Ako žiť s rakovinou?

Ako žiť s rakovinou bol názov poslednej Filozofickej kaviarne Nadácie POLIS. O tom, ako môže táto choroba zmeniť naše telo, ale aj psychiku hovorili prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká a psychoterapeutka Mária Andrášiová.

Eva Siracká a Mária Andrašiová boli hosťami Nadácie Polis vo Filozofickej kaviarni.Eva Siracká a Mária Andrašiová boli hosťami Nadácie Polis vo Filozofickej kaviarni. (Zdroj: NADÁCIA POLIS/ĽUBO BECHNÝ)

ŽILINA. „Filozofická kaviareň Nadácie POLIS predstavuje otvorené diskusné fórum. Profesionáli z rôznych oblastí vedy či umenia prinášajú na jej pôdu tie najrozmanitejšie témy. Možnosť diskutovať o nich vytvára pridanú hodnotu, ktorá prispieva nielen k popularizácii odbornej problematiky, ale najmä ku schopnosti viesť dialóg a kultivovať ho. Podujatie sme pripravili vďaka finančnej podpore Nadácie SPP,“ hovorí Milena Prekopová, riaditeľka Nadácie POLIS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Ešte veľa pracovať

Doktorka Eva Siracká strávila 20 rokov v klinickej praxi ako rádiologička. Zaspomínala si, ako liečili pomocou jednoduchých, možno až primitívnych, ožarovacích prístrojov. „V tých časoch nebola ešte žiadna chemoterapia, takže mnohé prípady, ktoré sú dnes úplne vyliečiteľné, sme vtedy posielali domov... Veda bola na „bunkovej“ úrovni, počas 20 rokov sa však dostala na úroveň „molekulovú“. Bol to obrovský objav a myslím si, že týmto smerom budeme môcť pokračovať aj ďalej. Za posledných 20 rokov sme sa výrazne posunuli dopredu, no na mnohé sme ešte nedospeli a musíme sa na tom veľa pracovať.“

SkryťVypnúť reklamu


Výskum v bývalom Československu bol podľa Evy Sirackej na vysokej úrovni. „Keď sme v roku 1986 čítali v zahraničných časopisoch, že predstavitelia západných krajín sa rozhodli spoločne bojovať proti rakovine, zistili sme, čo u nás nebolo – informovanosť. Založili sme Ligu proti rakovine, aby sme to mohli pacientom aspoň nejako priblížiť.“


Informácie a podpora


Psychoterapeutka Mária Andrášiová, zaoberajúca sa psychoonkológiou, uviedla, že podľa výskumov 25 až 45 percent onkologických pacientov má vážnejšie psychické ťažkosti

„Depresia, úzkosť, smútok zo straty všetkého, o čo v dôsledku choroby prišli. Jednoducho – vyrovnávajú sa so závažnými životnými zmenami. Pacient okrem liečby, potrebuje dve veci: informácie a podporu. Potrebuje vedieť, čo sa s ním deje, mať okolo seba ľudí, ktorí mu pomôžu a prostriedky, aby mohol situáciu zvládnuť. Toto je oblasť, kde máme stále obrovské rezervy.“ Prvou úlohou je podľa nej pomôcť pacientovi uchopiť to, čo sa v ňom deje, najmä v prvotnom šoku z ochorenia. Vybudovať si podporné zdroje, to, čoho sa človek môže chytiť. Pričom každý pacient rieši úplne iné problémy, ktoré vychádzajú z jeho životnej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

Medzery v komunikácii

Obdobie diagnostiky je jedno z najhorších, lebo človek nevie, čo ho čaká. „Pri oznamovaní diagnózy sme často volili milosrdnú lož, pretože pacienti neboli informovaní a hneď mysleli na najhoršie,“ hovorí MUDr. E. Siracká. Podľa Márie Andrášiovej je základnou chybou oznamovať diagnózu pred tým, ako sa lekár čokoľvek o pacientovi dozvie: v akom psychickom rozpoložení sa nachádza, či je schopný pravdu uniesť, čo o svojom stave vie.

„Žiaľ, mnohí lekári hovoria, že na to nemajú čas. Vôbec s tým nesúhlasím, pretože to, ako si na začiatku vybudujú vzťah s pacientom, je investícia, ktorá sa v procese liečby mnohonásobne vráti. Onkológovia však vôbec nie sú školení na to, aby také závažné informácie pacientom odovzdávali. U nás nič také neexistuje. Je to obrovská medzera v porovnaní so svetom,“ dodáva M. Andrášiová.

SkryťVypnúť reklamu


„Keď sme v roku 1996 zaviedli linku pomoci, vtedy sme sa dozvedeli, čo sme zostali pacientom dlžní. Potrebujú komunikovať, píšu e-maily, listy, prídu osobne... Niekedy lekár aj hodinu vysvetľuje, čo pacienta čaká,“ dopĺňa E. Siracká. Čo sa týka odbornosti, máme podľa nej špičkových odborníkov.


„No lekári a sestry sa často dostávajú do stavu vyhorenia. Je toľko administratívy, ktorou sú zavalení, že ozaj nemajú čas na chorých. To nie sú len financie, to je skutočne preťaženosť.“

Rakoviny pribúda

Podľa MUDr. E. Sirackej zaznamenávame prudký nárast rakoviny. Preto je primárna prevencia veľmi dôležitá: nefajčiť, menej piť alkohol, viac sa hýbať, vyhýbať sa tučným mastným jedlám, chemikáliám, aj slnko je karcinogén. „Máme vyše dvesto nádorových ochorení, každé potrebuje komplexnú liečbu. Na základe veľmi podrobných histologických štúdií vieme zistiť, aké má nádor vlastnosti, ako sa môže meniť, akú má štruktúru, čo sa dá očakávať a podľa toho sa kombinuje liečba. Ak je operabilný, nasleduje operácia, a potom komplexná terapia, rádioterapia alebo chemoterapia.“


Značne skeptická je voči „alternatívnej“ medicíne. „Alternatívna medicína nádor ešte nevyliečila, všetci pacienti sa k nám vrátili a v zlom stave.“

Autor: Beata Jarošová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 8 295
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 844
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 108
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 5 298
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 227
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 716
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 617
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 098
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu