Pravicoví a nezávislí poslanci však návrh z rokovania stiahli. Poslanci ŽSK poberajú odmenu v maximálnej možnej výške.
ŽILINA. Pravicoví a nezávislí poslanci zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja bránia svoje odmeny zubami – nechtami. Pritom ich majú najvyššie na Slovensku a odhlasovali si ich v maximálnej výške, ako to dovoľuje zákon.
Po tom, čo vláda od začiatku roka schválila, že odvody do sociálnej a zdravotných poisťovní budú musieť odvádzať aj poslanci, stúpli by náklady Žilinského samosprávneho kraja na ich odmeny o 145-tisíc eur ročne. Tie si však na návrh KDH v minulom volebnom období odhlasovali v maximálnej možnej výške, teda 20-násobku minimálnej mzdy ročne. Mesačne tak dostávajú približne 470 eur.
Na vykrytie zvýšených nákladov by musel nájsť kraj zdroje v iných kapitolách rozpočtu a tieto peniaze by chýbali na iné veci. Župan Juraj Blanár predložil návrh, aby si odmeny znížili tak, aby celkovo neprekračovali schválený rozpočet.
Prakticky by to pre nich znamenalo zníženie ročnej odmeny z 20-násobku minimálnej mzdy na jej 14,5 násobok. V prepočte to znamená, že by mesačne v priemere nedostávali už 470 eur, ale približne 320 eur.
Blanár informoval o tomto návrhu všetkých predsedov poslaneckých klubov týždeň pred zastupiteľstvom. Na podnet Pavla Pavláska (KDH), ktorý tlmočil názor poslancov KDH, SDKÚ a nezávislých, však návrh z rokovania stiahli.
Pavlásek: riešme to koncepčne
Pavlásek to odôvodňuje tým, že kluby chcú mzdové prostriedky ŽSK riešiť koncepčne, vrátane zamestnancov úradu. „Preto sme žiadali, aby to išlo do komisií, pretože to bude mať dopad na rozpočet,“ povedal Pavlásek.
Podľa jeho slov, keď je tlak na znižovanie mzdových nákladov, riešením by bolo znížiť mzdové náklady kraja celkovo o 1/12, čo by malo dopad na zamestnancov, tak, že by nadbytoční museli odísť a aj na poslancov tak, že sa im znížia odmeny. „Toto sa do predloženého návrhu doplniť nedalo, preto našou jedinou možnosťou bolo stiahnuť tento bod z programu,“ hovorí Pavlásek.
Blanár na zastupiteľstve povedal, že zníženie poslaneckých odmien je rozhodnutie politické a osobné. Podľa jeho slov odborné komisie o ňom nemajú rozhodovať. Azda až na finančnú, ktorá môže zaujať stanovisko z hľadiska rozpočtu. „Úrad ŽSK pokračoval aj v roku 2010 v úspore mzdových nákladov, čo znamenalo oproti schválenému rozpočtu sumu 412-tisíc eur (13 %). Počet zamestnancov je na najnižšej udržateľnej úrovni. Patríme ku krajom s najmenším počtom zamestnancov,“ argumentuje Blanár.
Blanár: Je to manipulácia
Podľa neho je neadekvátne spájať balík platov zamestnancov a odmien poslancov. „Je to veľmi laický pohľad pána Pavláska. Zamestnanci sa riadia zákonom o odmeňovaní a smernicou úradu. Od prepuknutia krízy sme im nevy-plácali osobné ohodnotenie, ani odmeny. Takto ušetrené prostriedky sme pravidelne presúvali do domovov sociálnych služieb a domovov dôchodcov na dôležité veci, ktoré potrebovali. Títo ľudia museli podávať rovnaké výkony, ako keby dostávali odmeny. Keby sme pristúpili k znižovaniu ich platov, tak by nám kvalitní ľudia začali odchádzať a pracovali by tu len menej dobrí a my chceme kvalitný úrad,“ hovorí Blanár.
Navyše, podľa Blanára, poslanci KDH v NR SR za takýto návrh hlasovali a znižovali aj odmeny na rôznych úrovniach, vrátanie zníženia platu županov o 25 %. „Podľa môjho názoru teraz len manipulujú s faktami, aby si odmeny upraviť nemuseli,“ dodal na záver Juraj Blanár.