Spaľovňa odpadu za približne 60 miliónov eur by mala vyrásť v areáli Veterinárnej asanačnej spoločnosti v katastrálnom území žilinskej mestskej časti Mojšová Lúčka. Na verejné prerokovanie prišlo 35 ľudí zo Žiliny, Strečna a Stráňav.
ŽILINA. Verejné pripomienkovanie plánovanej výstavby žilinskej spaľovne odpadu sa nieslo vo všeobecnom nesúhlase približne 35 ľudí zo Žiliny, Strečna a Stráňav. Spaľovňa umiestnená v areáli Veterinárnej asanačnej spoločnosti (VAS) v katastrálnom území žilinskej mestskej časti Mojšová Lúčka sa nepáči ani odborným pracovníkom žilinského mestského úradu, ani primátorovi Igorovi Chomovi.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Obyvatelia sa nevedia zmieriť so spaľovňou
„Samozrejme, že je to na prerokovaní príslušných inštitúcií, ale ja sa budem snažiť aj do budúcnosti, aby takáto spaľovňa odpadov v Mojšovej Lúčke nebola. V tom regióne nie je ešte kompletne odsúhlasený územný plán, ale som presvedčený, že to je región, ktorý má obrovskú kapacitu turistickú, oddychovú, je tam vodné dielo. Nemôžeme tam teraz robiť spaľovňu a spaľovať tam biologické odpady a ten smrad, ktorý tam jednoducho pri tom vzniká, znehodnocuje kvalitu tej oddychovej zóny,“ povedal žilinský primátor. Obyvateľom Žiliny a najmä okolitých obcí prekáža, že po zápachu z kafilérky, prachu z ťažby a spracovania vápenca či spalín hnedého uhlia z teplárne sa majú v málo veternej Žilinskej kotline zmieriť aj s ďalšími emisiami zo spaľovne. Okrem škodlivých dioxínov upozorňovali aj na zvýšenú intenzitu už aj tak predimenzovanej dopravy a zápachu z prevozu komunálneho odpadu.
Odobrilo bývalé vedenie mesta
„Ten odpor by som videl skôr v trošku takom nevedomí tých občanov, že keby si vedeli ten čas urobiť a išli by sa pozrieť do sveta ako to funguje, tak určite by nemali takýto názor na spaľovňu. To je jedna vec. A druhá vec, samozrejme človek má prirodzenú vlastnosť odsúdiť, keď počujem spaľovňa, tak hneď budem reagovať, že to je niečo neprijateľné v takej oblasti ako je Mojšová Lúčka,“ reagoval na pripomienky a nesúhlasné hlasy vyše tridsiatky ľudí zástupca spoločnosti VAS Žilina Peter Krajči. Podľa neho má investor napriek nesúhlasu súčasnej žilinskej radnice odobrenie bývalého vedenia mesta, navyše podľa spoločnosti VAS je výstavba spaľovne v súlade s platným územným plánom a preto nevidí ani dôvod na zamietnutie stavebného povolenia.
„My to máme podpísané, že to je v súlade s územným plánom a nie je to v rozpore s energetickou koncepciou mesta Žiliny. Legislatívne podmienky my splnené z našej strany máme, samozrejme sú tu rozdielne názory aj mesta a vyššieho územného celku. My vydokladujeme všetky náležitosti, ktoré potrebujeme k stavebnému povoleniu a ak stavebný úrad bude mať nejaké námietky alebo nájde niekde, že sme niečo nesplnili, má možnosť nám toto vrátiť. Ale ak všetko splníme, nevidím tam nejaký dôvod, že by stavebný úrad mal niečo zamietnuť, aj legislatívne pravdepodobne takú právomoc nebude mať,“ povedal Krajči.
Ponúkne nové pracovné miesta
Spaľovňa za približne 60 miliónov eur by mala vyrásť v areáli Veterinárnej asanačnej spoločnosti Žilina v katastrálnom území žilinskej mestskej časti Mojšová Lúčka. VAS Žilina by s výstavbou chcela začať v roku 2012 a dokončiť ju o rok neskôr. V Žiline a okolí zatiaľ chýbajúca spaľovňa odpadu by mala ročne zlikvidovať 60- až 80-tisíc ton odpadu. V investičnom zámere uvažuje VAS Žilina o dvoch možnostiach. Jednou by bol klasický roštový kotol na spaľovanie odpadu s ročnou kapacitou 80-tisíc ton odpadu, druhou výstavba dvoch rotačných pecí, ktoré by spálili spolu 60-tisíc ton odpadu. Ročne by mohla spoločnosť vyrobiť 40- až 47-tisíc megawatthodín elektrickej energie a pre vlastnú spotrebu ako aj pre iných odberateľov dodať 320-tisíc gigajoulov tepla. Sprevádzkovaná spaľovňa by mala zamestnať 43 nových pracovníkov.