ŽILINA. Vo štvrtok sa v samom centre Žiliny, na Bernolákovej ulici, takmer stala tragédia. Na pravé poludnie sa tu totiž, pred zrakmi mnohých okoloidúcich, polial benzínom a pokúšal zapáliť 46-ročný muž.
Muža, ktorý pôvodne pochádza z Čadce, ale už dlhú dobu je bez domova a žije v Žiline, zbadala okoloidúca pani. Okamžite informovala mestskú políciu. Jej príslušníci, spolu s privolanými hasičmi muža v poslednej chvíli zastavili a zachránili mu život.
„Podarilo sa nám skočiť naňho a vytrhnúť mu zapaľovač. Predtým si na hlavu vylial 2 litre benzínu, ktorý si kúpil na pumpe,“ povedal zástupca náčelníka mestskej polície Milan Turčan. Podľa neho bol vo veľmi zlom psychickom stave. „Bolo vidno, že je nešťastný a bolo mi ho ľúto,“ dodal Turčan. Muža záchranári z Falck-u odviezli do nemocnice.
Hovorkyňa Falck-u Magdaléna Magdová hovorí, že u ňho došlo aj ku kontaktu benzínu s očami. „Po ošetrení sme ho odviedli do nemocnice,“ povedala. Tam ho, podľa našich informácií vyšetrili a prepustili.
Čo mohlo byť príčinou takéhoto konania? Milan Turčan hovorí, že mohlo ísť pravdepodobne o demonštratívnu samovraždu. Že chcel takto upozorniť ostatných na to, že je v zložitej životnej situácii. Podľa neoverených informácií mohla byť príčinou zlá finančná situácia, keď nemohol platiť výživné, ktoré mu súd nariadil.
Už v minulosti sa vraj liečil na psychiatrii. Podľa našich informácií občas vraj predával aj časopis Notabene a rád si vypil. Aj keď sa pokúsil siahnuť si na život, mal pri sebe fľašu šampanského.
Psychologička Monika Gulašová z Falck-u si myslí, že toto nebol prvý prípad, kedy zlá životná situácia a nezvládnutie základných životných rolí viedlo k skratovému konaniu. Obzvlášť, ak chýba podpora rodiny. „Ťažko povedať, či išlo o demonštratívnu samovraždu, keďže sa chcel zapáliť za bieleho dňa na ulici, alebo bol tento muž už natoľko zúfalý, či pod vplyvom omamných látok, že mu bolo jedno, kde je
a koľko je hodín,“ hovorí psychologička.
Podľa nej najfrekventovanejšími motívmi sú vzťahové a tiež základné životné otázky, keď sa človeku rozpadáva rodina, príde o prácu a zlyhávajú finančné istoty. „Bohužiaľ, v dnešnej dobe, ktorá je materiálne zameraná, to nie je zriedkavé. Peniaze sú jedným z najčastejších motívov samovrážd,“
Samovražedné správanie má na Slovensku narastajúcu tendenciu, a to aj z dôvodu neskorého vyhľadania odbornej pomoci. „V spoločnosti je ešte stále zažité, že ísť za psychológom, či psychiatrom, nie je žiaduce. Slováci sú málo otvorení na to, aby dbali o svoje duševné zdravie,“ uzavrela Gulašová.
Turčan dodal, že mestská polícia zasahuje pri pokusoch o samovraždu 2– 3 krát do roka. Zatiaľ vždy úspešne.
Autor: mif