ŽILINA. Opozičný Smer-SD zvolá týždeň pred riadnym marcovým zasadnutím Národnej rady (NR) SR mimoriadnu schôdzu, na ktorej predloží svoj návrh zákona o neprivatizovaní teplární a opätovne aj zákon o zavedení osobitného zdanenia bánk. Na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní tieňovej vlády dnes v Žiline to avizoval predseda strany a tieňového kabinetu Robert Fico.
Zdôraznil, že Smer-SD a jeho tieňová vláda principiálne odmietajú privatizáciu šiestich štátnych teplární. "Ide o strategický majetok, ktorý zabezpečuje dodávku tepla do domácností približne pre 1 milión ľudí. A nevidíme žiadny dôvod na to, aby takýto strategický majetok ovládali cudzie zahraničné spoločnosti. Podrobná analýza hospodárenia jednotlivých teplární ukazuje, že sú schopné žiť samostatný život bez účasti zahraničného vlastníka. Obávame sa, že ak dôjde k privatizácii teplární, automaticky dôjde aj k prudkému navýšeniu ceny tepla," upozornil Fico.
Návrh zákona o neprivatizovaní teplární pripraví poslanec NR SR a tieňový minister hospodárstva Smeru-SD Ľubomír Jahnátek. "Vláda pod vedením Ivety Radičovej začala klamať a podvádzať občanov SR pri téme slovenských teplární. Úmyselne podsúva fakty, ktoré sú účelovo viazané k tomu, aby sa preukázala ekonomická neefektívnosť týchto teplární. V zákulisí robí sústavu krokov v rámci riadenia štátu, na základe ktorých sa ekonomická situácia a hospodárenie teplární so stopercentnou účasťou štátu musí zhoršiť. Celý proces pokladáme za umelo vykonštruovaný. Za niekoľkomesačný proces, ktorý na konci preukáže, ako štát zle hospodári s majetkom a privatizácia bude jediné riešenie a vykúpenie," priblížil výhrady najsilnejšej opozičnej strany Jahnátek.
Na mimoriadnej schôdzi parlamentu Smer-SD podľa Fica opätovne predloží aj zákon o zavedení osobitného odvodu pre banky. "Tento zákon na prvý pokus v parlamente neprešiel. Ale to sme ešte nevedeli, že banky budú mať v roku 2010 o 100 % vyšší zisk ako v predchádzajúcom roku. Chceme týmto spôsobom zabezpečiť do štátneho rozpočtu príjmy, ktoré budú nahrádzať príjmy zo zvýšenia DPH," vysvetlil expremiér. V tejto súvislosti jeho strana navrhne aj zníženie základnej sadzby DPH zo súčasných 20 % na pôvodných 19 %, ako aj obnovenie zníženej sadzby 6 % pri predaji potravín z dvora.
Vládny kabinet sa dohodol na privatizácii teplárenských spoločností vo vlastníctve štátu 9. februára tohto roka. "Odporučili sme predsedníčke Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM), aby v spolupráci s rezortmi hospodárstva a financií pripravili návrh postupu privatizácie," uviedol vtedy po rokovaní vlády minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Doterajší vývoj podľa neho ukázal, že hospodárenie štátnych teplárenských spoločností nebolo celkom efektívne.