TURIE. Jar je tu a s ňou k nám prileteli aj jej poslovia, sťahovaví vtáci. Mnoho druhov sa po návrate z Afriky snaží nas-ťahovať do pôvodných hniezd, ktoré koncom augusta opustili. Niektorým sa to však nepodarí. Bocianiemu páriku z Turia, totiž ide priamo o život. Preto ho tento týždeň presťahujú.
Bocianí párik obsadil staré hniezdo pred dvomi rokmi. Ľudia boli radi, rýchlo sa stal miestnou atrakciou, obľúbili si ho. Pracovníci Správy národného parku Malá Fatra však rýchlo zistili, že toto hniezdo môže byť pre bociany potenciálne nebezpečné. Pos-tavili si ho totiž na voľnom elektrickom vedení.
Mohli by zhorieť
„Hrozilo, že dôjde k skratu. Najmä keď prší, môžu byť voľné vodiče pre bociany nebezpečné,“ hovorí riaditeľ Správy Michal Kalaš. Preto obec, v spolupráci so Stredoslovenskou energetikou postavila po jesennom odlete bocianov, špeciálne pre ne nový stĺp. Od pôvodného bol vzdialený okolo sto metrov. Pracovníci Správy zase pôvodné hniezdo zlikvidovali.
Bocianí párik však výzvu na nové, bezpečnejšie obydlie neprijal. Po prílete si začali stavať hniezdo na pôvodnom mieste. „Rozhodli sme sa preto, že vybudujeme ešte jeden stožiar, aj s konštrukciou na hniezdo, vo vzdialenosti asi 70 metrov od pôvodného,“ hovorí starosta Turia Miroslav Chovanec.
Hniezdo, ktoré postavili bocianom na jeseň, ako náhradný domv, zostalo prázdne. Nepáčilo sa im. FOTO: MARTIN HATALA
Podľa Martina Hatalu zo Správy NP, by mohlo byť náhradné hniezdo pripravené už do stredy. Je teda možné, že tento týždeň bude v Turí veľké sťahovanie bocianov. „Bocianí pár by do tej doby ešte nemal sedieť na znáške, takže pristúpime k likvidácií doterajšie hniezda. Konáre z neho sa totiž pletú do elektrického vedenia a ohrozené sú aj samotné bociany,“ hovorí Hatala.
Známe sú totiž aj prípady, keď takéto hniezda, umies-tnené na nevhodných miestach, zhoreli. „Samozrejme, existuje aj riziko, že bocianí pár príde o znášku. Vylúčime tým však vysokú pravdepodobnosť úhynu rodičovského páru, ktorý bude môcť zahniezdiť na náhradnom hniezde, prípadne môže mať aj náhradnú znášku,“ dodal. Pôvodný stĺp zase zabezpečia účinnejšími zábranami proti opätovnému hniezdeniu.
Obec dá pozemok, elektrárne stožiar
Obec poskytla pozemok, vykoná potrebné práce, aj navarí konštrukciu pod hniezdo. Stredoslovenská energetika zase dodá stožiar. Ten by mal byť tentoraz vyšší, ako napos-ledy a mal by vyhovovať bocianom, aj byť dosť vysoký, aby ich uchránil pred prípadnými vandalmi. Merať by mal asi 12,5 metra.
Svoj pôvodný domov však budú musieť opustiť. Záchrannú akciu rozbehnú v priebehu tohto týždňa. FOTO: MARTIN HATALA
Je však aj možné, že bocianie hniezda budú mať v obci dve. Okolo toho stožiara, ktorý osadili vlani, sa totiž „obšmieta“ nový párik. Starosta by bol rád, keby sa tam zahniezdili. Na pôvodnom mieste totiž bolo hniezdo 12 rokov neobsadené a teraz je možné, že by boli obsadené naraz dve.
Ďalší poslovia jari
Biele bociany na Slovensko prilietajú na prelome marca a apríla. Nie sú však jedinými poslami jari. Dva týždne po nich zvyknú priletieť aj čierne. „Tie však hniezdia v lesoch, na stromoch, či skalách. Niekoľko párikov máme aj
u nás. Vieme o nich, hoci býva ťažké vystopovať ich hniezda. Často totiž lovia aj 10 kilometrov od hniezda,“ hovorí Kalaš.
Už druhý rok sa, napríklad, snažia vystopovať bociany, ktoré lovia vo varínskom teritóriu. Najnovšie signály hovoria, že pravdepodobne hniezdia až vo Vadičove na Kysuciach. „Ďalší párik je na Lutišiach a jeden aj pri Lietavskej Lúčke,“ dodal Kalaš.
Bociany biele však najradšej žijú v symbióze s človekom. Aj keď loviť lietajú do prírody. Živia sa žabami, drobnými hlodavcami, či väčším hmyzom. Často ich môžeme vidieť po prvej kosbe na lúkach, ako lovia hraboše.
V týchto dňoch môžeme pozorovať aj návrat ďalších sťahovavých vtákov. „Charakteristickým poslom jari je sluka. Teraz ju možno vidieť, ako tiahne v kŕdľoch a začína hniezdiť. Je ideálny čas na jej pozorovanie. Každým dňom, ak nie hodinou, by sa však mali objaviť aj lastovičky, belorídky a brhule,“ uzavrel Michal Kalaš.