ŽILINA. Dieťa pred nástupom musí byť na školu vedomostne vyzreté a telesne vyspelé. „Musí mať istú výšku, váhu. Byť spôsobilé niesť do školy všetky pomôcky, ktoré potrebuje. To posudzuje a vyhodnocuje pediater,“ hovorí Jana Dejová.
Emocionálne vyzreté
Aby dieťa zvládlo nástup do školy, veľmi dôležitá je jeho emocionálna a kognitívno - percepčna zrelosť. To znamená, dieťa by malo byť schopné vydržať bez matky určitú časť dňa, zaradiť sa do kolektívu, vedieť sa prezentovať pred inými, vyrovnať sa s neúspechom, rešpektovať iné deti a pravidlá hodiny, sledovať usmerňovanie a rešpektovať autoritu.
„Malo by mať vyvinutý zdravý vzťah k iným deťom, vedieť nadväzovať kamarátstva. Mať základné poznatky slušného správania – vedieť pozdraviť, poďakovať a poprosiť. Ovládať základné informácie o sebe, čiže ako sa volá, kde býva, kto sú jeho rodičia,“ rozpráva detská psychologička.
Z výkonových zložiek je veľmi dôležitá pozornosť a sústredenosť. Vyzreté dieťa sa vie sústrediť na nejakú činnosť po dobu 15 až 20 minút bez prerušenia, vie činnosť dokončiť, nebojkotuje ju.
Pamäť a motorika
Veľmi dôležitá je aj pamäť. Dieťa v predškolskom veku má vedieť recitovať básničky, riekanky, zapamätať si sled prvkov a vedieť prvky pomenovať . Okrem toho je potrebné aj dobré zvládanie motoriky. Čiže pôsobiť koordinovane, ovládať pohyby, základné úkony zo športu, ako skákať, behať, chytiť a hodiť loptu, ovládať bicykel a kolobežku.
Držanie pera
Najdôležitejšie je držanie pera, ktoré by malo byť pred nástupom do školy správne. „Problém býva, keď dieťa ešte nemá rozpoznanú lateralitu. Teda či bude písať ľavou alebo pravou rukou. Vtedy je dobré vyhľadať odborníka, ktorý na základe testov vie povedať, ktorá ruka sa javí ako dominantná. Nie je dobré, keď dieťa nasilu tlačí rodič do používania napr. pravej ruky, vtedy to môže mať negatívny vplyv na písanie,“ upozorňuje.
Z rečových schopností by dieťa malo ovládať všetky hlásky. Toleruje sa nesprávne vyslovovanie hlásky r do siedmeho roku, ale všetko ostatné by už malo byť čisté a zvládnuté. Pri probléme s hláskami rodič vyhľadá logopéda.
Rodič najlepšie vie
„Sám rodič by mal vycítiť, či je jeho dieťa pripravené nastúpiť do školy alebo nie. Dobrý signál je, keď dieťa chce ísť do školy, zaujíma sa o nové veci, chce sa učiť, vyberá si školskú tašku,“ hovorí psychologička. Ak má dieťa strach zo zápisu, môže to signalizovať, že na školu ešte nie je pripravené. Veľakrát sa nástupu obávajú viac rodičia ako deti. Tí potom svoje obavy podvedome prenášajú na svojich potomkov.
Bez zbytočných stresov
Dôležité je, aby rodičia zostali pokojní, aby špeciálne na zápis neupozorňovali a nestrašili deti, že budú musieť niečo recitovať, alebo zaspievať. To môže dieťa zablokovať. Príchod na zápis by mal prebiehať v príjemnej atmosfére v rozhovore o niečom, a najmä nechať dieťa, nech sa odprezentuje samo. Také, aké je,“ radí Jana Dejová.
Autor: ms