V Žiline pôsobí Poradňa pre rodinu v kríze Náruč, ktorej hlavným zámerom je poskytovať pomoc obetiam domáceho násilia. Pracovníci s povahou anjela a vôľou bojovníka sa nevzdávajú a vytrvalo bojujú až do konca. Nikoho neodmietnu, radi pomôžu všetkým. O ich práci a o násilí v rodine hovorí Sylvia Gancárová, právna poradkyňa Náruče.
ŽILINA. V roku 1999 medzinárodná organizácia OSN vyhlásila 25. november za Medzinárodný deň pre odstránenie násilia na ženách. Násilie páchané na blízkych osobách už nie je v spoločnosti tabu, rozpráva sa o ňom stále viac a viac. Nie vždy však obete týrania vedia tento boj zvládnuť sami, preto im pomáhajú rôzne neziskové organizácie. V Žiline radí a pomáha krízové centrum Náruč.
Obeťami sú aj muži
Násilie páchané na blízkych, tzv. rodinné násilie, je vážnym spoločenským javom. Najčastejšie týrané osoby sú práve ženy, ktoré sa nevedia ubrániť silným agresívnym mužom. Týranými však nie sú len ony, ale aj deti, starí ľudia a dokonca aj muži. Potvrdzuje to aj pracovníčka poradne Náruč, Sylvia Gancárová, ktorá hovorí: „Obeťami domáceho násilia sú aj muži. Len si to jednoducho nechcú priznať. V našej spoločnosti totiž nie je zvykom, že muž príde a povie, že má problém." To spôsobuje, že niektoré prípady násilia sa nikdy neprevalia a trpí tým nielen obeť, ale aj všetci rodinní príslušníci.
Gancárová zdôrazňuje, že na problém nikdy nie je týraná žena sama. Vždy sa nájde niekto, kto ju bude ochotný vypočuť a pomôcť jej. „Týraní by sa nemali vzdať. Vždy sa nájde nejaká možnosť ako problém prekonať. Keď už nie kvôli sebe, tak aspoň kvôli deťom by mali vyhľadať pomôcť a riešiť svoj problém. Ani jedna žena sa nenarodila preto, aby bola obeťou násilia. Ani jedno dieťa si nezaslúži, aby niekto na ňom páchal násilie," rozpráva.
Môžu poskytnúť dočasné ubytovanie
Poradňa pre rodinu v kríze Náruč ponúka ženám nielen sociálne a psychologické poradenstvo, ale aj právne. Pracovníčky sprevádzajú svoje klientky na inštitúcie, ako je napr. polícia, zastupujú ich na súde a v neposlednom rade ponúkajú aj dočasné ubytovanie. „V spolupráci s mestom Žilina a Žilinským samosprávnym krajom sa nám podarila úžasná vec. Mesto zriadilo pre svojich občanov zariadenie dočasného bývania, v ktorom okrem klientov, ktoré si mesto určilo, môžeme ubytovať aj obete domáceho násilia na celé dva roky. Naše klientky môžu využívať pohodlie chráneného bývania." Práve strecha nad hlavou a financie sú hlavnými dôvodmi, prečo sa niektoré ženy boja odísť od agresora a vyhľadať pomoc.
„V prvom rade by si ženy nemali myslieť, že keď tu prídu, tak hneď sa musia rozviesť alebo ísť na políciu. My im poskytujeme len prvé informácie. Všetky ich intímne a súkromné záležitosti sú u nás chránené. Vždy majú právo rozmyslieť si, čo vlastne chcú. Nemusia tu už druhýkrát prísť, ale môžu. My im vieme poradiť, čo by bolo pre ne najvhodnejšie," hovorí Gancárová. V poradni Náruč pracujú dve sociálne poradkyne, právnička a psychológ. Komplexne teda vedia pomôcť týranej žene od sociálnych problémov až po právne. Spolu s ňou prekonávajú strastiplnú cestu a dovedú ju zväčša k úspešnému koncu. Všetko závisí od klientky, pracovníci Náruče sa tak ľahko nevzdávajú.
Najhoršie je psychické týranie
Násilie páchané na osobách nie vždy signalizujú len modriny, pomliaždeniny alebo zlomeniny. Okrem fyzického týrania existuje totiž aj psychické, ktoré je oveľa horšie ako bitka, facky a kopance. „Najhoršie rany, ktoré robia agresori na svojich obetiach, sú rany psychické. Modriny a zlomené kosti sa zahoja, ale dehonestácia osobnosti je veľakrát trvalá. Rany na dušiach psychicky týraných žien zostanú po celý život," hovorí právna poradkyňa, ktorá je svedkom mnohých smutných prípadov. Týranými ženami sú veľakrát mladé, krásne a úspešné ženy, ktoré vďaka svojim tyranom upadajú a strácajú sebavedomie
Aj sexuálne sa týra
Okrem fyzického a psychického týrania, existuje aj sexuálne. Teda vynucovanie si sexuálneho styku. V poslednej dobe stúpa aj týranie ekonomické, ktoré nastúpilo spolu s príchodom krízy. „Veľa žien prišlo o prácu, živiteľom rodiny sa stal výlučne manžel. Veľa mužov obmedzuje svoje ženy v prístupe k peniazom. Vydeľujú im financie, odrežú prístup k spoločnému účtu. Ženy nemôžu vôbec rozhodovať o tom, kde peniaze pôjdu. Aj toto sa považuje za týranie," rozpráva Sylvia Gancárová. V súčasnosti sa rozširuje aj násilie páchané na starých ľuďoch. Vnuci, vnučky alebo odrastené deti týrajú svojich starých rodičov alebo rodičov na dôchodku. Prejavuje sa tu najmä týranie psychické, fyzické, ale aj ekonomické. Tento druh je z hľadiska odhaľovania najzatajovanejší, pretože tu veľkú úlohu zohrávajú city rodičov k deťom alebo starých rodičov k vnukom.
Všetky formy násilia sú v spoločnosti vo veľkej miere rozšírené. Je dôležité proti ním bojovať a šíriť prevenciu. Pracovníci Náruče s povahou anjela a voľou bojovníka otvárajú svoje dvere všetkým. Nikoho neodmietnu.
V súčasnosti pomáhajú okolo 200 klientom. Sídlia v Žiline, visuté pracovisko majú aj v Čadci. S týranými obeťami komunikujú nielen osobne, ale aj telefonicky alebo e-mailami. Všetky služby, ktoré poskytujú sú bezplatné.