Učiteľ dobrý, kde bývaš...?

Farby môjho života, známy projekt Nadácie POLIS, sa dlhodobo teší priazni Žilinčanov. Výnimkou nebolo ani nedávne stretnutie s obľúbeným učiteľom a literátom Františkom Babiarom. Podujatie moderoval Peter Ničík.

Vyše trojhodinový večer v preplnenej Nadácii POLIS venovaný výnimočnému človeku, učiteľovi a literátovi Františkovi Babiarovi sa niesol v atmosfére prijatia a radosti zo stretnutia.Vyše trojhodinový večer v preplnenej Nadácii POLIS venovaný výnimočnému človeku, učiteľovi a literátovi Františkovi Babiarovi sa niesol v atmosfére prijatia a radosti zo stretnutia. (Zdroj: NADÁCIA POLIS/ĽUBO BECHNÝ)

ŽILINA. Držiteľa Veľkej medaily sv. Gorazda a certifikátu Nadácie SPP Výnimočný učiteľ Františka Babiara spája so Žilinou vyše štyridsaťročné pôsobenie. Narodil sa v apríli 1937 v Spišských Hanušovciach. Vyštudoval slovenský jazyk a literatúru na niekdajšej Filozofickej fakulte Vysokej školy pedagogickej v Prešove a odvtedy pôsobil v rôznych stredných školách. Vyučoval slovenčinu, pripravoval so študentmi literárno-hudobné pásma, divadielka poézie, pôsobil v porotách literárnych a recitačných súťaží, publikoval v Učiteľských novinách i vo viacerých kresťanských periodikách... Od roku 2000 žije František Babiar v rodnom Zamagurí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Naďalej kráča so mnou

„Moje detstvo v kľúčových slovách: dedina, rieka, mlyn, ryby, pažiť, husi, kačky, kravy, lesy, huby, stromy, hradská, bosé nohy, krátke nohavice vždy vzadu otvorené od plotov, hovorili sme tomu okná do sveta...“ spomína František Babiar.

Otec mu zomrel, keď mal jedenásť rokov a všetka starostlivosť o rodinu zostala na pleciach mamy. „Dokázala organizovať život na gazdovstve aj po otcovej smrti. A bol tu ešte mlyn – i to vedela. Zomrela, keď som mal 33 rokov, ale cítim ju ako niekoho, kto kráča naďalej životom so mnou... Raz do týždňa sa pekával chlieb. Mama večer zamiesila, bola odborníčka – piekla z rozmanitých múk. Do rána cesto vykyslo a keď sme sa zobudili, už voňal chlebík. A tak chlieb a modlitba majú pre mňa rovnakú vôňu,“ vyznáva sa pán profesor.

SkryťVypnúť reklamu

Študovať aj kravy pásť...

Keď si kravka spomedzi sušiacej sa bielizne na dvore vybrala práve zväzácku košeľu, odniesol si to našťastie len rukáv. „Mama, praktická žena, požuté miesto rýchlo odstrihla a vznikla košeľa krátkymi rukávmi. Skončilo to napomenutím za zneuctenie zväzáckej rovnošaty...“ usmieva sa František Babiar. V Prešove sa stretli aj iní, ako chcela mať pedagógov oficiálna socialistická výchova. Tesne pred štátnicami mu navrhli, aby k nim nepristúpil. Označili ho za veľmi silného intelektuálne založeného jedinca, ktorého mnohí nasledujú. „Nikdy som si to o sebe nemyslel. Bol som iba usilovný ako chlapec z dediny. Našim som len povedal, že možno školu nedokončím. Zareagovali lakonicky: ,Tak prídeš domov kravy pásť...‘ Boli Turíce, sviatok Zoslania Ducha Svätého. Kľakol som si a povedal: Prijmem! A Duch vial... Opäť ma presviedčali, aby som šiel na štátnice neskôr, odvetil som im, že nevidím dôvod, prečo by som nemohol ísť teraz, a tak ma pustili. Vraj som dobre urobil, lebo by ma pravdepodobne už nikdy ku štátniciam nepripustili...“

SkryťVypnúť reklamu

nadacia_490.jpg

Nemohol by som sa usmievať

František Babiar s pokojom i humorom vnútorne slobodného človeka hovoril aj o čase prenasledovania. „Štátna bezpečnosť sa o mňa v istom období zaujímala viac ako ženy... Pravidelne cez riaditeľstvo ma volávali na vyšetrovanie. Neviem, čo sa chceli dozvedieť. Ako 11-12 - ročný som bol vychovávaný v juvenáte u redemptoristov. Možno chceli vedieť, či nedostávam nejakú literatúru, či nemám nejaké konexie... Vzdávam hold nebohému kolegovi Jankovi Štrpkovi, nesmierne múdremu a vyrovnanému človeku. Poradil mi: ,Povedz im, že nič nenapíšeš a že viac ani neprídeš.‘ Ak niečo proti tebe majú, nech ťa žalujú, ty si nájdeš advokáta a nech je proces... a už ma len raz zavolali...“

Človek sa však všetko dozvie a aj František Babiar vie, kto na neho donášal. „Stretávam sa s tými ľuďmi, dokonca aj s tými, čo ma vyšetrovali. Snažil som sa potopiť tieto myšlienky ako šteňatá, aby mi to neobalilo srdce lojom. Inak by som sa nemohol usmievať...“

Základom vzťahu je láska

Ak nemá učiteľ študentov rád, nemal by byť podľa Františka Babiara učiteľom. „Láska je základom každého vzťahu. No aby som ich mal rád a radšej, musím študenta poznať. Vidieť ho v kontexte, v jeho mikrosvete, v telesných i duševných problémoch, v jeho situácii doma... a aj tak ho mať rád, lebo inak interakcia nemá zmysel. Učiteľ má pomôcť študentovi objaviť jeho charizmu a rozhodnúť sa v živote pre povolanie, v ktorom bude najosožnejším, v ktorom dokáže urobiť najviac dobra, a teda, v ktorom bude najšťastnejší... Dobrý učiteľ je taký, ktorému si žiaci dovolia položiť otázku, použijem metaforu: Učiteľ dobrý, kde bývaš? A on im ochotne odpovie: Poďte za mnou a ja vám ukážem...“

Slovenčine vládne Freecoolin

Pragmatizmus, liberalizmus, egoizmus charakterizujú podľa Františka Babiara situáciu v našom jazyku. K tomu nadmiera angličtiny a Freecoolin. „To je ten, kto je free, cool a in... Cudzí nám hovoria, že slovenčina je ľubozvučná. Lenže lilili ako motyka, vokáň – no komu by sa chcelo... Aj to je ukážka liberalizmu snúbiaceho sa s pragmatizmom. Dnešnému človeku stačí to, že sa dorozumie. Nielenže mu nezáleží na tom, že slovenčina už nie je pekná, bohatá, neprekážalo by mu, ani keby sa dorozumieval v cudzom jazyku.“

Rozprávanie pána učiteľa ozvláštnili aj jeho básne, ktoré sám zarecitoval. Písať začal po päťdesiatke. Knižka In hoc signo prináša výber z dvadsaťročnej básnickej, prozaickej a publicistickej tvorby. Jej vnútorné spojivo tvorí motív kríža, úcty a vďaky zaň, ale i fascinácia nepochopiteľným tajomstvom a neopakovateľným majestátom, ktoré vyúsťujú do bezhraničného milosrdenstva.

Čakanie a príchod

Seniorsky vek je podľa Františka Babiara obdobie, ktoré by malo byť čestnou bodkou za správami. „Nie je to ľahký vek, ale ja ho prežívam radostne. Možno preto, že som nikdy nelipol na tom, čo by mi prekážalo odísť, keď príde čas. I ja sa bojím hliny a jedine nádej a dôvera v milosrdenstvo ma drží v tejto radosti. Nepatrím k tým, ktorí by spievali Nič neľutujem. Naopak, veľa by som vygumoval, ale nevrátil by som sa, pretože neviem, či by to bolo lepšie. Je to vek, keď by mal človek fungovať už nie ako výkonný, ale ako poradný orgán. Je to obdobie skrytých aktivít, keď človek v samote a tichu rozmýšľa o tom, čo je najdôležitejšie, lebo vtedy si už nemá prečo klamať. Je to obdobie, ktoré by som prirovnal k adventu, pretože tu rezonujú dve kľúčové slová – čakanie a príchod...“

Autor: Beata Jarošová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 537
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 148
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 898
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 292
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 961
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 950
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 534
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 494
  1. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  2. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  4. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  5. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  8. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 691
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 936
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 38 777
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 346
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 660
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 046
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 877
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 750
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  2. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  4. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  5. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  8. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 691
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 936
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 38 777
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 346
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 660
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 046
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 877
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 750
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu