Žilinskí detektívi odhaľujú neverníkov a sledujú rebelov

Pozmenením niektorých zákonov sa vytvoril priestor pre vznik neskorumpovaných firiem, ktoré sa zameriavajú na poskytovanie detektívnych služieb.

Práca detektíva je zaujímavá.Práca detektíva je zaujímavá. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ, ARCHÍV)

Pozmenením niektorých zákonov, v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, sa na Slovensku vytvoril priestor pre vznik neskorumpovaných firiem, ktoré sa zameriavajú na poskytovanie detektívnych služieb. Jednu z nich, najväčšiu a najstaršiu, máme aj v Žiline.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ŽILINA. Už skoro 14 rokov funguje v Žiline najväčšia detektívna služba zamestnávajúca 900 detektívov, ktorí svojou prácou zastrešujú celé Slovensko. Založil ju bývalý náčelník žilinskej kriminálky, Ladislav Kuffa, so svojím synom. Podľa neho musí mať každý dobrý detektív v hlave počítač a veľ-ký okruh priateľov a známych.

SkryťVypnúť reklamu

Detektív len s maturitou

Založiť detektívnu službu nemôže len tak hocikto. Zákon o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti z roku 2005 presne vymedzuje, kto môže byť detektívom a kto majiteľom detektívnej služby. Detektívom môže byť každý, kto má ukončené stredoškolské vzdelanie, majiteľom len ten, kto ukončil právnickú vysokú školu, má za sebou 10- ročnú prax u polície alebo v bezpečnostných službách.

Okrem toho sa musia podrobiť odbornému 70 – hodinovému školeniu a absolvovať skúšku pred komisiou ministerstva vnútra „ Samotný minister menuje zloženie komisie, ktorá budúcich detektívov príde vyskúšať. Po úspešnom absolvovaní získajú preukaz odbornej spôsobilosti a následne na to už môžu pracovať v bezpečnostných službách,“ hovorí riaditeľ jednej z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Požiadavky na detektíva sú veľké. Kuffa rád hovorí, že správny detektív musí byť mysliaci stroj, mať veľa priateľov, vedieť sa pretvarovať a byť diskrétny. K svojej práci potrebuje aj automobil, aby sa mohol pohybovať z miesta na miesto a mobilný telefón. „Keďže si táto robota vyžaduje nasadenosť vo dne i v noci, našimi detektívmi sú najmä mladí slobodní chlapci bez záväzkov. Zamestnávame aj dievčatá, pretože na niektoré miesta môžeme poslať len ženy. Väčšinou sú to vysokoškoláčky, ktoré si takto privyrábajú popri škole,“ rozpráva.

Riadia sa zákonom

Aj táto práca má svoje obmedzenia. Zákon presne nariaďuje, ktoré informácie detektívi môžu zisťovať a ktoré musia pre nich zostať tabu. „Nesmieme získavať informácie o zdravotnom stave sledovaného, o jeho sexuálnych sklonoch. Výnimka platí len vtedy, ak o tieto informácie požiada manžel alebo manželka v prípade rozvodového konania,“ vysvetľuje Kuffa. Nesmú pátrať ani po politickom, odborárskom alebo náboženskom presvedčení alebo po príslušnosti k určitej rase, etnickej skupine alebo národnosti sledovaného.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí sí myslia, že hlavná náplň práce detektíva je sledovať neverných partnerov a pátrať po nezvestných. Rozsah ich činností je oveľa širší. „Pátrame po odcudzenom majetku, zisťujeme majetkové pomery osoby, ktorá je v konaní pred súdom. Pre zahraničné firmy získavame informácie o firmách na Slovensku alebo monitorujeme činnosť v uzavretom priestore a získavame údaje o protipráv-nom konaní, ktoré ohrozuje obchodné tajomstvo,“ hovorí o rozsahu pracovnej náplne Kuffa.

Detektívov teda nájdeme aj vo veľkých predajňách, kde sa s nákupnými vozíkmi motajú medzi zákazníkmi a sledujú ľudí, ktorí kradnú. Okrem toho monitorujú nakupovanie aj cez kamerový systém a v prípade podozrenia informujú strážnu službu, ktorá si zlodeja pri východe odchytí.

„Veľakrát nás o pomoc požiadajú aj majitelia firiem, ktorí majú podozrenie, že sú odpočúvaní svojimi zamestnancami. Disponujeme technickým vybavením, ktorým vieme odpočúvacie zariadenie v miestnosti odhaliť,“ pútavo rozpráva ďalej.

Lekári ženských sŕdc

Najviac sú však vyťažení pátraním po neverných partneroch alebo sledovaním neposlušných detí. „Detektívi sú lekári ženských sŕdc. Veľakrát za nami prichádzajú ženy, ktoré podozrievajú svojich mužov z nevery. V mnohých prípadoch zistíme, že sa ich manžel len náhodne stretol s nejakou spoločnou známou alebo je skutočne len nevyliečiteľný workoholik. Po odhalení tejto skutočnosti ženy odchádzajú od nás spokojné a šťastné,“ delí sa o zaujímavé zážitky.

Občas sledujú aj deti, ktoré rebelujú proti svojim rodičom. „Prichádzajú za nami aj nešťastní rodičia, ktorí si nevedia poradiť so svojimi deťmi. Zisťujeme pre nich, čo robí ich dieťa, keď nie je doma. S kým sa stretáva a či nedroguje. Veľakrát si ich potomka zavoláme aj k nám a dohovoríme mu. Rodičia sú za to vďační, lebo po rozhovore s nami sa dieťa zväčša upokojí,“ prezrádza.

Práca detektíva si občas vyžaduje aj zmenu totožnosti a istý herecký výkon: „Majiteľ jednej stavebnej firmy podozrieval svojich zamestnancov z odcudzovania stavebného materiálu. Naši detektívi si v blízkosti stavby postavili stany a tajne kamerovali zamestnancov. Raz sa dokonca zahrali aj na študentov stavebnej fakulty, ktorí potrebujú vyhotoviť nejaký projekt do školy. Naivní zamestnanci ich vpustili do stavby a dokonca od nich vyžadovali, aby im na revanš kúpili po štamprlíku. Po odhalení videa mali samozrejme u majiteľa veľké problémy,“ zaujímavo rozpráva.

Práce je veľa

V súčasnosti na Slovensku pôsobí okolo 30 detektívnych služieb, ktoré medzi sebou spolupracujú. „S políciou a de-tektívmi na Slovensku máme vytvorené výborné vzťahy, čo veľmi uľahčuje našu prácu. Dokonca máme svojich ľudí aj v Maďarsku, Česku a Poľsku,“ hovorí Kuffa.

Práca detektíva rozhodne nie je nudná alebo stereotypná. Vyžaduje si pohotovosť, flexibilitu, schopnosť spájať veci do súvislosti a vedieť sa pretvarovať . Aj keď víkend pre nich neexistuje, nesťažujú sa. „Práce máme veľa. Aj teraz sú naši muži v teréne. Mimo Žilinského kraja. Viac však prezradiť nemôžem,“ tajomne uzatvára rozhovor riaditeľ detektívnej služby Ladislav Kuffa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 095
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 733
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 524
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 075
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 715
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 356
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 641
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu