KOLÁROVICE. Známi majster rezbár z Kolárovíc, Milan Mičienka, po roku opäť vystavil v záhrade svojho domu nádherný, ručne vyrezávaný Betlehem. Oproti vlaňajšku ho doplnil o ďalšie postavy. Pribudol pastier a traja králi.
Nádherné dielo, o ktoré nemal záujem bývalý správca farnosti, umiestnil rezbár v záhrade pod oknami svojho domu. Kompozícia láka v dobe vianočných sviatkov množstvo ľudí, najmä detí. Obdivujú ho aj členovia miestneho detského folklórneho súboru Kolárik, ktorý pred tromi rokmi založila lektorka pohybovej výchovy na miestnej škole, Elena Schmutzová.
„Nie som z Kolárovíc, z týmto krajom sa len zoznamujem. V minulosti som tancovala spievala vo folklórnom súbore a tak som s deťmi začala pracovať aj tu. Snažíme sa robiť repertoár z miestnych tradícii. Páči sa mi ľudové umenie, som milovník dreva. Preto mám veľmi rada práce Milana Mičienku," povedala Schmutzová.
Jej zverenkyňa Eliška ho tiež obdivuje: „Betlehem sa mi páči. Chodím okolo neho každý deň. Je nádherný". Pridáva sa aj jej mama Iveta: „Veľmi to tu oživí. Je to pekný návrat k tradíciám. Veľa ľudí sa naň chodí pozerať".
Milan Mičienka mal k betlehemskej tradícii blízko odmala. „Už ako desaťroční sme s kamarátom chodili po okolí a koledovali. Boli sme známi Betlehemci. Chodili sme do veľkého Rovného, do Petrovíc, aj vlakom do Žiliny. Otec mi zomrel, staral som sa o domácnosť a takto som si zarábal. Obehli sme všetky hoteli a ešte aj vo vlaku sme spievali a koledovali," spomína majster rezbár. Z peňazí, ktoré takto zarobil, mu v mladosti vyšlo aj na lyže a ešte si aj odložil na svadbu.
Vyrezával tiež od malička. Prvý podnet na vyrezanie Betlehému vraj dostal od Cyrila Šujaka, ktorý ho v sedemnástich zobral do Veľkého Rovného, aby mu ukázal, ako si to predstavuje. „Betlehem je neodmysliteľnou súčasťou kresťanských Vianoc. Vnímame ho ako zobrazenie príbehu Kristovho narodenia. Prvý Betlehem znázorňoval dieťatko medzi dvomi zvieratkami. Ja som bal Ježiška medzi somárikom a ovečkou. Až neskôr sa k nemu pribudli králi, pastieri, panna Mária a sv. Jozef. Prvýkrát ich takto vystavil v jaskyni v Umbrii sv. František z Assisi," objasňuje Mičienka.
Jeho Betlehem bol pôvodne určený pre kostol. Keďže ale bývalý farár oň nemal záujem, postavil ho v záhrade. S novým, mladým sa vraj už rozprával. Nie je preto vylúčené, že majster Milan Mičienka začne tento rok pracovať na úplne novom Betleheme, ktorý budú môcť Kolárovčania budúce Vianoce obdivovať v miestom kostole.