Poslanci mestského zastupiteľstva sa v prospech primátora vzdali jednej zo svojich najdôležitejších kompetencií. Igor Choma môže sám voľne meniť rozpočet mesta v neobmedzenej výške.
ŽILINA. Primátor Igor Choma môže sám, bez súhlasu zastupiteľstva, robiť neobmedzene zmeny v rozpočte mesta. Voľne presúvať peniaze môže aj medzi jednotlivými programami. Návrh vzišiel z finančnej komisie. Poslanci sa tak v prospech primátora dobrovoľne vzdali jednej zo svojich základných a najdôležitejších kompetencií, ktorou je schvaľovať zmeny v rozpočte mesta. Choma môže zmeny robiť neobmedzene, stropom mu je iba celková výška schváleného rozpočtu, 47 miliónov eur.
Rozhodli poslanci
Takýto krok je legitímny, umožňuje ho zákon o miestnej samospráve. Za návrh v zastupiteľstve hlasovalo 22 z 28 prítomných poslancov. Proti boli len členovia klubu SDKÚ Fiabáne, Ján Ničík a Šulík. Zdržali sa Bačinský, Bažík a Peter Ničík z klubu KDH, OKS. Všetci prítomní poslanci vládnej koalície SMER, SNS, HZDS, aj nezávislí, boli za. Predchádzajúci primátor Harman mal právo meniť rozpočet len v rámci jednotlivých programov. Choma poslancom sľúbil, že právomoc nebude zneužívať. Jej nutnosť odôvodnil krízovou finančnou situáciou mesta, pre ktorú musí napríklad denne čeliť hrozbe, že autobusy MHD nevyjdu do ulíc, pretože nebudú mať na naftu.
Nie je to štandardné
Politológ Ivan Rončák z Transparency International však tvrdí, že takáto široká kompetencia pre primátora nie je bežná a prieči sa aj duchu samotného zákona o samospráve. „Tým, že primátor môže neobmedzene nakladať s rozpočtom, stráca zmysel aj jeho schvaľovanie v zastupiteľstve. Dokonca to výrazne preklápa mocenskú rovnováhu v samosprávnych orgánoch v prospech primátora,“ hovorí Rončák.
Jeho nezisková organizácia Transparency International, ktorá dohliada na dodržiavanie transparentnosti vo verejnom živote, odporúča, ak sa poslanci rozhodnú dať primátorovi takúto voľnosť, aby mohol rozpočet meniť len v rámci jednotlivých programov. Napríklad v rámci športu, či kultúry. Alebo aj medzi nimi, ale len na presne vymedzený účel, napríklad v prípade živelnej katastrofy.
Zlé skúsenosti s takouto širokou právomocou pre primátora majú v Banskej Bystrici, aj Námestove. V Bystrici ju poslanci schválili predchádzajúcemu primátorovi Ivanovi Saktorovi (SMER), do výšky 10-tisíc eur, ale neobmedzene- krát. Ten potom presunul niekoľko miliónov eur na hokej. Následne mu zastupitelstvo pravomoc oklieštilo na 664-tiscí za rok. V Námestove poslanci po zlých skúsenostiach minulý týždeň rovnakú pravomoc primátorovi zobrali.
Nebude to zneužívať
Choma povedal, že o takúto právomoc zastupiteľstvo sám nepožiadal, ale vzišla z iniciatívy finančnej komisie z dôvodu potreby veľmi pružne reagovať na úhrady, ktoré sa neočakávane zjavujú v účtárni, ako záväzky z minulých období. „Ak sa 22 poslancov rozhodlo dať mi túto kompetenciu, budem to rešpektovať. Využívať ju budem len v nevyhnutných prípadoch, tak ako som to deklaroval na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva,“ povedal Choma.
Za hlasoval aj Dušan Maňák (EDS). Situáciu chápe ako riešenie mimoriadnej situácie, keď má mesto na stole ne-uhradené faktúry za 2 milióny eur. „Nie je to model do budúcnosti. Keď sa finančná situácia stabilizuje, vráti sa to do pôvodného stavu,“ povedal. Naopak, Peter Fiabáne, ktorý hlasoval proti, to chápe tak, že sa poslanci vzdali kompetencie, ktorá je kľúčová a patrí výsostne im. „Chápem, že primátor chce mať v tejto situácii voľné ruky pri nakladaní s finančnými prostriedkami, aby mohol pružne rozhodovať. Dá sa to riešiť aj mimoriadnym zastupiteľstvom, ktoré sa dá zvolať do 24 hodín.“
Preto dal návrh, aby primátor mohol voľne presúvať finančné prostriedky len v rámci jedného programu. „Neviedla ma k tomu nedôvera, ani pochybnosti k úmyslom primátora. Poslanci sú však aj na to, aby kontrolovali,“ dodal Fiabáne.