bnovu.
TEPLIČKA NAD VÁHOM. Máloktorá obec sa môže pochváliť kaštieľom so vzácnou grafitovou výzdobou, ktorý patrí medzi najväčšie na Považí. Kaštieľ sa spája s menom významnej historickej postavy Žofie Bosniakovej a je zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Hovoríme o kaštieli v Tepličke nad Váhom.
Vzácny kaštieľ
Pôvodom je to renesančný kaštieľ, ktorý dal koncom 16. storočia vystavať významný uhorský šľachtic Miluláš Deršffy. Začiatkom 17. storočia ho nový majiteľ čiastočne prestaval a kaštieľ tak získal podobu uzatvorenej stavby 4-krídlovej dispozície. V takejto podobe stojí v obci dodnes. Spája sa aj s menom Žofie Bosniakovej, ktorá podľa dostupných zdrojov v kaštieli istú dobu žila.
„Na kaštieli sa zachovala vzácna nástenná výzdoba z grafitu, ktorú čiastočne sňali a preložili do Považského múzea. Keďže sa tu nikdy nerobil podrobný architektonický a umelecký výskum, veľa o ňom nevieme. Predpokladáme však, že skrýva v sebe veľa vzácnych, doteraz neodhalených, tajomstiev,“ prezrádza riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloš Dudáš.
Kaštieľ stojí v blízkosti centra obce. Jeho bývalú monumentálnosť pripomína najmä západné krídlo, ktoré doteraz stojí v zachovalom stave. Východné krídlo, najstaršie, spolu aj s neskorogotickým kostolom, však už leží v ruinách. Po páde šľachtických rodov sa kaštieľ rozpredal medzi viacerých majiteľov, ktorí si ho rozdelili po častiach a postupne prerobili na obytné priestory, čím sa znehodnotil.
Kaštieľ v minulosti. FOTO: ARCHÍV OBCE
Má 37 vlastníkov
V súčasnosti má až 37 vlastníkov. Sedem rodín doteraz obýva jeho priestory, ostatné časti pomaly chátrajú. Osud upadajúceho kaštieľa však novému vedeniu obce a tiež niektorým obyvateľom, nie je ľahostajný. Založili občianske združenie s názvom Revitalizácia kaštieľa Teplička nad Váhom.
„Naším poslaním je záchrana, obnova, podpora rekonštrukcie a revitalizácie kaštieľa pre budúce generácie a jeho využitie v kultúrno - poznávacom cestovnom ruchu,“ informuje zakladateľka združenia Beáta Kasajová. S iniciatívou začala už v roku 2006. „Našou snahou je predovšetkým postupná obnova východného krídla,“ hovorí.
Finančné prostriedky na obnovu chcú získať zo sponzorských príspevkov, z grantov ministerstva kultúry a tiež z grantov EÚ. Časť zrekonštruovaného kaštieľa by slúžila najmä obyvateľom obce. „Nemáme dostatočné priestory na organizovanie kultúrno - spoločenských akcií, ako sú ochotnícke divadelné predstavenia, koncerty a podobne. V časti kaštieľa by sme mohli umiestniť knižnicu, múzeum, galériu. Takouto formou by sme súčasnej mladej generácii mohli prezentovať históriu kaštieľa i obce,“ rozpráva o plánoch s kaštieľom Beáta Kasajová.
Vedenie obce súhlasí
K revitalizácii kaštieľa sa pozitívne stavia aj nový starosta Viliam Mrázik, ktorý sa teší iniciatíve občianskeho združenia. „Kaštieľu sa chceme venovať. Je to však veľmi zložitý proces, ktorý by sme chceli v nasledujúcich dňoch naštartovať v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom, s majiteľmi kaštieľa, s občanmi a s OZ,“ informuje.
Dudáš je obnove naklonený. „V nasledujúcich dňoch by sme sa mali stretnúť s vlastníkmi, porozprávať sa a nájsť spoločné riešenie. Tento objekt nie je vhodný na bývanie, kaštieľ sa tak znehodnocuje.“
Oslovili sme aj obyvateľku kaštieľa, Annu Hudekovú. „Z hľadiska zachovania kultúrneho dedičstva je to zaujímavá myšlienka. Ale na druhej strane sme do domu investovali už veľa peňazí. Niektoré časti budovy, najmä kostol, sú však v dezolátnom stave, čo je pre nás nebezpečné.
Sú tu také časti, ktoré by ľudia radi odpredali, iní však do rekonštrukcie veľa investovali a vidia sa tu aj v budúcnosti. Nie som veľký optimista, ale myšlienka je pekná,“ povedala.