Zisťovali sme, ako prebieha zápis, čo si treba priniesť so sebou, čo robiť, ak vaše dieťa ešte nie je pripravené na školu, alebo je šikovné, ale na školu ešte nedosiahlo potrebný vek.
ŽILINA. Školský zákon (zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní) hovorí, že nikoho nemožno oslobodiť od plnenia povinnej školskej dochádzky. Preto sa každoročne na všetkých základných školách konajú zápisy budúcich prvákov, ktoré prebiehajú od 15. januára do 15. februára.
Školská spôsobilosť
Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť. Ak dieťa nie je pripravané natúpiť, riaditeľ príslušnej základnej školy rozhodne o odklade, a to vždy na žiadosť rodiča (zákonného zástupcu).
Aby riaditeľ mohol vydať rozhodnutie o odklade školskej dochádzky nepotrebuje len odporúčanie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, ale podľa nového zákona aj odporúčánie od pediatra.
Zápis do škôl
Formálne záležitosti ako dátum zápisu do školy a doklady, ktoré treba so sebou priniesť, si určuje každá základná škola. Podľa zákona musí prísť na zápis s dieťaťom jeho zákonný zástupca s rodným listom dieťaťa a so svojím občianskym preukazom. Ostatné požiadavky si zadá každá škola samostatne.
„Už počas zápisu si učiteľky všímajú ako deti prichádzajú do školy. Ako sa odpútavajú od rodičov, ako nadväzujú kontakt, taktiež ich rečové schopnosti a základné vedomosti,“ hovorí psychologička Valéria Juriková, ktorá pracuje pre Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Žiline.
Poradenské centrum
Ak pri zápise učiteľ spozoruje nejaký problém, odporučí rodičom, aby navštívili poradenské centrum. V tomto štátnom zariadení pracujú s takými deťmi, ktoré prichádzajú najmä na podnet učiteliek MŠ a ZŠ, rodičov
a lekárov. „Samozrejme,či prídu alebo nie, závisí len na rodičoch. My môžeme pracovať s deťmi len s ich súhlasom,“ hovorí Juriková.
Po psychologickom vyšetrení nasleduje individuálny rozhovor s rodičmi o výsledkoch vyšetrenia. Poskytnú rodičom rady, ako s deťmi pracovať a rozvíjať jednotlivé schopnosti. Spolu úsudia či je vhodné odložiť povinnú školskú dochádzku, alebo nie. Ak rodič súhlasí s návrhom, riaditeľ základnej školy dostane písomné odporučenie o odložení povinnej školskej dochádzky s uvedením dôvodov.
Nultý ročník
Rodič má tiež možnosť v prípade, že je to vhodné, zaradiť dieťa do nultého ročníka. Nultý ročník je určený pre deti, ktoré k 1. septembru dosiahli šesť rokov ale nedosiahli školskú spôsobilosť. „V nultom ročníku získajú deti, najmä tie hravé a nesústredené, pracovné návyky a keďže je tam menší počet detí, majú možnosť trénovať to, v čom sa im nedarí. Je tu poskytnutý aj priestor na hru a relaxáciu,“ vysvetľuje Juriková.
Zákon povoľuje
Ak sa stane, že do školy nastúpi dieťa, ktoré nie je dostatočne spôsobilé zvládať nároky ZŠ, je podľa zákona možnosť do 31. januára dodatočne odložiť školskú dochádzku. „Vždy je však lepšie, keď sa to vyrieši pred nástupom do školy, kým dieťa neprijme „rolu školáka“," upozorňuje.
Ak má rodič dieťa, ktoré pred začiatkom školského roku nedosiahne šesť rokov, ale myslí si, že už je dosť spôsobilé nastúpiť do školy, môže podľa zákona požiadať o podmienečný zápis. Dieťa môže byť zaškolené len na základe súhlasného vyjadrenia poradenského centra a lekára.
„Rodičia sa niekedy zápisov boja viac ako deti. Tie sa väčšinou do školy tešia. Ak majú deti v niečom nedostatky, do septembra je ešte čas všeličo zlepšiť. Skúsené učiteľky v prvom ročníku určite počítajú
s tým, že nie všetky deti majú rovnaké schopnosti a rovnaké podmienky na rozvoj,“ optimisticky ukončuje rozhovor psychologička Juriková.