Podvodníci v Žiline rafinovaným spôsobom okrádajú dôverčivých dôchodcov. Pod zámienkou, že potrebujú pomoc, sa k nim dostanú až do bytu a zoberú peniaze. Naposledy 73 - ročná Žilinčanka prišla o 7 - tisíc eur. Polícia starších ľudí varuje, aby neboli dôverčiví.
ŽILINA. V Žilinskom kraji sa zvyšuje počet trestných činov, páchaných na dôchodcoch. Skupina podvodníkov, pôsobiaca na celom Slovensku, oslovuje seniorov so zámerom požiadať ich o pomoc. Podvodníci potom starých ľudí zmanipulujú a okradnú. Polícia je im na stope. Šíri osvetu medzi staršími občanmi, ako sa nestať obeťou podvodu.
Ako uvádza kriminálna polícia, podvodníci sa na dôchodcov obracajú s rôznymi súrnymi požiadavkami. Dôverčiví seniori uveria emotívne podaným príbehom. S ochotou pomôcť veľakrát podvodníkov zavedú do svojich príbytkov alebo banky, kde ich potom okradnú. Za tento rok v Žilinskom kraji evidujú 16 podvodov na starších ľuďoch.
Používajú legendy, ktorými zmanipulujú dôchodcov. Žiadajú napríklad peniaze na prevoz zraneného blízkeho do nemocnice, na pôžičku, na operáciu alebo telefonicky vystupujú ako blízky príbuzný, ktorý súrne potrebuje peniaze. Naposledy okradli 90-ročného muža. Ochotný pomôcť ich zaviedol až do svojho domu a dal im peniaze v sume 400 eur na pomoc, ktorú potrebovali. Ako zálohu mu nechali taštičku s údajnými americkými dolármi.
Vydával sa za vnuka
Šokujúci prípad sa stal 73-ročnej žene zo Žiliny, ktorú okradli so zámienkou, že jej vnuk potrebuje peniaze na automobil, ktorý chce kúpiť svojim rodičom. Keďže dôchodkyňa vedela, že dcéra chce vymeniť staré auto za nové, uverila. Údajný vnuk bombardoval starú pani telefonátmi, že potrebuje peniaze čo najskôr. Viackrát zdôraznil, že rodičia budú prekvapení a tešiť sa. Poškodená z lásky ku vnukovi a svojej rodine pozbierala peniaze, ktoré mala a neskôr ich vydala podvodníkovi. Keďže chcela udržať tajomstvo, nikomu nevolala.
„Keď som išla do sporiteľne vybrať peniaze, už vtedy ma napadlo, že by som mala vnukovi zavolať a overiť si to. Keďže študuje v zahraničí, nemala som jeho aktuálne číslo. Aj pracovníčke sporiteľne som hovorila, že vyberám peniaze pre vnuka na auto. Škoda, že ma neupozornila, aby som si to ešte overila," hovorí so sklamaním v hlase stará pani. Podvodník jej volal niekoľkokrát. Najprv, aby si vypýtal peniaze. Potom telefonoval, že pre peniaze nemôže prísť osobne a posiela kamaráta. Posledným hovorom si overoval, koľko peňazí dala a či náhodu nevolá na políciu.
„Keď som prišla naspäť do bytu po tom, ako som údajnému kamarátovi odovzdala peniaze, vtedy mi to došlo. Uvedomila som si, že som asi urobila chybu. Išla som ihneď na políciu a ohlásila som podvod a krádež peňazí," rozpráva. Dôchodkyňa odovzdala podvodníkom okolo 7-tisíc eur, ktoré mala odložené na výmenu okien, pohreb, promócie vnukov a na oslavu svojej dcéry. Podvodníci ju museli sledovať dlhšie, lebo akurát v ten deň dostala aj dôchodok.
Neveriť a overovať
Stará pani odkazuje všetkým svojim rovesníkom, aby nikomu neverili a vždy pre istotu zavolali svojim blízkym a všetko si overili. Rovnakú osvetu šíri medzi dôchodcami a ich blízkymi polícia. „Odporúčame blízkym príbuzným seniorov, nech svojich starších príbuzných presviedčajú, aby peniaze, ktoré majú doma, odovzdali do peňažných ústavov. Tu budú v bezpečí pred týmito nástrahami. Každého nepozvaného a neznámeho návštevníka odporúčame odmietnuť a jeho návštevu preveriť. Chránime seba a s voj majetok," upozorňuje policajná hovorkyňa Jana Balogová.
Podvodníci vždy chodia vo dvojici. Zväčša v kombinácii muž a žena. Výpovede poškodených sa zhodujú v tom, že ide o občanov tmavšej pleti, s tmavými vlasmi a zavalitejšími postavami. Hovoria s prízvukom, menia reč, aby zmiatli svoje obete. Dôchodcov si odchytávajú najmä doobeda, pri nemocnici alebo v centre mesta. Keďže podvodníci pravidelne menia autá a telefónne čísla, je ich ťažké vystopovať. Podľa polície však pôsobia v Ostrave a za svojimi obeťami cestujú aj na Slovensko.