky diecézny biskup rímskokatolíckej cirkvi Viliam Judák.
GBEĽANY
V lesnej časti medzi Gbeľanmi a Nededzou,stojí na rázcestí kaplnka z povojnového obdobia.
Z vďaky k Matke Božej ju zhotovil obyvateľ Nededze, Vincent Ferjanec. Ten sa počas okupácie dediny nepriateľskými vojakmi, skrýval pred Nemcami práve v tejto časti hory. Za to, že prežil strastiplnú cestu z bojiska až domov a že ho nepriatelia nezajali, zhotovil malú kaplnku so soškou Panny Márie, ktorú zavesil na strom Vo Vŕškoch.
Pred dvoma rokmi kaplnku nanešťastie zničila silná búrka. Obyvateľom obce Gbeľany však osud svätostánku nezostal ľahostajný. Aby zachovali dedičstvo svojich predkov, zmobilizovali sa a postavili novú, ktorú miestny farár v roku 2009 vysvätil na Kaplnku Matky Božej. V súčasnosti slúži všetkým veriacim ako miesto odpočinku, modlitieb a duchovnej očisty.