ŽILINA. Elitný 5. pluk špeciálneho určenia zo Žiliny patrí medzi tie útvary, ktoré často vysielajú svojich príslušníkov do bojových misií. Aj v súčasnosti takto v zahraničí slúžia velitelia Peter Švrlo a Jozef Krištofík.
ISAF: Výnimoční muži
„Vojaci, ste výnimoční mladí muži, pretože ste ochotní niečo urobiť pre bezpečnosť tejto krajiny a nás ostatných
v iných kútoch sveta. Uvedomujem si, že ako tu stojíte - ťažko odetí, v prachu, horúčavách či chlade, vždy ste odhodlaní preukázať, že ste tým najlepším, čo naša krajina môže ponúknuť. Verím, že vaša každodenná práca bude toho dôkazom," povedal minister obrany, Ľubomír Galko, slovenským vojakom na základni NATO
v Kandaháre.
Spolu s prezidentom a hlavným veliteľom OS SR, Ivanom Gašparovičom, navštívil operáciu ISAF v stredu 15. decembra. Poďakovanie na prvom mieste pritom iste patrilo podplukovníkovi Petrovi Švrlovi, veliteľovi 314-členného slovenského vojenského kontingentu, ktorý už 18 rokov žije v Žiline.
No a práve žilinský 5. pluk špeciálneho určenia bol aj odrazovým mostíkom k jeho úspešnej vojenskej kariére.
Vianoce v službe
A aký bol o necelé dva týždne v Kandaháre Štedrý deň? Pokojný. Len Štedrá večera musela byť na dva razy, lebo časť vojakov bola v službe. Pred ňou sa pplk. Švrlo prihovoril vojakom a následne dal slovo vojenskému duchovnému poručíkovi Jánovi Ostapčukovi. Ten prítomných vyzval k modlitbe. Kapustnica, ryba aj šalát chutili. Poručík Ostapčuk v slovenskom tábore slúžil aj polnočnú svätú omšu. Dobre padlo aj desať minút telefonovania zadarmo navyše, ktoré vojakom k bežnému mesačnému polhodinovému limitu pridal ako darček minister Galko. No cez sviatky vojaci kvôli raketovému útoku Talibanu strávili aj minúty
v kryte. Všetci sú v poriadku.
K hlavným povinnostiam slovenských vojakov patrí strážna činnosť na základniach Kandahár a Tarin Kowt, či odmínovancie a ženijné práce v Kandaháre. Slováci pôsobia aj vo výcvikovom tíme v Tarin Kowte, kde cvičia príslušníkov afganských bezpečnostných síl. Spolu s Austrálčanmi v provinčnom rekonštrukčnom tíme napomáhajú rozvoju infraštruktúry vojnami zničenej krajiny. EOD-tím pôsobí v rámci veliteľstva ISAF - Juh pri likvidácii nevybuchnutej munície. Piati vojaci sú začlenení v štruktúrach hlavného veliteľstva ISAF v Kábule.
V zdraví sa chce vrátiť
Po tom, ako v decembri daroval podplukovník Peter Švrlo v mene slovenských vojakov ministrovi obrany na pamiatku miestny výrobok - drevenú vodcovskú tyč, Ľubomír Galko mu povedal: „Najväčším darom pre mňa bude, keď sa po čestnom a profesionálnom splnení úloh vrátite zdraví domov k svojim rodinám." Netreba pochybovať - rovnaké želanie do nového roka má aj podplukovník Peter Švrlo, ktorého doma v Žiline čaká jeho rodina.
ALTHEA: Nové úlohy
Vojaci Ozbrojených síl SR budú v roku 2011 plniť v operácii Európskej únie Althea v Bosne a Hercegovine nové úlohy. K ich povinnostiam bude patriť monitorovanie bezpečnostnej situácie, styk s miestnym obyvateľstvom a demonštrácia prítomnosti bezpečnostných jednotiek EÚ. So sedemčlenným predsunutým tímom slovenského kontingentu (Advance team) sa 3. decembra na MO SR rozlúčil zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR generálmajor Jaroslav Vývlek, Veliteľom tímu je kapitán Jozef Krištofík z 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny.
Na prvej misii si verí
„V uniforme som od svojich 14-tich rokov, no toto je moje prvé vyslanie do misie v zahraničí. Sme však výborne
vycvičení, verím že úlohy zvládneme," sebavedomo povedal 33-ročný kapitán. Napokon - v tíme má aj borcov, čo slúžili v Kosove, Iraku alebo na Golanských výšinách. Priznáva, že osemročná dcérka ani manželka neboli príliš nadšené. „Áno, boli aj slzičky, ale manželka chápe moje povolanie a rodina mi bude oporou," dodal veliteľ tímu, s ktorým do Bosny vycestovali aj štyria ďalší kolegovia zo Žiliny.
Majú pripraviť podmienky
„Vojaci, stoja pred vami úplne nové povinnosti. Želám vám, aby ste ich splnili rovnako čestne a statočne, ako vaši predchodcovia" povedal genmjr. Jaroslav Vývlek. V Bosne a Hercegovine bola do 17. 12. 2010 nasadená slovenská strážna jednotka. Pôsobila v tábore Butmir 2 v Sarajeve. Tím kapitána Krištofíka má pripraviť podmienky na činnosť tzv. LOT - tímov (Leisson Observation Team - styčný pozorovací tím).
Označované sú aj ako LOT - house, nakoľko tieto tímy nesídlia na vojenských základniach, ale vojaci pracujú a žijú v prenajatých domoch priamo v priestore zodpovednosti. Tri slovenské LOT - tímy v počte 37 vojakov začnú
plniť úlohy od 1. marca 2011. Ďalší štyria príslušníci OS SR by mali od marca zaujať pozície na veliteľstve EUFOR - Juh.