Peoung Suk Park - najvýchodnejší východniar prišiel rovno z Kórey

Peoung Suk Park bol jedným z prvých zamestnancov Kia na Slovensku. Hovorí po Slovensky, za ženu má Slovensku. Dokonca mu kolegovia pridelili slovenské meno Vašek. Rád žartuje, že je najvýchodnejší východniar.

Peoung Suk Park.Peoung Suk Park. (Zdroj: ĽUBO BECHNÝ)

Peoung Suk Park bol jedným z prvých zamestnancov Kie na Slovensku. Hovorí po Slovensky, za ženu má Slovensku. Dokonca mu kolegovia pridelili slovenské meno Vašek. Rád žartuje, že je najvýchodnejší východniar. V SR žije už 15 rokov, no zatiaľ nezískal slovenské občianstvo. Potom bude Slovák ako skala. Tak totiž prekladajú jeho meno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odkiaľ pochádzate a ako ste sa dostali na Slovensko?
- Narodil som sa v Južnej Kórei na ostrove Nam Hae v roku 1974. Vyrastal som v rybárskej rodine, s otcom sme často chodili na šíre more loviť ryby. Už ako chlapca ma lákali cudzie jazyky. Okrem povinnej angličtiny som sa naučil po francúzsky. V roku 1993 som začal v Soule študovať češtinu a bohemistiky.
Neskôr, v roku 1994 – 1995, priamo v Prahe na filozofickej fakulte Karlovej univerzity. Po návrate do Soulu v roku 1998 som dostal od slovenskej vlády štipendium na štúdium slovenčiny a histórie. Ešte predtým som však doma prežil vážny osobný boj.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa stalo?
- Mestečko, odkiaľ pochádzam, je prevažne budhistické, taktiež aj celá moja rodina sú budhisti. Ale pán Boh to tak chcel, že práve kamarát v susednom dome, s ktorým som sa často hral, mi priniesol zvesť evanjelia a prvýkrát priviedol do zboru.
Keď sa to dozvedeli rodičia, bolo zle a nasledoval prísny zákaz. Rodní bratia ma chceli vylúčiť z rodiny. Vraj som zradil vieru predkov. Rodičia sa ma snažili prinútiť k tradičným budhistickým rituálom, čo som však už viacej nedokázal stráviť. Až v čase mojich stredoškolských štúdií rodičia akceptovali moju vieru. Počas môjho štúdia na vysokej škole som prišiel na víkend domov a mama ma v nedeľu budila, aby som nezaspal na kresťanské bohoslužby.

Ako ste sa zoznámili so svojou slovenskou manželkou?
- Janka sa narodila o 8 350 km ďalej, vo východoslovenskom mestečku Stropkov. Zmaturovala na gymnáziu
a neskôr začala študovať v Bratislave geológiu zhruba v tom istom čase ako ja. Do internátnej izby vošla neznáma dievčina. Ja som ostal zarazený a zmohol som sa len na:,, Och! " Bola to taká príjemná, naivná baba z východu. Aspoň tak mi vtedy pripadala. Krátke blond vlasy, v našich končinách neobvyklé. Neskôr som zistil, že je to veľmi dobrá osoba. Začali sme sa kamarátiť, chodili sme do zoologickej záhrady, na turistiku.

SkryťVypnúť reklamu

Nebála sa možných problémov?
- Cítil som, že je to už viac ako priateľstvo, a preto som ju požiadal o „frajerstvo“. Chcel som s ňou vážne chodiť, no dostalo sa mi odmietnutia. Raz, druhý raz. Až po troch rokoch, na tretí raz, odpovedala na moju otázku: ,,ÁNO". Stalo sa to 11. februára 2001.

bohosluzba_490.jpg

Čo na to jej rodičia?
- Jej mama ma vzala samého do hornej izby, zavrela dvere, dívala sa mi uprene do očí a spýtala sa ma, či chcem skutočne naozaj vážne chodiť s jej dcérou, alebo či to len hrám. Svokor sa snažil zachovať pokoj, ale tiež mu nebolo všetko jedno.

Kedy ste sa vzali?
- V deň Jankiných narodením v máji 2006 sme mali v Stropkove svadbu, ktorá v sebe spojila kultúru a tradície Východu – slovenského aj toho diaľneho.

Viem, že ste veľmi túžili po dieťati.
- Štyri roky po svadbe sme sa márne pokúšali splodiť dieťa. Jedno lekárske vyšetrenie striedalo druhé. Lekári už nedávali nádej počať prirodzeným spôsobom a nahovárali nás na umelé oplodnenie. Hovorili nám: ,,Bol by to zázrak, ak by sa vám podarilo počať prirodzeným spôsobom." Ten zázrak sa stal! V januári sa nám narodil syn Nathan Park. Nathan znamená – Boh daroval . Za tento dar ďakujeme striedavo v kostoloch katolíckej cirkvi a cirkvi bratskej.

SkryťVypnúť reklamu

park1.jpg

Ako sa vám podarilo prekonať kultúrne rozdiely?
- Tak toto je ťažšie, Janka by potrebovala častejšie moju pomocnú ruku. To však nie je také jednoduché. V Kórei také niečo nie je zvykom. Zamestnávateľ si vyžaduje prácu od nevidím do nevidím, niekedy aj v sobotu a v nedeľu. A to aj kórejský zamestnávateľ na Slovensku.
V Kórei je tiež zriedkavosťou zobrať si dovolenku, trvajúcu neprerušene dlhšie ako týždeň. Muži pracujú ťažko celý život a dôchodkový vek býva túžobne očakávaným časom na odpočinok a rozvíjanie osobných záujmov, ako je cestovanie či hobby. V Kórei nie je zvykom meniť zamestnanie, ľudia pracujú 30 aj 40 rokov v jednej firme. Odchod sa považuje priam za zradu.

V čom sú ešte rozdiely?
- U nás je oveľa vyššia úcta k starším ľuďom. Je samozrejmosťou, že najstarší syn, ktorý je zároveň dedičom, sa postará o svojich rodičov. Keby som bol najstarším synom, nikdy by som nemohol odísť na Slovensko. Máme niekoľko stupňov vykania. Deti vykajú svojim rodičom, podriadení nadriadeným i mladší kolega v práci staršiemu. Starší tyká mladšiemu a ten naopak vyká. Nevedel som si zvyknúť na vaše jedlá. Sú pre mňa príliš mastné, halušky som sa do-dnes nenaučil jesť. U nás je viac zeleniny, rýb, rôzne korenia. Nevedel som si zvyknúť na smrkanie pri jedle. To je niečo čo je u nás absolútne neprípustné.

V Kórei sa príbor - nôž, vidlička vôbec nepoužíva?
- Nie. Dokonca máme špecialitu, na rozdiel od ostatných národov, ktoré používajú drevené, my máme ako jediní kovové paličky. Nôž sa používa len v kuchyni na porcovanie mäsa.

Čo sa vám zdá naopak lepšie u nás?
- Ľudia sú takí spokojnejší, cítim tu menej stresu. Máte viac osobného voľna, trávite víkendy s rodinou. U nás v Kórei je na prvom mieste firma, potom dlho nič a až neskôr rodina. U nás je muž niečo na spôsob „mašiny na peniaze“. Všetko ostáva na ženách, ktoré väčšinou nepracujú a starajú sa o rodinu.

Nerozhodnete sa raz odísť do Kórey?
- Ťažko. Myslím, že manželka by si nezvykla. Kórejská spoločnosť je viac izolovaná od sveta, je to polostrov.
Málo tam vidno belochov, alebo černochov. Ojedinele v Soule, zástupcov zahraničných firiem. Beloch budí pozornosť, čo nemusí byť vždy príjemné. Turistov je tiež veľmi málo. Dohovoriť sa ale dá, u nás je povinné štúdium anglického jazyka v ZŠ. Deti sú u nás veľmi vyťažované rôznymi krúžkami i aktivitami mimo školy. Často to psychicky nezvládnu a končia na psychiatrii. Máme tiež veľa samovrážd.

Čo sa vám páči v Žiline?
- Mesto. Krásne, oproti Soulu malé, pokojné. Príjemní ľudia, príroda na okolí. Všetko blízko. Jánošíkove diery, zámky, hrady. V meste mi ale chýba zeleň. Samý betón a nezmyselné zahusťovanie.

Koľko je vás dnes v Žiline?
- V Žiline ja nás dnes asi 200 Kórejčanov, manažérov bez rodinných príslušníkov. Tí sú poväčšine v Bratislave, kde deti chodia do elitných zahraničných škôl.

Zjednotí sa raz Kórejský polostrov?
- Iste. Všetci tomu veríme a naša vláda o to usiluje. Ľudia v severnej časti strašne trpia a sú odrezaní od civilizovaného sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 923
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 783
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 125
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 114
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 232
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 780
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 619
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


18
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu