RAJEC. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) otvoreným listom z 8. februára protestuje proti zámeru vedenia mesta Rajec odhaliť na Námestí Slovenského národného povstania sochu hodnostárovi vojnového slovenského štátu Ferdinandovi Ďurčanskému. "Odhalenie Ďurčanského sochy na Námestí SNP je urážkou všetkých občanov, ktorí sa v povstaní postavili proti fašistickému režimu, bojovali za hodnoty demokracie, mieru a slobody," konštatuje v liste, ktorý má TASR k dispozícii, predseda SZPB Pavol Sečkár.
Dodal, že oslavovanie takej kontroverznej osoby, akou bol Ferdinand Ďurčanský, je "nepochybne výsmechom všetkým obyvateľom Rajca a Rajeckej doliny, ktorí položili svoje životy v boji proti fašizmu, za slobodu našej vlasti".
Sečkár v liste adresovanom primátorovi Rajca Jánovi Rybárikovi konštatuje, že nespochybňuje "právo každého mesta či obce oceniť a pripomínať si rodákov", výber Ďurčanského však považuje za kontroverzný a neadekvátny.
Ferdinand Ďurčanský bol podľa SZPB architektom prvých rokov samostatného slovenského štátu, v mnohom tvoril radikálny fašistický charakter jeho režimu, protižidovskú ideológiu, zákony a prax. "O tom svedčí aj jeho hodnotenie svojej činnosti vo vláde v roku 1940: 'Vo verejných službách bolo doteraz prepustených 321 židovských zamestnancov, zvyšok bol ponechaný dočasne. Neskoršie i tí urobia miesto pre Slovákov. Pred pár dňami podpísal som 248 dekrétov, ktorými som praktickým lekárom-židom znemožnil na Slovensku ordinovať. Zásahom vlády bolo pozbavených praxe 443 advokátov a všetkých sedem verejných notárov-židov. Pripravuje sa zákon, ktorý dáva možnosť vyvlastniť každý dom židovi...', pripomína SZPB v liste, že Ďurčanský sám seba hodnotil ako horlivého antisemitu.
Ferdinand Ďurčanský podľa Sečkára svojou činnosťou a radikálnym prístupom "v mnohom určil do budúcnosti nedemokratický charakter prvej Slovenskej republiky, pripravil priestor pre deportácie našich spoluobčanov a navyše neváhal sa sám, spolu so svojou rodinou, aktívne podieľať na arizácii židovského majetku".
Predseda SZPB preto "v mene viac ako 22.000 členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, jeho priaznivcov a sympatizantov" apeluje na Rybárika a nové vedenie mesta, aby prehodnotili rozhodnutie "svojich predchodcov" a k odhaleniu sochy nepristúpili.
O prehodnotenie rozhodnutia Mestského zastupiteľstva (MZ) v Rajci umiestniť na Námestí SNP bustu rodáka Ferdinanda Ďurčanského požiadal primátora Rajca Jána Rybárika a poslancov MZ 2. februára aj Ústredný zväz židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) v Slovenskej republike.
Ďurčanského busta stojí zatiaľ neodhalená na Námestí SNP pred renesančnou budovou Mestského múzea v Rajci, o jej inštalovaní rozhodlo mestské zastupiteľstvo ešte v predchádzajúcom volebnom období.