ŽILINA. O kórejských Vianociach sme sa porozprávali s Katarínou Cádrovou, PR špecialistkou Kia Motors Slovakia, s.r.o. Keďže je v každodennom styku s Kórejcami, priblížila nám ich tradície a zvyky.
Narodenie Ježiša oslavujú v Južnej Kórei kresťania aj nekresťania. Vianoce sa podobajú viac americkým ako slovenským. Jediným a najdôležitejším vianočným dňom je 25. december. Kórejské Vianoce sa nenesú v znamení pokoja a rodiny ako tie európske. Tieto dni sú pre nich rušnejšie a veselšie. V mestách vyhrávajú vianočné koledy, sú otvorené obchody. Mladí ľudia vyrážajú do ulíc a zabávajú sa. Naopak Silvester trávia so svojou rodinou pri rodinnom kozube a užívajú si pokoj.
Prevzali aj zvyk obdarovať sa darčekmi, ale vianočný stromček by sme u niektorých len ťažko hľadali. Nemajú ani svoje tradičné jedlo. Niektorí servírujú počas vianočného obeda moriaka ako v Amerike či Anglicku, iní kórejské jedlá. Kresťania po sviatočnom obede odchádzajú do kostola, uctiť si narodenie Ježiša.
„Nový rok oslavujú dvakrát. Klasicky ako my, 31. decembra podľa solárneho kalendára. Keďže sa riadia aj lunárnym, oslavujú aj druhý začiatok nového roka. V roku 2011 pripadá na 3. február," rozpráva Cádrová. Oslava lunárneho nového roku sa už nesie vo veselšom a zábavnejšom tóne. Nazývajú ho Sollal a je to pre nich jeden z najvýznamnejších sviatkov. V tento deň sa vracajú do svojich rodných dedín, obliekajú si tradičný odev a idú sa pokloniť najstarším predstaviteľom rodiny.
Kórejci, ktorí už niekoľko rokov žijú na Slovensku, trávia tieto sviatky tu. V kruhu rodiny a známych si uctia nielen Vianoce, ale aj ďalšie kórejske sviatky. Hostia sa typickými jedlami, ako sú napríklad pulgogi, kimči, čigae..Obľubujú polievky, morské živočíchy, ryžu, sójovú omáčku, sezamové semienka, zázvor, rôzne korenia a mnohé ďalšie jedlá. „Mojim kolegom sa páčia aj klasické kresťanské zvyky, najmä to, že chodíme do kostola," hovorí špecialistka pre komunikáciu s verejnosťou.
Mladí ľudia zvyknú na sviatky vycestovať a tráviť Vianoce v zahraničí. Väčší dôraz kladú na sviatok Sollal, ktorý trávia v rodinnom kruhu. Vianoce nemajú pre nich až taký význam. Okrem Sollalu majú aj Čhusok, sviatok mesiaca úrody a významný sviatok Deň oslobodenia alebo nezávislosti. „Keďže sa počas týchto sviatkov tradične stretáva celá rodina, zohrávajú podobnú funkciu ako naše Vianoce," ukončuje Cádrová.