Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Antošík: Pri reprezentačných družstvách je obrovský chaos

S majiteľom MŠK Žilina sme hovorili o dôvodoch jeho odstúpenia z funkcie viceprezidenta Slovenského futbalového zväzu pre štátnu reprezentáciu, a teda rozhovor sa točil najmä o problémoch slovenského futbalu.

Jozef Antošík urobil z MŠK Žilina úspešnú, profesionálne fungujúcu organizáciu. Rovnakú predstavu mal aj zo SFZ. Nateraz neuspel.Jozef Antošík urobil z MŠK Žilina úspešnú, profesionálne fungujúcu organizáciu. Rovnakú predstavu mal aj zo SFZ. Nateraz neuspel. (Zdroj: ARCHÍV MY ŽILINSKÝCH NOVÍN)

V minulosti ste v rozhovore pre naše noviny uviedli, že nechcete pracovať v SFZ. Rozhodnutie ste zmenili, vo funkcii viceprezidenta pre štátnu reprezentáciu ste však vydržali len niekoľko mesiacov. Nevnímate to teraz tak, že bolo chybou zmeniť rozhodnutie?
- Kandidoval Ján Kováčik, ktorého poznám a ktorý sa rozhodol priniesť do slovenského futbalu nové metódy. Presvedčil ma ale najmä Karol Belaník, ktorý bol vo výkonnom výbore ako prezident Únie ligových klubov. Musím povedať, že najviac zavážila práve Karolova intervencia. Zmenil som rozhodnutie, ale zrejme som urobil chybu.

V čom konkrétne?
- Na zväze sú dnes najdôležitejším problém peniaze, uzatvorené nevýhodné marketingové zmluvy a vojna o futbalový stánok v Bratislave. Kde, kto a za čo ho bude stavať. To sú veci, ktoré ja nie som pripravený, ani spôsobilý zo Žiliny riešiť a nemal som ani záujem sa nimi zaoberať. Na výstavbu stánku v Bratislave mám navyše iný názor, ako prezident Kováčik. Pre SFZ sú však nateraz natoľko dôležité, že ako člen výkonného výboru som sa od nich nemohol odosobniť a stavať sa k nim neutrálne.

Aké ste mali ciele, keď ste nastupovali do funkcie viceprezidenta pre štátnu reprezentáciu?
- Pri reprezentačných družstvách je obrovský chaos. Nie sú jasné kompetencie, chýba systém riadenia. Nie sú jasné úplne principiálne, systémové veci. Väčšina rozhodnutí sa deje na báze ústneho rozhodnutia nejakej osoby, ktorá často na to ani nie je kompetentná. Boli tam samozrejme aj pozitívne veci. Veď sme hrali na MS. Ale práve stabilita športovej výkonnosti závisí od takýchto zásadných vecí. Ukazuje sa to pri priateľských medzištátnych zápasoch. Dosahujeme v nich zlé výsledky, to je práve dôsledok toho, že aj priateľské medzištátne zápasy potrebujú svoju organizáciu, systém, jasné kompetencie a zodpovednosť. U nás to však funguje absolútne živelne.
Napríklad ja, ako viceprezident, som nemal žiadnou normou stanovené kompetencie, ani aparát. Fakticky som bol len jeden z radových členov výkonného výboru. Situácia sa navyše vykryštalizovala tak, že tí, ktorí chcú zmenu, nemajú na ňu dostatok hlasov.

To súviselo najmä s odvolaním Karola Belaníka z postu prezidenta ÚLK?
- Otvorene priznali, že Karola odvolali preto, že mňa zvolili za člena výkonného výboru. Nenávisť, s akou bol odvolaný celý výbor ÚLK, neveští nič dobré. Vznikali z toho len osobné útoky. Ja nechcem byť vťahovaný do žabo-myších vojen, ktoré nikam nevedú. Ja som nemal nikdy s nikým konflikty. Moju robotu doteraz skôr oceňovali, ako hanili a nepotrebujem, aby ma osočovali a obviňovali z toho, že to robím iba preto, aby sa medzištátne zápasy hrali v Žiline, alebo že chcem presadzovať hráčov Žiliny do národného mužstva. V Žiline sme odviedli kus roboty a pokiaľ toto nie je dostatočným dôkazom toho, že chcem tieto pozitíva a skúsenosti preniesť do slovenského futbalu, tak tam nemám čo robiť.

Kde teda vidíte ten kľúčový problém slovenského futbalu?
- Kľúčovým problémom je finančná situácia a tá súvisí s dvomi faktormi, ktoré treba vyriešiť. Po prvé sú neuveriteľne nevýhodné zmluvy na televízne a marketingové práva. Je to však právny problém, s ktorým ja neviem pomôcť. Neviem, akým spôsobom rozviazať zväzu ruky, aby mohol voľne nakladať so svojimi právami. Druhým momentom je futbalový stánok v Bratislave. Na tento problém mám dlhodobo iný názor, ako Ján Kováčik.

ANTOSIK_tasr_490.jpg

Antošík dotiahol Žilinu do Champions League. Hovorí, že žiadna iná udalosť mesto nezviditeľnila vo svete tak, ako práve liga majstrov. FOTO: TASR

Nesúhlasíte teda s národným štadiónom v Bratislave?
- Slovensko potrebuje futbalový stánok v Bratislave. Ale viac ako to, potrebuje slušné štadióny v ôsmych krajských mestách, aby sa futbal rozvíjal na celom Slovensku. Vnímanie tejto dilemy je možno kľúčový problém slovenského futbalu.

V čom spočíva?
- Futbal vo svete nám uniká. Ak chceme zachytiť vlak, musíme hrať ligu vtedy, keď ju hrajú v Nemecku, či Anglicku. V Žiline sa to dá, ale nikde inde. Zbytočný nám je vyhrievaný trávnik, na ktorom trénujeme, keď súťaž začíname na oráčine, kde sa ani nedá hrať futbal. Našou prioritou by pritom malo byť, aby sa jarná časť začínala 15. januára. Dôležité je to preto, aby bol jasný termínový kalendár, aby sme ligu nekončili tri týždne, po ostatných, a potom neboli dostatočne pripravení na európske poháre. A v neposlednom rade, my celú zimu len trénujeme, stojí to kopec peňazí a bez diváckeho efektu. Mali by sme hľadať riešenie, aby sme ľuďom ponúkli zábavu 12 mesiacov v roku. Sme však limitovaní tým, že v zime 5 mesiacov nemôžeme hrať, lebo na štadiónoch na to nie sú podmienky. To je problém, ktorý ja vnímam ako kľúčový.

Viac, ako futbalový stánok v Bratislave, potrebujeme osem slušných štadiónov v krajských mestách, aby sa futbal rozvíjal na celom Slovensku. Vnímanie tejto dilemy je možno kľúčovým problémom slovenského futbalu.

Ako to dosiahnuť, keď v dnešnej dobe na rekonštrukciu štadiónov, vyhrievaný trávnik, či umelé osvetlenie nemajú kluby, ani mestá peniaze?
- Cesta je ukázať ľuďom pozitívny príklad. Dnes je kríza, peniaze nie sú. Pozrite sa však na toto. Google robí štatistiku, ktoré mesto je ako vyhľadávané na internete. Zistili sme, že keď sme hrali Champions League, záujem o vyhľadávanie slova Žilina oproti minulosti päťnásobne vzrástol. Je teda oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sem prídu ľudia za turistikou, službami, podnikaním, či kultúrou. Môže to vygenerovať peniaze. Žiadna iná udalosť nepriniesla Žiline takú celosvetovú popularitu, ako práve účasť v Champions League. Je to najjednoduchšia reklama, ako prilákať investorov a viac obracať kapitál. Je to cielený marketing a najlepšia komunikácia s verejnosťou. Veď si zoberte, že žiadne iné podujatie nedokáže prilákať toľko ľudí, ako MS, či ME vo futbale. Ľudia futbal chcú, aj na Slovensku ho majú radi. Televízie im dnes ponúkajú zápasy s oveľa vyššou kvalitou, ale práve to by malo byť motiváciou aj pre politikov. Keď sa podarí ľudí dostať na štadióny, tak sa s nimi bude dať oveľa efektívnejšie komunikovať aj o životnom štýle, či politike. Bohužiaľ, ešte sme nemali vládu, ktorá by na to prišla. Samozrejme, je to koncepčná vec, ktorá neprinesie výsledky o 4 roky. Lenže o 10 – 20 rokov by znamenala pre spoločnosť veľké pozitívum.

Môže sa to podariť?
- Som skôr skeptický. Najmä vzhľadom na to, s akou negatívnou odozvou sa tieto myšlienky stretli vo vedení SFZ. Karol Belaník mal, napríklad, najväčšie problémy preto, že chcel, nezávisle odo mňa, presadzovať to, aby kluby postupne mali kamerové systémy, vyhrievané trávniky, umelé osvetlenie, slušné prostredie na štadiónoch, transparentné financovanie futbalu. Viacerým to vadí, pretože to stojí peniaze a neprinesie to efekt hneď zajtra. Je to beh na dlhé trate. Je pre nich jednoduchšie kúpiť si hráčov, a tak zabezpečiť krátkodobý úspech, ako investovať do infraštruktúry a čakať na výsledok niekoľko rokov.

Prejdime na inú tému. Ako ste spokojný s účinkovaním v Chamions League?
- Nie som. Musím zdôrazniť, že som sklamaný, pretože sme nezískali ani bod. Na druhej strane musím povedať, že sme nazbierali skúsenosti a získali reálnu predstavu o mužstve. Hráči v špičkových mužstvách boli rýchlejší, sebavedomejší. To je návyková, genetická vec. Starší hráči už nemajú na to, aby to získali. Ak chceme znova hrať v Champions League a byť úspešnejší, potrebujeme také typy hráčov, ktorí sú sebavedomejší, rýchlejší, mentálne silnejší. Na tom teraz pracujeme, aby sme vytvorili inú štruktúru kádra, aby tu boli hráči, ktorí majú osobnostné predpoklady dosahovať vyššiu výkonnosť ako tím, ktorý už v lige majstrov hral. Na druhej strane to ale môže mať aj krátkodobý negatívny dopad.

Zdá sa, že pri futbale ste 24 hodín denne. Čo radi robíte vo voľnom čase, ak ho máte? Čo na to vaša manželka?
- Túto jeseň som naozaj veľa voľného času nemal. Rád športujem, lyžujem, hrávam futbal, chodím do posilňovne. Minulý rok som nebol ani na dovolenke. To ale nevadí, pretože som prakticky stále na cestách s futbalom. Teraz v zime som na sústredenie do Dubaja zobral aj manželku. Je tiež veľký fanúšik futbalu, nevynechá jediný zápas. Bola aj na všetkých zápasoch v Champions League. Takže to je bez problémov. Skôr máme problém v tom, že syn žije v zahraničí a s ním sme menej. Študoval na Cambridge v Londýne a teraz tam pracuje v banke.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 2. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 3. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 4. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 6. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 10. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 3. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. Employee's age as a new ground for notice of termination
 7. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 8. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 146
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 761
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 902
 4. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 903
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 296
 6. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 4 681
 7. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 3 532
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 161
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 153
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 049

Blogy SME

 1. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 2. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 3. Ján Šeďo: Preventívna prehliadka u lekára skončila kolonoskopiou - moje skúsenosti.
 4. Jana Hanuliaková: Ku komu sa prihovárate pán Mazurek?
 5. Soňa Bulbeck: O umení prepojiť staré a nové...
 6. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 7. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 8. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 226
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 393
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 933
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 870
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 775
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 409
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 746
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 736
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Plnofarebný časopis Čítanie s porozumením plný zábavných úloh a hier na 36 stranách pútavou formou rozvíja detské myslenie, logiku, kreativitu a sústredenie.


1. dec
Ilustračná fotografia.

Na území Žilinského samosprávneho kraja sú na maximum vyťažené lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou.


SITA 5 h

Predplaťte si MY Žilinské noviny a vyberte si darčeky v hodnote až 40 eur.


8 h

Vianočný trolejbus začne v uliciach Žiliny jazdiť v pondelok (6. 12.). Dopravný podnik mesta Žiliny (DPMŽ) nasadí na Mikuláša najnovší typ trolejbusu s pomocným batériovým pohonom.


TASR 9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Medzi výjazdmi ku covidovým pacientom už nemajú čas ani na prestávku.


3. dec

Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


5. dec

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

Dôchodkyňa zaútočila na priateľa svojej dcéry s nožom v ruke.


8 h

Blogy SME

 1. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 2. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 3. Ján Šeďo: Preventívna prehliadka u lekára skončila kolonoskopiou - moje skúsenosti.
 4. Jana Hanuliaková: Ku komu sa prihovárate pán Mazurek?
 5. Soňa Bulbeck: O umení prepojiť staré a nové...
 6. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 7. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 8. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 226
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 393
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 933
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 870
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 775
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 409
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 746
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 736
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu