Pravnuk známeho umeleckého drotára, Juraj Šerík, už druhý rok rekonštruuje s pomocou dobrých ľudí rodný dom svojho pradeda. Chýbajú však peniaze, ktoré by kompletnú obnovu drevenice urýchlili. Chce v nej vystavovať prácu svojich predkov.
DLHÉ POLE. Majster drotárstva Jozef Holánik Bakeľ, rodák z Dlhého Poľa, zasvätil celý svoj život drotárstvu. Preslávil ho nielen na Slovensku, ale aj na celom svete. Jeho rodný dom stále stojí v dedinke pri Bytči. V roku 2001 ho vyhlásili za kultúrnu pamiatku. Keďže má drevenica svoje roky, jeho pravnuk, taktiež drotár, ju s pomocou ochotných ľudí rekonštruuje.
Známa na celom svete
Drevenica a drôtované umenie dlhé roky lákali do Dlhého Poľa ľudí z celého okolia, ale aj zo zahraničia. „Cudzinci, novinári a filmári chodili obdivovať dom môjho pradeda. Na jeho priečelí viseli Bakeľove povestné medaile zo svetových výstav, reklamné tabule a známe slnečné hodiny. Bola to pastva pre oči všetkých okoloidúcich celé desaťročia," hovorí Juraj Šerík.
Po smrti starých rodičov zostala drevenica prázdna a zub času ju začal ohlodávať. Aj vďaka údeniu klobás a tvarohu na povale po dlhých rokoch nespadla. Ak však chceli zachovať vzácnu chalupu svetoznámeho drotára, museli konať. V roku 2001 vyhlásili drevenicu za kultúrnu pamiatku. Už v tomto období vznikla myšlienka zriadiť v jej priestoroch pamätnú izbu.
„Robila sa zbierka na záchranu Holánikovho domu, všetko však stroskotalo na majetko - právnych vzťahoch medzi spolumajiteľmi a dom chátral ďalej," spomína na ťažké obdobie pravnuk Holánika. Až v roku 2008 sa ľady pohli. Na základe výzvy o štátnom dohľade Krajského pamiatkového úradu v Žiline a napriek všetkým problémom sa rozhodol rodný dom opraviť, zrekonštruovať a vdýchnuť mu nový život.
Získali grant na záchranu
Šikovnému drotárovi sa podarilo vypracovať projekt na záchranu domu a po získaní množstva potvrdení a povolení v neuveriteľnom krátkom čase podal žiadosť o dotáciu na ministerstvo kultúry v grantovom systéme na záchranu kultúrnych pamiatok ,,Obnov si svoj dom".
„Začiatkom roka 2009 sme zahájili prípravne a čistiace prace, ktoré trvali tri mesiace. V tomto období sme spolu s bratom vyčistili celu chalupu. Vysťahovali, uskladnili a vytriedili všetko, čo sa dalo a čo sa neskôr do drevenice opätovne vráti ako súčasť doby, v ktorej žili naši predkovia," rozpráva. Až po dôkladnom čistení zistili, že chalupa je zhnitá a len máločo sa dá použiť.
Chýbajú peniaze
Zúfalý stav drevenice viedol k tomu, že ju museli celú rozobrať. Medzitým sa dozvedeli dobrú správu, že schválili grant na rekonštrukciu. Avšak žiadosť o dotáciu na hospodársku budovu zamietli. Preto sa pustili len do opravy chalupy, keďže vlastné financie na opravu nemajú.
Po niekoľkých týždňoch vďaka ochote dobrých ľudí dostala drevenica nový šat. Chcú jej prinavrátiť zašlú slávu. Tento rok ju ošetrili proti drevokaznému hmyzu, zakonzervovali strechu, zatesnili a natreli obvodové steny.
„V tomto období je už drevenička zazimovaná a ďalej budeme pokračovať na budúci rok . Treba urobiť celý interiér, od elektroinštalácie, izolácia, podláh, omietok, pôvodnej murovanej piecky a okien ," hovorí Šerík. V zrekonštruovanej drevenici chce priblížiť všetkým záujemcom tvorbu nielen svojho známeho pradeda, ale aj deda a aj svoju prácu. Na priečelí plánuje vystavovať medaile tak ako v minulosti. Ako memento toho, že drotárstvo je krásne a výnimočné umelecké remeslo.