ŽILINA. Obchodníci zo Žiliny žiadajú štát, aby odstránil byrokraciu. Pod petíciu, ktorú spísali proti zvyšovaniu sa zasahovania štátu do slobody podnikania a bujnejúcej byrokracii, sa podpísalo viac ako 1 500 ľudí. Vo štvrtok podpisové hárky odniesli do Bratislavy a odovzdali na úrade vlády a na ministerstve financií.
Nezmyselná byrokracia
Kompetentných žiadajú najmä o zmiernenie zákonov o evidencii alkoholu. Prísnejšiu evidenciu zaviedol štát od 1. januára tohto roku. Pre obchodníkov to, podľa iniciátora petície Miroslava Bellana, znamená každodennú evidenciu každej fľaše s alkoholom. Denne to obchodníkom zaberie aj hodinu času. „Pritom každá fľaška má kolok vydaný štátom a je veľmi jednoduché zistiť, či sa v predajni nachádza kolkovaný, alebo čierny alkohol,“ povedal Bellan.
Okrem tejto nezmyselnej povinnosti, vnímajú obchodníci ako veľký problém aj neprehľadné vykonávanie zúčtovania zdravotných odvodov, zavedenie nezmyselných gastrolístkov, ktoré tlačia obchodníkov k tomu, že prichádzajú o časť ziskov a tiež nízke tresty pre zlodejov, ktorý kradnú v obchodoch.
Majú podporu
Bellan hovorí, že v Žiline boli veľmi milo prekvapení, s akou odozvou sa ich iniciatíva stretla. „Odvšadiaľ nám ľudia hovoria, že majú po krk byrokracie na úradoch a prakticky všade. Nemuseli sme ich ani veľmi presviedčať. Stačilo napríklad, aby boli hárky položené na stole a uvedené, že je to protest proti byrokracii
a ľudia ich sami podpisovali. Z 50 oslovených sme získali 45 podpisov,“ dodal Bellan.
S iniciatívou vyšli zo Žiliny, ale postupne sa pridali aj z iných miest. „Toto nezmyselné nariadenie ma nahnevalo. Mám trafiku, predávam v nej alkohol a predavačka musí denne evidovať každú fľašu, čo znamená, že musí zatvoriť o pol hodiny skôr, alebo byť o pol hodiny dlhšie v práci, čo zas neumožňuje zákonník práce,“ vysvetľuje Bellan.
Chytia sa úradníci
Zdá sa, že iniciatíva proti byrokracii, ktorá vzišla zo Žiliny, by nemusela byť neúspešná. Daniela Piršelová, hovorkyňa ministerstva hospodárstva, pre Slovenskú televíziu povedala: „Nakoľko táto zmena príliš zvyšuje administratívnu záťaž, čo má zároveň aj negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, ministerstvo hospodárska už požiadalo ministerstvo financií o zmenu tohto zákona.“
Martin Jaroš z ministerstva financií si zase myslí, že niektorí menší obchodníci, ktorí neskenujú EAN kódy elektronicky to môžu vnímať ako zvýšenú administratívnu záťaž. „Ministerstvo preto v súčasnosti skúma, ako by sa dala administratívna náročnosť pre takéto skupiny podnikateľov zmierniť,“ povedal Jaroš pre Slovenský rozhlas. Upozornil však na to, že súčasné pravidlá nastavilo ešte v minulo roku bývalé vedenie rezortu.