ŽILINA. Kniha Rozprávkový svet ilustrácie Mariána Čapku autora Milana Mazúra prezentuje tvorcu zo žilinského regiónu Mariána Čapku. Autor nie je neznámy, venuje sa predovšetkým detskej ilustrátorskej tvorbe, známkovej tvorbe a voľnej grafike. Ilustroval spolu okolo 28 kníh, z nich časť vyšla nielen na Slovensku, ale aj v európskych a amerických krajinách. Zároveň je autorom 40 poštových známok.
Posolstvo knihy
V Považskej galérii umenia v Žiline sa minulý týždeň stretlo mnoho ľudí, aby spoločne uviedli spomínanú knihu do života. „V galérii sme v roku 2007 mali na výstave pohromade všetky diela Mariána Čapku a vtedy mi spolu
s vydavateľom Jarom Horečným skrsla myšlienka či by sme nepripravili monografiu o autorovi,“ povedal Milan Mazúr, autor textovej časti publikácie.
„Knižka s prestávkami vznikala asi dva a pol roka,“ prezradil Jaroslav Horečný, ktorý knihu zostavil aj graficky upravil.
„Monografia nie je len o diele a živote Čapku, ale aj o posolstve, ktoré ďalej posúva medzi mládež, deti, jednoducho medzi tých, pre ktorých to robí. Som rád, že má veľmi výtvarný charakter,“ dodal Mazúr. Dielo rezonuje medzi knihami na Slovensku a dostalo sa aj do súťažného výberu publikácii, ktoré vyšli v minulom roku - Kniha Horného Považia 2010.
Z tvorby Mariána Čapku. FOTO: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ
Text musí byť „šťavnatý“
V knihe nájdeme nielen autorov život, ale aj jeho ilustrácie, niečo zo známkovej tvorby a voľnej grafiky. „Z toho, čo som urobil sa do knihy vošlo pomerne málo, ale s výberom som spokojný,“ vyslovil Marián Čapka, akademický maliar.
Pre neho samotného je ilustrácia veľmi dôležitá. „Je neoddeliteľná od textu, ku ktorému je vytvorená. Po prvé by mala dopĺňať to, čo nie je v texte a po druhé je to ozdoba – dekorácia knihy a veľa ďalších vecí. Niekedy práve ilustrácia pritiahne čitateľa k textu, ku knihe.“
Text, ktorý ilustruje si vyberá. „Čím je text šťavnatejší, tým je pre mňa lepší, horšie je, keď nie je, vtedy si musím veľa domýšľať.“
Najnovšie ilustrátor pracuje na slovenských ľudových rozprávkach. „Ide o výber najveselších slovenských ľudových rozprávok,“ upresnil maliar. Zároveň pracuje na známke Antona Bernoláka.
Knihu uviedol do života krstný otec, akademický maliar Juraj Šútovský so slovami: „Želám knižke, aby úspešne napredovala v živote, jednoducho, aby sa dostala do sveta a autorovi želám ešte mnoho výtvarných síl.“ Publikáciu pokrstil maliarskym štetcom a farbami.