Bologa: Primátorovi chcem dať na začiatok šancu

Úvod nového volebného obdobia bol v Bytči hektický. Už po prvom zasadnutí ho opustil jediný poslanec pravicovej strany Milan Zátek. Kritizoval kroky primátora, aj poslancov, ktoré podľa neho vedú k oslabeniu zastupiteľstva a netransparentnosti. O situácii

Peter Bologa. Nezávislým poslancom MZ v Bytči je tretie volebné obdobie. Je členom mestskej rady a predsedom finančnej komisie. Spolu s niekoľkými  ďalšími kolegami v minulosti navrhol a presadil v meste grantový systém, aj verejné obstarávanie formou elePeter Bologa. Nezávislým poslancom MZ v Bytči je tretie volebné obdobie. Je členom mestskej rady a predsedom finančnej komisie. Spolu s niekoľkými ďalšími kolegami v minulosti navrhol a presadil v meste grantový systém, aj verejné obstarávanie formou ele (Zdroj: MICHAL FILEK)

sme hovorili so služobne druhým najstarším poslancom a členom mestskej rady Petrom Bologom.

Ako vnímate kritiku, ktorú primátorovi a poslancom adresoval bývalý kolega Zátek? Kritizoval vás najmä za zvýšenie finančného limitu, s ktorým môže primátor nakladať bez schválenia zastupiteľstva, za zloženie mestskej rady, aj výšku jeho platu.
- Ja v tejto chvíli nemám dôvod primátora obhajovať, ani kritizovať. Myslím, že zo strany pána exposlanca išlo vyslovene o osobnú a politickú otázku. Ak by sme hlasovali o inom primátorovi, možno by on hlasoval inak. Ale necítim sa kompetentný na to, aby som vstupoval do svedomia bývalého kolegu, je to vyslovene jeho vec. Treba pracovať na konkrétnych veciach v meste, nie sa hneď na začiatku vybíjať v politických prekáračkách. Vo všetkých otázkach som hlasoval za, pretože som sa k tomu postavil čisto pragmaticky. Pôvodný návrh na výšku jeho platu, ktorý sme dostali na prvú komisiu, bol v rovnakej výške, ako mal jeho predchodca, teda 3 418 eur. Suma sa mi nepozdávala, rovnako tak ďalším poslancom. Zhodli sme sa na výške približne 2-tisíc eur v čistom. Pokladám to za hornú hranicu, koľko by mal primátor Bytče zarábať. Niekto môže oponovať, že len začína. Keď ale nastupuje do funkcie napríklad štátny úradník alebo sudca, tiež sa postupuje približne rovnako. Vychádzajme z toho, že ide o najvyššieho samosprávneho predstaviteľa 65. najväčšieho mesta na Slovensku. Nezdá sa mi to prehnane veľa. Pokiaľ bude dôvod, plat mu môžeme znížiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prečo bolo potrebné zvyšovať primátorovi finančný limit, s ktorým môže voľne disponovať, až na 10-tisíc eur, keď jeho predchodca mohol len do výšky 1 660 eur?
- Existujú obce, ktoré majú oveľa menej obyvateľov, ako Bytča a starostovia majú ešte širšiu právomoc, ako je 10-tisíc eur. Osobne som bol v minulosti jedným z iniciátorov toho, aby starý primátor mal limit čo najnižší, teda 50-tisíc korún, lebo stratil našu dôveru. Situáciu som však teraz vyhodnotil ako prijateľnú vtedy, keď som zistil, že v zastupiteľstve je vôľa a jednoznačná dohoda na tom, že ak by primátor svoju právomoc zneužil, limit by sme mu znova znížili na 1 660 eur, alebo aj menej.

Ste si istý, že medzi poslancami bude vôľa mu, po prípadnom prešľape, na právomoc siahnuť?
- Vycítil som hlavne, že v zastupiteľstve je vôľa dať primátorovi šancu a zároveň aj reagovať v prípade nesprávneho naloženia s touto kompetenciou.

SkryťVypnúť reklamu

Na čo mu je takáto veľká právomoc?
- Môže sa vyskytnúť situácia, napríklad pri eurofondoch, že bude potrebné rozhodnúť veľmi rýchlo. Aby sa šetrili prostriedky a nemuselo sa zvolávať zastupiteľstvo, môže do výšky 10-tisíc eur, rozhodnúť o vynaložení finančných prostriedkov on sám. Myslím si, že by bolo plytvaním finančných prostriedkov, keby musel narýchlo, pre jeden dôvod, zvolávať zastupiteľstvo. Navyše pochybujem, že by primátor pre desaťtisíc riskoval dôveru poslancov. Ide o vzájomnú dohodu, o budovanie dôvery.

Argument, že v ostatných obciach je limit ešte vyšší, by sme od vás nečakali. Snáď sa nechcete inšpirovať takými samosprávami, kde sú verejné zdroje pod ešte menšou kontrolou?
- Bola to pre mňa určitá racionalizácia. Keby som sa mal rozhodnúť iba ja sám, tak by som mu limit nezvýšil. Situáciu som však vyhodnotil tak, že zastupiteľstvo chce vychádzať s primátorom, chce mu dať šancu pracovať. Aj ja mu chcem dať dôveru, pokiaľ ju nesklame. Najmä finančná komisia, ktorej som predseda, to bude veľmi dôsledne kontrolovať. Je tu aj argument za šetrenie prostriedkov. Jedno zastupiteľstvo totiž vyjde na odmenách pre poslancov vyše tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Sám primátor odôvodnil svoj návrh potrebou rýchlo reagovať na eurofondy?
- Áno.

Prečo ste mu teda túto právomoc nevymedzili výhradne na situácie, ktoré by sa týkali eurofondov?
- To sme naozaj urobiť mohli. Nenapadlo nám to. Ale ešte stále môžeme.

Milan Zátek kritizoval zloženie mestskej rady. Prekážalo mu najmä to, že v nej chýba zástupca mestských častí, ako to bolo v minulom zastupiteľstve. Prečo je to tak?
- V pôvodnom návrhu, ktorý mala skupina poslancov okolo pána Zátka, nebol ani v minulom volebnom období člen z mestskej časti. Situácia sa nakoniec vyvinula tak, že im to začalo politicky vyhovovať, tak do mestskej rady jedného navrhli. Navyše, zloženie mestskej rady v minulom volebnom období bolo mimo pomeru k zloženiu zastupiteľstva. Zloženie mestskej rady vtedy úplne odignorovalo výsledky volieb, teda vôľu Bytčanov. Ich koalícia KDH – SDKÚ mala v zastupiteľstve 4 poslancov zo 17, čo nie je ani štvrtina, ale v rade mali 2 členov, čo je 40%. V zastupiteľstve bol jediný poslanec SNS a zároveň bol aj členom rady. Na druhej strane bol v rade jediný zástupca koalície SMER-HZDS, hoci v zastupiteľstve ich bolo 6. Tiež bol v rade jediný nezávislý poslanec, hoci v zastupiteľstve ich bola takmer polovica. Každý, kto má snahu vidieť situáciu reálne, si urobí úsudok sám. Spravodlivé zloženie rady tak, aby sa dodržal zákon a najmä vôľa voličov, sa hľadá veľmi ťažko. Teraz z piatich členov rady sú štyria nezávislí a jeden straník, čo takmer dokonale odráža situáciu v zastupiteľstve, kde bolo zvolených 13 nezávislých a 4 straníci. Spravodlivejšie, ako je to teraz, sa to už urobiť nedá.

Vaše meno sa spája so zavádzaním transparentných krokov v Bytči. V aktuálnom hodnotení Transparency International Slovensko je Bytča zo stovky najväčších samospráv až na 36. mieste. Prečo je tomu tak?
- Je na čom pracovať. Iba v dvoch z jedenástich kritérií sme získali nad 50 percent. Tieto dve oblasti - Verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb (84 %) a Dotácie a granty (65 %) dopadli pozitívne práve vďaka tomu, čo sme presadili my, čiže elektronické aukcie, Grantový systém mesta Bytča a všetko okolo toho. Samozrejme, práve v oblasti transparentnosti mám osobne vysoké ciele a verím, že ich presadím.

Ako hodnotíte úroveň obstarávania prostredníctvom elektronických aukcií?
- Reálne sa nám podarilo ušetriť finančné prostriedky. Osvedčili sa napríklad pri výbere dodávateľa kancelárskych potrieb. Chystám niekoľko opatrení na ďalšie zefektívnenie. Napríklad kameru v aukčnej miestnosti.

Budete pracovať na naplnení vášho volebného programu?
- Samozrejme. Budem presadzovať využívanie európskych fondov, výstavbu nájomných bytov, športovej haly a ďalšie kroky, aby sa zefektívnilo verejné obstarávanie. Poriadok treba urobiť v kultúrnom dome, aj celkovo
s kultúrou.

Zatiaľ sú to stále len sľuby. Už ste niečo nachystali aj reálne?
- Existuje už nákres športovej haly. Stavať by sa mohla v areáli školy na Ulici mieru. Plnenie programu sa bude odvíjať od eurofondov. Od situácie, ako sa vyvinie na ZŠ na Ulici mieru a ohľadom plánovanej rekonštrukcie penziónu Jesienka.

Ako teda hodnotíte krok primátora, ktorý už na prvom zastupiteľstve zrušil komisiu, ktorá sa eurofondami zaoberala? Dokonca ani na mestskom úrade nemá túto agendu na starosti žiadny zamestnanec.
- Zrušenie komisie nebol správny krok. Na úrade podľa môjho názoru skutočne nie je nikto, kto by bol na toto vhodný. Možno sa však mýlim. Programovacie obdobie končí v roku 2013, dovtedy sa prílev „europeňazí“ výrazne zníži.

Dokážete presadiť v tomto volebnom období aspoň tie podstatné časti svojho programu?
- Som optimista. Aj preto som súhlasil so zvýšením limitu pre primátora.

Vaše meno je známe aj tým, že ste sa stali najmladším riaditeľom strednej školy na Slovensku. Do vedenia Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici vás zvolili vo veku 31 rokov. Ako sa vám darí?
- Škole sa darí. Hlavné ciele, čiže spokojní žiaci a rodičia, spĺňame. Všetko je postavené na troch základných pilieroch - cudzie jazyky, odborné predmety a informatika. Pokračujeme vo výmenných pobytoch s Belgičanmi a Holanďanmi, žiaci cestujú po Európe - chodia do Paríža, Londýna, rakúskeho Semmeringu, spolupracujeme úzko s rakúskou logistickou firmou LKW Walter, nadväzujeme spoluprácu so školou v Taliansku. Všetko sa darí najmä vďaka stopercentne kvalifikovanému personálu a šikovným žiakom. Nedávno som preberal niekoľko ocenení v rámci kraja, za spomenutie stojí najmä fakt, že sa nám podarilo vyhrať celkové hodnotenie v kategórii športových súťaží aj v kategórii vedomostných súťaží, čo hovorí za všetko. Doteraz sa to žiadnej škole nepodarilo. Máme dvojnásobného majstra Slovenska v strojopise, sme majstri Slovenska aj sveta v hádzanej stredných škôl, máme 2.miesto na Slovensku v účtovníctve, päť rokov za sebou sme vyhrali tzv. Kredit – celoslovenskú súťaž v nemeckom jazyku. Radosť nám robia aj naši absolventi - dosahujeme prakticky nulovú nezamestnanosť a vysokú úspešnosť na vysokých školách. Čo viac si želať?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 050
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 721
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 511
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 164
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 708
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 344
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 627
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu