ŽILINA. Súkromná spojená škola internátna so sídlom vo Svederníku je zatvorená. Od polovice novembra musela pre problémy s financovaním ukončiť činnosť. Zariadenie, ktorého súčasťou je okrem škôl aj školský internát a školský klub detí, pos-kytovalo služby deťom a mladým prevažne s mentálnym postihnutím a poruchami správania. O prácu prišli zamestnanci, o školu spokojní žiaci.
Zariadenie, akých je málo
Súkromné zariadenie vzniklo v roku 2007 po tom, ako Krajský školský úrad ukončil činnosť štátnej školy s podobným zameraním. Riaditeľkou zostala Božena Zlatošová. „Sme rodinný typ školy. Zariadenie, akých veľa nie je. Pedagógovia sa deťom mohli venovať individuálne, zohľadňovať ich osobitosti a učiť ich vnímať bežný život. Škola umožňovala vyniknúť každému jednotlivcovi, veľmi veľa im dával aj internát, kde sa učili samostatnosti," hovorí Zlatošová.
Problémy nastali, keď sa škola musela vysťahovať z priestorov vo Svederníku, z dôvodu havarijného stavu kotlov. Obec tiež avizovala, že im nepredĺži zmluvu, ktorá mala platiť ešte dva roky. Zlatošová si povedala, že nemá zmysel čakať a rozhodla sa odísť hneď. „V auguste sme sa vysťahovali zo Svederníka a od septembra začali pracovať v Žiline," dodala.
Museli zaviesť školné
Školné až dovtedy od žiakov nevyberali. Dostali sa však do situácie, že mali problém s financovaním. „Problém je v tom, že v štátnych školských zariadeniach - školských internátoch dostávajú na handicapovaných žiakov až 5-násobok sumy, ktorá je určená normatívom. U súkromných školských zariadeniach to však neplatí. Písala som na Žilinský samosprávny kraj o zohľadnenie osobitostí žiakov s mentálnym postihnutím. Verila som, že aspoň dvoj - trojnásobok dotácie dostanú žiaci na školský internát. Odporučili mi, aby som začala vyberať školné, že som súkromná" povedala Zlatošová.
Od septembra teda rodičia na dieťa platili školné a zvýšený poplatok za školský internát a stravovanie. Už vtedy prišla škola o žiakov. Situácia sa však javila ako neudržateľná. Po odpovedi zo ŽSK z novembra 2010 nemali iné východisko, len rodičom, ktorí majú deti v školskom internáte, oznámiť, že budú musieť platiť viac ako 200 eur. To už však neboli ochotní akceptovať, a tak škola prestala od 15. novembra vyučovať.
„Dostávame na žiaka veľmi nízku dotáciu. Je nemorálne, že musím od rodičov pýtať školné. Štátne školské internáty dostanú 5-násobok a my jednonásobok ešte znížený o 12%. Aká je to rovnoprávnosť. Nikto neskúma, či sú rodičia a žiaci spokojní, či im to tu vyhovuje. Úradníci chcú jednoducho naplniť kapacitu štátnych zariadení a my ich nezaujímame," dodala Zlatošová. Bez žiakov a peňazí sa snaží školu bez školských zariadení zachrániť tým, že sa jej ujme nový zriaďovateľ. Ak nie, dá ju vyradiť zo siete.
Viaczdrojové financovanie
Financovanie podobných tipov zariadení prebieha z viacerých zdrojov. Súkromná základná škola a špeciálna základná škola z Krajského školského úradu. Školský klub detí, centrum špeciálno-pedagogického poradenstva a internát pre deti do 15 rokov z mesta Žilina a klientov nad 15 rokov z rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja.
Vedúci odboru KŠÚ Tibor Lukács hovorí, že od nich dostali presne to, čo im zo zákona patrí. „Štát určuje normatív na žiaka. Oni si vykážu počet žiakov, z ministerstva nám na nich pošlú peniaze a my ich v stopercentnej výške poukážeme škole. Škola dostala presne toľko, na koľko má podľa vykázaných žiakov nárok," povedal. ŽSK, podľa hovorkyne Zuzany Muchovej, financuje súkromné zariadenia takéhoto typu v rovnakej výške, ako cirkevné, hoci im to zákon neprikazuje. Peniaze na to vynakladá z vlastného rozpočtu. Od štátu na to nedostáva nič.
„V roku 2010 financuje ŽSK súkromné školské zariadenia rovnakou výškou ako cirkevné, to znamená, že bez rozdielu zriaďovateľa poskytujeme na žiakov neštátnych školských zariadení dotáciu vo výške 88%
z dotácie na žiaka školského zariadenia v našej zriaďovateľskej pôsobnosti," dodala Muchová.
Päťnásobok len v štátnych
Podľa jej slov normatív na žiaka v špeciálnych školách je 500% normatívu žiaka v bežnej škole. „Týka sa to však len zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti KŠÚ a teda pre ŽSK nie je záväzný," uviedla Muchová. Dodala, že škole odporučili, aby KŠÚ požiadal o zmenu zriaďovateľa zo súkromného na štátneho. Súkromná škola môže okrem financií z kraja využiť aj iné zdroje, napríklad zisk z podnikateľských činností, ale najmä môže, na rozdiel od štátnych škôl, vyberať školné.
Súkromná špeciálna škola pravdepodobne zanikne. Aj keď mnohým rodičom je to ľúto. Písali aj petíciu, ale nepochodili.