ŽILINA. V minulom roku si celá spoločnosť pripomenula 100. výročie úmrtia velikána ruskej a svetovej literatúry Leva Nikolajeviča Tolstoja. Pri tejto príležitosti zorganizovala Slovenská národná knižnica (SNK) v Martine medzinárodný výstavný projekt s názvom Lev Nikolajevič Tolstoj vo fondoch Slovenskej národnej knižnice.
Tolstoj a Žilina
Už v poradí tretiu výstavu tohto projektu v utorok, 18. januára, slávnostne otvorili hlavní organizátori spolu s pozvanými hosťami v priestoroch Makovického domu v Žiline. Výber miesta nie je náhodný. Málokto vie, že práve Dušan Makovický, známy slovenský lekár a tolstojec, patril do okruhu najbližších priateľov svetové ho spisovateľa.
Okrem priateľstva ich spájal aj vzťah žiak – učiteľ a lekár – pacient. Práve zásluhou Makovického a ďalších priateľov sa Žilina stala centrom slovenského a stredoeurópskeho tolstojizmu. „Ukazuje sa, že Slovensko nie je až také chudobné na dejiny, o čom nás mnohí presviedčajú. Treba len pozorne sledovať našu históriu a všímať si súvislosti,“ hovorí na margo výstavy manažér projektu Peter Cabadaj, vedecký pracovník SNK a riaditeľ Pamätníka slovenskej literatúry a umenia SNK.
Originálne fotografie
Výstava monitoruje najdôležitejšie kapitoly zo života spisovateľa a mysliteľa formou fotografií, ktoré organizátori získali z archívu rodiny Dušana Makovického a od potomkov manželov Rekovcov, známych fotografov. Na výstavných paneloch je dokopy 102 fotografií, z ktorých len 14 sú reprodukcie a ostatné sú originály.
Prezentácia je rozdelená do 4 tematických častí na 20 výstavných paneloch v slovenskom, ruskom a anglickom jazyku. Prvá približuje rodinný a súkromný život Tolstoja, druhý blok sa zameriava na sformovanie sa tolstojovskej skupiny na Slovensku. Tretia tematická časť reflektuje intenzívny vzťah medzi Makovickým a Tolstojom a záverečná časť výstavy je venovaná budovaniu obrazového fondu Tolstojovych pamiatok na Slovensku.
S výstavou boli aj v Rusku
„Snahou výstavy je poukázať na historickú prepojenosť Slovenska a Ruska. Na dôležitosť Slovenska, Žiliny, Ružomberka a tohto domu v tolstojizme, vo svetovej literatúre a svetovom myslení,“ vysvetľuje hlavný zámer projektu Cabadaj. Pracovníci SNK chcú podobnými projektmi prebúdzať zabudnutého ducha slovenskej histórie a pripomínať, že aj Slovensko má svoje významné osobnosti, ktoré dodnes tvoria súčasť svetovej kultúry.
„Európska premiéra výstavy sa uskutočnila v priestoroch Slovenského národného divadla v Bratislave, potom putovala do Moskvy. Teraz sme tu, v pohostinnom a v útulnom prostredí Žiliny, čo nás veľmi teší. Vystavovať chceme aj v Čechách a máme ambície putovať s výstavou aj ďalej. Uvidíme, ako sa to podarí,“ informuje Pavol Parenička, autor výstavy.
V Žiline bude výstava podľa slov riaditeľky Krajského kultúrneho strediska Soňy Řehákovej sprístupnená všetkým záujemcom do 13. februára. „Odporučila by som túto unikátnu výstavu každému, ale predovšetkým študentom stredných škôl,“ hovorí.