ŽILINA. Posledné podujatia Nadácie POLIS priniesli novú kvalitu. Práve Ivan Köhler je autorom nevšedného výtvarného riešenia scény, ktoré spoločne s prepracovaným scenárom a kvalitnou hudbou ešte podčiarkuje ich pôsobivosť.
Keď moderátor hneď na začiatku pozval svojho hosťa, na scénu nikto neprišiel. Prítomní však mohli v krátkom filme Ľuba Bechného a Petra Ničíka nahliadnuť do ateliéru Ivana Köhlera. Privítal ich tam, previedol jeho zákutiami, niekoľkokrát sa premenil na zebru a pomocou kúzelných slov sa zrazu objavil v priestoroch nadácie. Český historik umenia, publicista a básnik Tomáš Mazáč hovorí o Ivanovi Köhlero-vi, že je všade, dokonca na niekoľkých miestach naraz.
„Podozrievam ho, že nikdy nespí a že vie lietať. Mohol by pokojne byť básnikom alebo filozofom, no on po celý život ostal verný fotografii. A krásnym ženám.“
Vyzdvihuje ženskosť
Medzi najdôležitejšie témy, ktoré zachytáva tvorba Ivana Köhlera, nepochybne patrí august 1968. V noci z 20. na 21. augusta sa ako fotograf múzea v Českej Lípe spolu s kolegom vybrali na motocykli do Prahy. Zdokumentovaním príchodu okupačných vojsk vytvoril pôsobivé svedectvo, ktoré nestráca naliehavosť ani s odstupom času. Fotografie z pohrebu Jana Palacha sú dodnes mementom, ale aj prejavom spoločenskej angažovanosti
a obyčajnej ľudskej spolupatričnosti. Záujem zo strany Štátnej bezpečnosti nenechal na seba dlho čakať. Začalo sa sledovanie, vypočúvanie, odpočúvanie... „Krásne bolo, že som nafotil, ako ma sledovali,“ hovorí Ivan Köhler.
Nevšedným spôsobom uchopil tému holokaustu. Výstava s názvom Jude osudy pripomína odvlečenie tisícky židovských žien z Prešova do Osvienčinu počas druhej svetovej vojny. Aj v atmosfére krutosti, strachu a utrpenia vyzdvihuje ženskosť, krásu a lásku.
Jazz - celoživotná vášeň Ivana Köhlera je ďalšiou témou jeho fotografií. Zachytáva na nich atmosféru a energiu koncertov, ich bezprostrednosť či stretnutia s jazzovými hviezdami. Nadšenie pre jazz bolo aj za založením Slovenského jazzového festivalu. Cyklus stretnutí o osobnostiach československého hudobného a výtvarného života pripravuje v súčasnosti aj v Nadácii POLIS. V rámci tohto projektu už svojsky predstavil Petra Lipu či Laca Decziho.
Fašiangy
Osobitnou témou tvorby a večnou inšpiráciou Ivana Köhlera je žena. S rovnakým nadšením ako na fotografiách odkrýva krásu ženy, zachytáva štyridsať rokov aj masky, maškary, fašiangy a karnevaly. Neprestáva ho lákať ich nespútanosť, tajomnosť, samopašnosť a radosť zo života.
Ivana Köhlera láka tiež projekt múzea fašiangového umenia a múzea fotografie. „So Žilinou je spätých niekoľko špičkových fotografov od Magdalény Robinsonovej, Mira Gregora, Andreja Reisera... súčasťou by bol altánok, v ktorom by sa hral jazz, ale ja sa nebránim ani country, folku, folklóru... a múzeum Beatles. Dežo Hoffman, fotograf Beatles, totiž študoval v Žiline...“
POZVÁNKA
Ďalší diel cyklu Odkrývanie slov a obrazov Nadácie POLIS, tentoraz o tom, ako sa môžete stať tlmočníkom v Bruseli, aké sú najlepšie tlmočnícke techniky a čo vás môže naučiť Európsky kurz konferenčného tlmočenia. Rozprávanie o jazykových lahôdkach i nuansách a o tom, ako zvláda Európska únia komunikovať svojimi 23 úradnými a tromi regionálnymi jazykmi. Hostia programu: Žilinčanky Katarína Skačániová, vedúca slovenského tlmočníckeho oddelenia v Európskej komisii a Viera Hanuliaková, eurotlmočníčka. Fotografie a filmové citáty priblíži veľkoplošná projekcia. Podujatím vo štvrtok 24. marca o 17.00 h v žilinskej Nadácii POLIS sprevádza Tibor Máhrik. Vstup voľný.
Autor: Beata Jarošová