Aj Bytčanom chcem pomôcť pri výbere kandidáta, ktorému odovzdajú hlas a pasujú ho za nového primátora mesta. Všetkých sme oslovili s rovnakými otázkami: a) Čo bude vašou prioritou, ak budete zvolený za primátora? b) V akom stave sa podľa vás mesto momentálne nachádza?
1. Štefan Bučo (NEKA)
Neodpovedal
2. Bernard GAJDOŠ (NEKA)
a) Mojou prioritou bude transparentnosť, čestnosť a svedomitosť riadenia mestského úradu. Podporou podnikateľských aktivít vytvárať pracovné miesta a následne z týchto aktivít vytvárať podielové fondy. Budovaním mestských podnikov získavať prostriedky na údržbu a výstavbu mesta a prímestských častí. Výrazne zlepšiť využívanie eurofondov. Budem robiť všetko preto, aby sa Bytča aj prímestské časti stali dobrým a prosperujúcim regiónom pre spokojný život všetkých občanov.
b) Súčasný stav mesta Bytče je relatívne dobrý oproti iným mestám aj tým že mesto nie je zadĺžené. Sú veci, ktoré sa v Bytči zrekonštruovali, vybudovali, opravila sa časť chodníkov a niektoré časti komunikácií. Stále zostáva dosť vecí, ktoré treba riešiť či už sú to chýbajúce kanalizácie v regióne, osvetlenie cintorínov, vybudovanie športovej haly, pre seniorov rekonštrukciu penziónu Jesienka a mnoho ďalších veci.
3. Miloš GREGUŠ (NEKA)
a) Pracovať tak, aby väčšina obyvateľov mesta mohla za štyri roky konštatovať: „V Bytči sa dá bezpečne žiť, slušne zarobiť, je kde bývať, oddychovať a ostatní nám môžu naše mesto len závidieť."
b) Podľa mne dostupných informácii, mesto Bytča nie je zadĺžené, má bežné problémy ako 99% miest na Slovensku a je len na nás, aby sme ich spolu čo najviac k spokojnosti občanov vyriešili.
4. Alžbeta KRAMÁROVÁ (NEKA)
a) Dokončenie rozpracovaných projektov, na ktoré dostalo mesto prostriedky z EÚ, pre starších občanov zabezpečenie dôstojného života vo vyššom veku (dom opatrovateľskej služby), pre mladších občanov zabezpečenie bývania, vzdelávania a kvalitnej práce, (komunálne, nie sociálne, byty, jednania s potencionálnymi investormi pre rozšírenie pracovných príležitostí), pre nás všetkých kvalitné životné prostredie (kanalizácia, voda, cesty, chodníky, detské ihriská, zeleň), lekársku a sociálnu starostlivosť, kultúrne a športové vyžitie) vybudovanie optimálnej stavby pre šport, tradícia Kultúrneho leta a Vianočných trhov), riešenie dopravnej situácie na námestí - hľadanie priestorov pre optimálne parkovanie a bezpečnosť pre peších v prímestských častiach podporím všetky dobré návrhy tak, ako sme o tom rozprávali spolu pri mojom stretnutí s vami.
b) Vzhľadom k tomu, že som štyri roky pracovala v MZ ako predseda finančnej komisie, že naša komisia ako aj celé mestské zastupiteľstvo pristupovali k finančným operáciám zodpovedne a aj keď to niekedy bolo zložité, MZ prijalo na rok 2011 vyrovnaný rozpočet a predpokladá sa, že rok 2010 skončí s prebytkom cca. 300-tisíc eur, definitívna výška prebytku bude známa po usporiadaní hospodárenia Mesta Bytča do schválenia záverečného účtu.Úverová zaťaženosť predstavuje 7,18% k bežným príjmom, podľa zákona je táto zaťaženosť možná až do výške 60%. Z uvedeného vyplýva, že mesto je zdravé a pripravené na ďalší, podotýkam, rozumný rast. Zo strany mesta je potrebné zvýšiť ochotu pre dialóg s občanom, prehlbovať úctu k človeku a odhodlanie pomáhať občanovi pri riešení problémov, aby nadobudol pocit, že samospráva v tomto meste mu bude vždy nápomocná.
5. Ján MELOCÍK (NEKA)
a) Prerobenie penziónu JESIENKA na zariadenie pre seniorov, vybudovanie kompostárne bioodpadu a zberného dvora, rekonštrukciu verejného osvetlenia, budovanie infraštruktúry najmä chodníkov, podpora športu postavením športovej haly, podpora kultúry so zameraním na všetky vekové skupiny, výstavba nových bytov pre mladé rodiny, zasadím sa za "transparentné mesto" formou elektronických aukcií, rekonštrukcia a obnova chodníkov a osvetlenia na mestskom cintoríne.
b) Mesto je v dobrej kondícií s minimálnou zadĺženosťou.
6. Miroslav MINÁRČIK (SMER)
a) Pri riadení mesta je nutné plniť súbežne viacero povinností, aby sa zabezpečil jeho chod. No z hľadiska koncepčného rozvoja nášho mesta, je mojou prioritou tak, ako je to v mojich volebných materiáloch, hľadať možnosti pre vytvorenie nových pracovných miest. A to na základe podpory a pomoci podnikateľom v rámci mesta a mestských častí a taktiež na základe spolupráce s inými organizáciami.
b) Na uvedenú otázku je potrebné odpovedať z viacerých pohľadov. Z hľadiska aktuálneho finančného stavu a miery zadĺženosti je naše mesto oproti iným samosprávam vo veľmi dobrom stave. Rezervy vidím v oblasti vytvárania pracovných miest, výstavby bytov, sociálneho zabezpečenia našich dôchodcov, ale taktiež v možnosti prezentácie našej mládeže v oblasti spoločenského, kultúrneho a športového života.
7. Ján TULIS (HZDS, SDĽ)
a) V súčasnom období globálnej hospodárskej krízy za prioritne považujem, vytvorenie priaznivých podmienok pre možných investorov na zabezpečenie nových pracovných príležitostí pre občanov okresu Bytča.
b) Z hľadiska materiálneho je v meste potrebné veľa vecí dobudovať, opraviť a vylepšiť v tejto súvislosti za podstatné považujem pracovať na zlepšení medziľudských vzťahov (primátor/poslanci, primátor/zamestnanci mestského úradu, primátor/občania a investori) od ktorých sa všetko odvíja.
8. Peter WEBER (KDH, SDKÚ, OKS)
a) Vytváranie nových pracovných miest a vybudovanie zariadenia pre seniorov. 1. Zabezpečiť ľuďom prácu a stabilný príjem je základným predpokladom normálneho fungovania jednotlivca i spoločnosti. 2. Za účelom vybudovania domova sociálnych služieb bol už v roku 2007 zakúpený objekt na Rajčuli a bola spracovaná aj štúdia. Treba to len oprášiť a zrealizovať. Naši starší spoluobčania si to naozaj zaslúžia.
b) Urobilo sa aj veľa dobrého, ale môžeme urobiť oveľa viac. Do roku 2013 môžeme čerpať peniaze na rozvoj z Európskej únie. Je však potrebné začať na jednotlivých projektoch ihneď pracovať. Preto pozývam všetkých k spolupráci, obyčajných ľudí i odborníkov, občanov Bytče i prímestských častí, tak aby mesto v roku 2014 bolo v lepšom stave.