ŽILINA. Univerzita tretieho veku v Žiline aktívne funguje už od roku 1995. Je členom Asociácie univerzít tretieho veku SR, ktorá dokopy združuje 13 vzdelávacích centier pre seniorov. Žilinská univerzita ponúka záujemcom 13 študijných programov. V akademickom roku 2010/2011 prijali 312 študentov. Medzi najžiadanejšie programy patria Človek - počítače a Človek a umenie. Podmienkou prijatia na štúdium je vek nad 45 rokov a ukončené stredoškolské vzdelanie.
Nezvyšujú kvalifikáciu
Študenti -seniori študujú 3 roky, v zimnom a v letnom semestri. Priebeh štúdia je rovnaký ako na iných vysokých školách a univerzitách. Na začiatku roka úspešne prijatí študenti absolvujú zápis, dostanú indexy a rozvrh. Po skončení štúdia promujú s diplomami. Štúdium pozostáva z prednášok a seminárnych prác, na základe ktorých sú študenti hodnotení. „Naším cieľom nie je vychovávať odborníkov, chceme im skôr ponúknuť nástroje, ktoré im pomôžu ďalej fungovať a zorientovať sa v oblastiach, ktoré im boli dovtedy neznáme. Nezvyšujeme kvalifikáciu našich študentov, chceme, aby zúročili to, čo majú v sebe " hovorí Lucia Hrebeňárová, riaditeľka Ústavu celoživotného vzdelávania.
Seniori sa tešia možnosti rozvíjať svoje vedomosti. Štúdium si vážia viac ako bežní mladí študenti. Podľa odozvy lektorov sa s nimi pracuje oveľa lepšie. „Štúdium je zaujímavé. Vyberajú si najmä tie programy, ktoré nemali možnosť študovať a to, čo ich baví. Tešia sa na štúdium, už prednáška je pre nich udalosť. Sú to ľudia, ktorí žijú osamote a táto forma vyplnenia voľného času im nahrádza sociálny kontakt," hovorí administratívna pracovníčka Zuzana Šimková, ktorá je v každodennom styku so študentmi - seniormi.
Študujú, lebo chcú
Študenti, ktorých sme stretli na jednej z aktivít, sa zhodujú, že Univerzita tretieho veku je ich novým štartérom. „Študujeme preto, lebo nechceme stagnovať na jednom mieste. Sme tu preto, aby sme vo svojom živote išli ďalej. Nechceme sedieť doma a čakať, kedy zomrieme. Sme v spoločnosti a spoznávame nových ľudí," hovorí študentka Marta. Mnohí z nich si vybrali práve odbor Človek - počítače, keďže ich deti a vnúčatá žijú v zahraničí a toto je jediný spôsob, ako byť s nimi častejšie v kontakte.
Niektorí museli štúdium kvôli zdravotnému stavu prerušiť, ale sú odhodlaní pokračovať ďalej. „ Kvôli nadbytku voľného času som začala študovať Univerzitu tretieho veku v Bratislave. Jeden odbor som skončila a začala študovať druhý. Kvôli zhoršenému zdraviu, som musela štúdium v treťom ročníku prerušiť. Momentálne som sa presťahovala späť do Žiliny. Chcem dokončiť školu v Bratislave a ak bude zdravie priať, nastúpim na budúci rok aj tu," hovorí s rozhodnosťou a s nadšením v hlase Kornélia.
Pracovníci Univerzity tretieho veku už dlhodobo ponúkajú seniorom okrem štúdia mnohých zaujímavých programov aj aktivity, ktorými vypĺňajú svoj voľný čas. Vďaka minigrantovému programu Žilinského komunitného fondu v období od novembra do februára 2010 realizujú projekt Voľnočasové aktivity, v rámci ktorého si môžu starší ľudia vybrať z troch druhov aktivít - Čitáreň a diskusné fórum, Tvorivé dielne a Tréningy pamäte.
V priestoroch univerzity realizovali v decembri ďalší dobrovoľný bezplatný kurz. V poobedňajších hodinách sa záujemkyne stretli a pod taktovkou skúsenejšej seniorky a Zuzany Šimkovej vytvárali vianočné pozdravy pre svojich blízkych. „Veľmi nás bavia ručné práce. Táto univerzita fantasticky pristupuje k starším ľuďom, vždy sa niečo nové naučíme. Dozvieme sa, ako čo vzniká a tešíme sa zo svojich výrobkov," rozpráva staršia pani Bibiána, ktorá študuje program Človek - počítače.
Ponúkajú aj iné aktivity
Voľnočasové aktivity výrobou vianočných pozdravov nekončia. Koncom januára môžu seniori poslednýkrát diskutovať o knižných témach na aktivite Čitáreň. Okrem toho vo februári budú rozvíjať svoju fantáziu a zručnosť výrobou drôtených stromčekov na Tvorivých dielňach a čakajú ich aj tri stretnutia s názvom Tréningy pamäte v januári a vo februári. „Aktivitami chceme naučiť seniorov, ako sa starať o svoju pamäť a duševnú hygienu. Posunúť ich z pozície pasívnych príjemcov do pozície aktívnych činiteľov. Naše seniorky môžu na Tvorivých dielňach učiť svoje rovesníčky to, čo ony samy vedia. Na Čitárni môžu diskutovať o obľúbených knihách, žánroch a predviesť vlastnú činnosť," hovorí o podstate aktivít Šimková.
Aj keď projekt Voľnočasové aktivity vo februári končí, pracovníci Univerzity tretieho veku naďalej otvárajú dvere všetkým záujemcom a okrem štúdia im počas celého roka ponúkajú aj iné aktivity na vyplnenie voľného času.