adácia POLIS v Žiline.
ŽILINA. S moderátormi Petrom Ničíkom a Ivanom Köhlerom sa obidvaja umelci vrátili v spomienkach do čias štúdií v Prahe i stretnutí s klasikmi československej divadelnej scény. U Martina Bálika sa divadelný talent objavil v troch rokoch v úlohe Ježiška. „Bol som vyzlečený do pol pása, zakrytý bielou plachtou a mal som tichučko ležať. Všetko bolo úplne v poriadku, len naraz nejaký chrobák vyliezol zo slamy na plachtu a ja som začal vrieskať. Bol som taký vrieskajúci Ježiško. Našťastie moja staršia sestra hrala anjela. Chrobáka zhodila a mňa utíšila,“ priznal sa M. Bálik.
Divadelný talent Vladimíra Šupku objavil v druhej triede základnej školy učiteľ Čerňanský. „Nechal ma robiť na rodičovskom združení svätého Petra a moje dve spolužiačky anjelikov. Keď som bol väčší, hrali v našej dedine starí ochotníci hru Kristus víťazí a Európa horí. Babka mi dala peniaze a ja som sa zozadu díval. Na týchto dvoch predstaveniach vo mne zahorela láska k divadlu. Odvtedy som vlastne žil pre divadlo...“ povedal V. Šupka.
Pražské štúdium absolvoval Martin Bálik u zakladateľa divadla Spejbla a Hurvínka Josefa Skupu. „Inšpirovalo ma to a začal som sám robiť marionety. Pretože marioneta je bábka, ktorá je najbábkovejšia. Od začiatku, ako som začal robiť bábkové divadlo, som si vyrábal rôzne vahadlá. Niečo som vyčítal z literatúry a sám som si vytvoril napríklad také typy vahadiel, aby mohli hrať dvaja ľudia štyri postavy. Mal som rád fyziku, a tú sa mi podarilo využiť v bábkovom divadle.“ Peter Ničík pripomenul, že majster Bálik má na konte 140 rôznych patentov. Jedným z nich je magická premena žabiaka na princa, ktorú predviedol priamo pred očami divákov.
Žabiak a princ v jednej bábke dokazuje Bálikovho majstrovstva aj podľa zakladateľa prvého literárno-dramatického odboru na Slovensku Vladimíra Šupku. Do Žiliny, kde účinkoval v divadle Petra Jilemnického, ho dotiahla láska k manželke. Keď ho však zrazil motocyklista a pol roka strávil v nemocnici, využil záujem povereníctva školstva o vznik literárno-dramatického odboru. „Dostal som maličkú triedu vedľa kancelárie riaditeľky a v tej triede sa narodila prvá maličká bábková hra. Nafilmoval ju režisér Uher a Slovensko sa dozvedelo, že v Žiline sme založili literárno-dramatický odbor,“ dodal V. Šupka.
Štvrté tohtoročné podujatie Nadácie POLIS, ktoré sa uskutočnilo vďaka finančnej podpore Nadácie SPP, pritiahlo pozornosť asi sedemdesiatky návštevníkov.
POZVÁNKA DO NADÁCIE POLIS
Odkrývanie slov a obrazov s fotografom a výtvarníkom Ivanom Kelly Köhlerom sa v Nadácii Polis uskutoční
v utorok 22. februára o 16.30 h.
Nahliadnutie do krajiny fotografií grafík a dizajnu, umelca a zakladateľa Slovenského jazzového festivalu Ivana Köhlera. Rozprávanie o umení, jazze, fašiangových radovánkach a maškarách, okupácii, štátnej bezpečnosti a slobode, kultúre a Žiline, o neskrotnosti a erotických snoch. Poodhalenie intelektuálnej i živočíšnej masky žilinského bohéma. Fotografie a filmové citáty priblíži veľkoplošná projekcia.
Stretnutie moderuje Peter Ničík. Vstup je voľný.
Autor: np