Štefan Tománek je odborník naslovovzatý. Bývalý vynikajúci reprezentant, ktorý si zahral aj na slávnej Maracane či proti Beckenbauerovi a spol., neskôr tréner Púchova, Žiliny, juniorky MŠK a skaut pre vyhľadávanie talentov si myslí: „Určite klesá. Pokiaľ mužstvá s bohatou tradíciou, ako napríklad Topoľčany, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Martin, nemajú podporu mesta a sponzorov, tak stagnujú. Bez peňazí sa futbal hrať nedá ani na dedinách."
Musia zarábať
V súčasnosti je trénerom piatoligovej Kotešovej, ktorá je v nováčikovskej sezóne po jesennej časti na výbornom druhom mieste. „Mám to šťastie, že v strede týždňa mám k dispozícii dvanásť, trinásť hráčov a v piatok už kompletný káder. V piatej lige pracujú hráči na týždňovkách, sú bez tréningového procesu," povedal.
Ďalším problémom je menší záujem mládeže. „Talenty sú stále. Ale dnešná mládež má iné záujmy, v minulosti nebolo toľko zaujímavých vecí. Navyše nie sú vytvorené podmienky na to, aby chlapci napredovali, chýbajú fundovaní tréneri," myslí si Tománek.
Vyrastal v Dolných Kočkovciach, je „produktom" dedinského futbalu, ktorý je liahňou veľkých talentov. „Vidím to aj teraz. Keď som chodil ako skaut po dedinách, tak som videl, že veľa detí je zdravých, nepokazených. Mali sme talentovaného chlapca z Korne, ktorého sme vytiahli do MŠK. Ale nezvládol odlúčenie od mamy, zobral sa a vrátil domov. Bol som za ním dvakrát, prehováral som ho. Rodičia boli nešťastní, keď videli, ako mohol chlapec napredovať. Po dedinách sú talenty, len ich treba pozbierať," tvrdí Tománek.
Spoločná liga
Je zástancom spoločnej česko-slovenskej ligy. „Tá mala v minulosti veľkú silu. V 70-tych rokoch minulého storočia osem až deväť slovenských tímov bolo pred českými. Akurát medzi Slovanom a Trnavou bola Dukla Praha. Keby teraz prišlo k spoločnej lige, tak by to dalo priestor pre talenty. Nebol by taký odliv, mohli by hrať
v kvalitnej súťaži. Slovenský futbal by išiel hore, pomohlo by to aj Čechom," myslí si súčastný tréner Kotešovej.
Chyba je možno v celom súťažnom systéme. „Treba zvážiť štruktúru súťaží. Máme veľa oblastných súťaží. Od štvrtej ligy skoro každá dedina hrá. Bolo by ich treba redukovať," zakončil Štefan Tománek.
Venovať sa mládeži
Dominik Pecko, tréner treťoligovej Bánovej, okomentoval situáciu v slovenskom futbale takto: „Futbal má klesajúcu úroveň, nie je na takej úrovni ako predtým. Hráči, ktorí by sa mali venovať futbalu, musia zarábať peniaze. Je to dané životnou úrovňou, futbal robia iba ako koníček. Nemajú veľa času, nie je naplnený tréningový proces. Na prvom mieste je zamestanie, až potom futbal. Mládež má iné aktivity, len malé percento z voľného času venuje športu."
Pecko vidí východisko zo situácie: „Treba podchytiť mládež, venovať sa jej seriózne, potrebujeme trénerov, ihriská. Nie len o tom rozprávať. Píše sa to na papieri, ale skutočnosť je iná. Kým sa tomu nebude venovať školstvo a zodpovedné inštitúcie, tak futbal nemôže napredovať." Milan Janči, riaditeľ Kotrčinej Lúčky, si myslí: „Klesá úroveň rozhodcov, a tým aj futbalu. Nech hrávajú najvyššie súťaže veľké mestá. Nie je možné, aby sme my ako malá dedinka hrali štvrtú ligu."
Chýba technika
Jozef Beleš, tréner piatoligovej Bytčice, vidí aj pozitíva: Súťaž je dobrá, lebo do Kotrčinej Lúčky, Turčianskych Teplíc či Martina prišli kvalitní hráči. V minulosti ale boli inteligent-nejšie zápasy, viac sa hral technický futbal. Teraz je viac tvrdých zákrokov. Vtedy chceli hráči hrať, teraz nahrádzajú nedostatky v technike bojovnosťou. Treba viesť chlapcovz mládežníckych výberov k technike. Aby nemuseli vo vyššom veku doháňať nedostatky, ktore mohli nadobudnúť už v žiackych kategóriách."