ŽILINA. Spisovateľ Ľubomír Feldek chystá hru venovanú svojmu rodisku. Čestný občan mesta pod Dubňom dostal chuť "porozprávať žilinské príhody" a momentálne sa zamýšľa nad tým, čo môžu mladým 20-ročným ľuďom povedať veci, ktoré si autor pamätá spred 60 rokov.
"Mal som krstného otca v Púchove. Mal včelín, keď som mal 14, bolo pre mňa prestížnou vecou dostať sa do toho včelína, hoci tam lietali tisíce včiel. Objavil som tam Tisov spis," prekvapil zážitkom z mladosti spisovateľ, ktorý sa až neskôr spätne dozvedel, ako sa kompletný spis z procesu s prezidentom Jozefom Tisom dostal na zvláštne miesto. Feldekov otec bol totiž kamarát Tisovho obhajcu žilinského advokáta Ernesta Žabkaya.
"Bál sa, že mu to Štátna bezpečnosť vezme, tak spis potreboval niekde ukryť a ukryli ho vo včelíne môjho krstného otca v Púchove, previezli to tam autom a vďaka tomu dr. Žabkay potom po mnohých a mnohých rokoch mohol napísať knihu," povedal Feldek s tým, že toto nie je pointa skutočného príbehu.
"Podstatné je, že v tom včelíne sa cez vojnu skrýval Izák Immerblum, tiež priateľ môjho krstného otca a v tom istom včelíne, kde sa cez vojnu skrýval Žid, sa po vojne skrýval Tiso, to sa mi zdajú také výnimočné príbehy, ktoré ešte musím porozprávať," načrtol kúsok zo svojej pripravovanej hry autor a hneď aj svoj zámer zdôvodnil.
"My stále veci škatuľkujeme, že toto sú takí, toto hentakí, toto sú Židia, toto antisemiti, toto sú národovci, to elitári, toto globalisti, ale Slovensko je trošku iné. Na Slovensku je veľmi blízko od jedných k druhým, len treba chcieť," dodal Feldek a opäť pripomenul svojho krstného. "Robil to, čo je správne, nie to, čo je ideologické. Keď bolo treba skryť židovského kamaráta, skryl ho vo včelíne a keď bolo treba skryť Tisov spis, tak skryl v tom istom včelíne Tisov spis."