Mladí ľudia sa usídlili v opustenej budove v centre Žiliny. Útočisko tu hľadajú aj v zimných mesiacoch. Bezdomovcami však nie sú.
ŽILINA. V centre žiliny žije v opustenej budove skupinka ľudí, ktorá si vyhliadla spôsob života a životný štýl, ktorým sa uberajú a odlišujú od ostatných ľudí. Osídlili opustenú budovu, neodradia ich ani chladné zimné mesiace. Squatting nie je iba o samotnom obsadení nehnuteľnosti, ktoré je často sociálnym protestom proti cenám bývania, kvôli ktorým si veľa mladých nemôže dovoliť vlastný byt, squaty sa často stávajú kultúrnymi, sociálnymi a spoločenskými centrami. Často bývajú spojené s politickým protestom, squatteri sú zväčša anarchisti.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Veľa ich nie je
Vo väčšine štátov je squatting nelegálny a squatteri bývajú skôr či neskôr vyhnaní z obsadenej budovy.
Na Slovensku veľa skúseností so squattingom nie je. Od mája 2009 je v Žiline jeden z prvých a aktívnych squatov na Slovensku, pomenovali opustenú budovu Palác Sofia. Táto budova sa práve pre svoju jedinečnosť stala minoritou. Squateri si ju práve pre toto vážia. Dôvod, prečo ľudia ponechajú takéto budovy, pritom vidia osadníci prozaicky. „Podľa mňa je to kvôli tomu aké zámery s ňou majú. V poslednej dobe centrum mesta
a lukratívne pozemky skupujú developeri...“ hovorí jeden z osadníkov.
Dokonca aj v zimných mesiacoch sa dokážu brániť chladu a osídlovať budovu. „Je tu okolo šesť aktívnych ubytovaných, ostatní tu chodia príležitostne,“ hovorí jeden
z osadníkov.
Vidia v tom pozitívum
Opustenú budovu považujú za svoj domov. „Je nezmysel nechávať väčšinu platu štátu, keď sa dá nájsť spôsob ako sa ubytovať v budove, o ktorú sa nikto nestará, je to pozitívum pre obidve strany. Aj keď ju nechá majiteľ chátrať, nemá z toho nič," tvrdia. Squatteri sa vraj postarajú o skultivovanie prostredia. ,,Najmä pozemky
v centre Žiliny sú pre developerov zaujímavé a časom asi squatt zanikne, budovu nahradia iné moderné stavania.
Uvidíme, každopádne Žilina sa v tomto smere stala inovatívnou a možno inšpirujúcou pre ďalšie slovenské mestá a ľudí, ktorí na bývanie nemajú peniaze,“ hovorí jeden z osídlencov opustenej budovy. Pomery sa však v zime zmenili. Budovu neokupuje toľko ľudí ako za priaznivejšieho počasia. Avšak ani v týchto mesiacoch ju neopúšťajú. "Nie je nás tu už toľko, ale okolo šesť osadlíkov sa tu zdržuje, kúrime si kachliami, ráno býva síce často zima, ale znesieme to," hovorí jeden zo squatterov.
Je asi jediným
Palác Sofia je v súčasnosti jedným z mála miest na prežitie ľudí, ktorí považujú platenie podnájmu za zbytočné mrhanie peniazmi.Podobné squatty sú už len v zahraničí. Teraz v zime ich žije v opustenej budove menej, v teplejších mesiacoch viac. ,,Steny si zdobíme po svojom, samozrejme, hľadáme najvhodnejšie miesta, " hovorí jeden z osadlíkov. Zostať chcú inkogtnito a o medializáciu záujem nemajú. ,,Správy skreslujú pravdu o živote squattertov, aj o negativnom využití opustených budov, samozrejme, nejde nám o to, aby sme zaberali cudzí majetok," tvrdia.
Squatting v Žiline by mal mať aj ďaľší rozmer, ktorým mali byť akcie v podobe kultúrnych podujatí, či výstav, ktoré boli aj v minulosti. ,,Momentálne pripravujeme niečo na nasledujúce mesiace, chceme, aby miesto ožilo znova kultúrnymi akciami a dostalo okrem toho ubytovacieho aj kultúrny rozmer," hovorí Juraj, ktorý sa podieľa na oživení opustenej budovy. Na Slovensku je Palác Sofia v dnešnej dobe asi jediným medializovaným squattom. Povesť tohto miesta už prekročila hranice a navštevujú ho aj ľudia z cudziny, ktorí tu prišli za kultúrou, alebo cestujú po svete a spoznávajú nové krajiny.