BRATISLAVA. Žilina vymenila primátora aj poslancov SDKÚ za nových zo Smeru.
Očakávaný súboj medzi Igorom Chomom (Smer) a Ivanom Harmanom (SDKÚ) nakoniec veľmi tesný nebol. S jasným náskokom päťtisíc hlasov vyhral bývalý šéf Národnej diaľničnej spoločnosti.
„Možno to svedči o tom, že politika, ktorú robilo predchádzajúce vedenie, nebola dobrá, a myslím si, že Žilinčania im to jednoducho zrátali," komentoval výsledok Choma.
Pomáhať mu bude v 31člennom mestskom zastupiteľstve aj 14 poslancov z koalície Smeru, HZDS, HZD a Strany zelených. Podporu niekoľkých ďalších hlasov Choma určite nájde. Žilinčania si zvolili aj šesť nezávislých poslancov. Medzi nimi aj olympijského medailistu Rada Žideka.
Rozdrobená pravica
„Každé voľby sú sviatkom demokracie a Žilinčania si vybrali," oznamoval svoju prehru Harman. Jeho štvorročné vládnutie poznačilo viacero káuz a z koalície, ktorá pod jeho vedením porazila Jána Slotu, zostala už len SDKÚ.
V minulých voľbách pri Harmanovi stál aj Dušan Maňák, neskôr sa postavil proti nemu.
Porážku vidí v rozštiepení pravice. Za primátora s podporou KDH, SaS, Mosta a OKS kandidoval aj Ľubomír Bažík. „Ak sa pravica nezjednotí, je to pre ľudí aj zneistenie a voliť potom neprídu," povedal Maňák, ktorý do zastupiteľstva prešiel na kandidátke EDS.
Smer hľadá dohodu
„Určite budeme rokovať so všetkými poslaneckými klubmi tak, aby sme dosiahli väčšinu, ktorá nám umožní racionálne pracovať," povedal poslanec Smeru Jozef Štrba.
V mestskom zastupiteľstve výrazne stratí vplyv aj kedysi veľmi vplyvné združenie Za krajšiu Žilinu.
Doterajší primátor Žiliny a v minulosti aj pokladník generálny sekretár SDKÚ Ivan Harman však bez funkcie zrejme nezostane. Je prvým náhradníkom SDKÚ do parlamentu a funkcie poslanca sa chystá vzdať novozvolený primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský. Harman by teda mal z radnice v Žiline odísť do parlamentu.
Choma chce sto dní študovať
Nový primátor Igor Choma bude po voľbách robiť aj personálne výmeny.
Dosiahli ste pomerne jasné víťazstvo. Očakávali ste to?
„Predvolebné prieskumy naznačovali, že súboj bude pomerne vyrovnaný. Až takýto výrazný rozdiel som naozaj nepredpokladal."
Pred voľbami ste naznačovali personálne výmeny na radnici, ako to bude vyzerať?
„Netreba to brať tak, že prídem a vyhodím celý úrad, to naozaj nie. Podobnú skúsenosť mám aj z NDS, odkiaľ odišlo len veľmi málo ľudí, pretože boli z inej politickej strany alebo niečo podobné. To u mňa neprichádza do úvahy. Budem trvať na odbornosti."
Kedy prídu prvé zásadné rozhodnutia?
„Naozaj si chcem tých prvých sto dní nechať na podrobné naštudovanie problematiky. Financovanie je pre mesto momentálne asi najpodstatnejšie. Je tu utajená správa NKÚ, treba ju naštudovať. Chcem pripraviť hneď prvé kroky, ktoré posunú mesto dopredu. Budú sa týkať aj územného plánu. Do roka by som ho chcel dať na schválenie."
Pomôžu poslanci Smeru?
„Rozhodne áno. Nejde však ani tak o politické rozdelenie, ale o to, či poslanci budú chcieť posunúť Žilinu dopredu."