ŽILINA. Jedinou výnimkou budú spoje obsluhujúce automobilku Kia, pre hrozbu vysokých sankcií, títo vodiči majú striktný zákaz pripojiť sa k štrajku. „Spoločnosť SAD Žilina akceptuje právo občana v zmysle Ústavy SR na ochranu svojich hospodárskych a sociálnych záujmov a vyjadrovať toto právo aj formou štrajku. Nemôžeme súhlasiť so spôsobom, keď protest proti Vládou SR pripravovaným zmenám v Zákonníku práce sa má riešiť cez súkromnú spoločnosť a to obmedzeniami dopravy, čím dôjde k narušeniu práv iných osôb- cestujúcich, resp. objednávateľov našich služieb- samosprávny kraj a mestá. V našej spoločnosti funguje sociálny dialóg, máme pre rok 2011 uzatvorenú Kolektívnu zmluvu a je zabezpečený medziročný rast miezd,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SAD Žilina Ivana Strelcová.
S takouto formou protestu nesúhlasí ani Dopravný podnik mesta Žilina. „Vyhodnocujeme to tak, že aj cestujúci sú braní za akéhosi rukojemníka odborového zväzu. A nech by sme akokoľvek súhlasili s dôvodmi, pre ktorý štrajk organizujú, nemôžeme súhlasiť s touto formou. Samozrejme, pokiaľ sa vodiči zapoja do tohto štrajku, bude to mať výrazný dopad na dopravu v meste Žilina, jednak na mestskú hromadnú dopravu ale aj samotnú dopravu ako takú. My, samozrejme nemôžeme zakázať vodičom, aby sa zúčastnili tohto štrajku, je to ich právo, avšak vyslovujeme výrazný nesúhlas s touto formou. Je aj časť dopravy, ktorú sme striktne zakázali, aby sa vodiči nezúčastnili a to je doprava, ktorou zabezpečujeme zvoz a odvoz zamestnancov firmy Kia, keďže tam sú veľmi prísne zmluvné podmienky, pri ktorých nedodržaní nám hrozia veľké sankcie, tu sme vydali jednoznačný zákaz, aby sa títo vodiči zúčastnili tohto štrajku,“ povedal riaditeľ Dopravného podniku mesta Žilina Ján Barienčík.
Štrajk v Žiline je pokračovaním protestov odborárov proti pripravovaným zmenám Zákonníka práce. Podľa šéfa odborového zväzu KOVO Emila Machynu štrajk v Žiline nebude namierený proti mestskému dopravnému podniku ani SAD Žilina, s ktorými majú odborári korektné vzťahy i dobrú komunikáciu. Cestujúcej verejnosti sa za štrajk odborári vopred ospravedlňujú, no Machyna zdôrazňuje, že pripravované zmeny Zákonníka práce porušujú základné práva 2,1 milióna pracujúcich. V prípade potreby odborári nevylučujú ani generálny štrajk či referendum. Po Žiline pripravujú protesty aj v ďalších krajských mestách. Vo štvrtok však budú rokovať s premiérkou Ivetou Radičovou a dúfajú, že pochopí argumenty a stiahne navrhované zmeny.