Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Súboj o Žilinu sa dostal až pred súd

Mesto poznačil odkaz Jána Slotu, jeho blízkym podnikateľom aj developerom sa darilo.

Starú faru v Žiline mali podľa povolenia primátora „rozobrať“ a znovu postaviť. Zostali z nej ruiny, dnes sú vidieť už len farské schody a za nimi obchodné centrum.Starú faru v Žiline mali podľa povolenia primátora „rozobrať“ a znovu postaviť. Zostali z nej ruiny, dnes sú vidieť už len farské schody a za nimi obchodné centrum. (Zdroj: TASR)

Opravené 20.11.

ŽILINA. Po šestnástich rokoch primátorovania sa pred štyrmi rokmi proti Jánovi Slotovi spojila takmer celá Žilina – občianske hnutia aj politické strany. Ivan Harman (SDKÚ) sa dostal do kresla primátora aj vďaka tejto podpore. Teraz sú z členov koalície, ktorá Slotu porazila, nepriatelia.

Proti Harmanovi sa obrátili ostatné politické strany aj dôležité občianske hnutie Za krajšiu Žilinu, ktoré ho chce nahradiť Ľubomírom Bažíkom (KDH).

Hádky a žaloby

Harmanova pravá ruka, viceprimátor Michal Horecký (SDKÚ) dokonca zažaloval jedného z najvýraznejších odporcov Jána Slotu. S aktivistom Petrom Ničíkom sa súdi za ohováranie. „Veľmi ma mrzia správy o tom, že napríklad pýtaš peniaze a iné výhody pre seba od podnikateľov či iných osôb,“ napísal e­mailom vlani Ničík poslancom a Horeckému. Ten zato žiada ospravedlnenie alebo 50­tisíc eur.

Žilina
 • počet obyvateľov – 84 835;
 • nezamestnanosť v okrese Žilina – 7,93 %;
 • priemerná mzda: 932,93 eura;
 • rozloha: 80 028 km2
 • rozpočet mesta na rok 2010: 48 miliónov eur; najviac ide na školstvo – 17 miliónov eur
 • počet poslancov: 31
 • koalície: KDH-SaS-Most­-OKS, Smer­-SZ­-HZDS­-HZD;
 • SDKÚ, SF, SNS, SZS idú samostatne

„Celý súd beriem ako zastrašovanie, pretože kritizujem veci, ktoré sa mi na krokoch vedenia mesta nepáčia,“ hovorí Ničík.

„Nie je možné už bez povšimnutia tolerovať úmyselné šírenie neprávd a klamstiev na moju osobu,“ reagoval v minulosti viceprimátor Horecký. Teraz telefón nedvíha.

Počas posledného pojednávania pred súdom vypovedal aj ďalší z kandidátov na primátora mesta Ivan Gánoczy (nezávislý).

Za vybavenie vecí podľa neho predstavitelia mesta žiadajú neštandardné veci. „Išlo o mandátne zmluvy, ktoré museli uzatvárať ľudia, ktorí chceli napríklad stavebné povolenia. Provízia bola štyri až osem percent z investície,“ povedal Gánoczy.

Ak niekto takúto zmluvu nechcel podpísať, kládli mu podľa neho prekážky. Všetko vraj išlo cez externú firmu. „Vylučujem, že by existovali takéto mandátne zmluvy s nejakou firmou,“ povedal podľa Žilinského večerníka minulý týždeň pred súdom Horecký. Ničík navrhol Horeckého aj odvolať – za údajnú prílišnú pomoc blízkemu priateľovi Jána Slotu Georgovi Trabelssiemu. Horecký sa napokon udržal aj vďaka SNS. Podporu Slotových poslancov mal aj Harman.

Slota sa pritom v mestských veciach už oficiálne neangažuje. Za predchádzajúcej vlády jeho ministerstvá delili eurofondy a Žilina nechcela zostať bokom. Napriek správam, že bude opäť kandidovať, sa napokon Slota neprihlásil. Dôvodom môže byť aj postavenie silného kandidáta Smeru Igora Chomu.

Slotovo dedičstvo

Primátor Harman dostal po Slotovi mesto v ťažkej situácii. Developer HB Reavis kúpil námestie a začal stavať Aupark, nový primátor to už nedokázal zastaviť. Mesto za Slotu predalo aj športovú halu na Bôriku, potrebovalo peniaze na dlhy hokejistov.

Výrazne Žilinu zmenil aj podnikateľ Trabelssie. Jeho plány na športové objekty sú síce zatiaľ nedokončené, dostaval však veľké obchodné centrum.

Pre stavbu tohto centra zmizla z centra historická budova starej fary. Primátor Harman ju nariadil rozobrať a sľúbil, že ju do tehly opäť postavia. Obchodné centrum už otvorili, fara chýba. „Mesto ju nezbúralo, veď ja som nesedel v buldozéri. A ja som mal faru teraz stavať nazad,“ povedal Harman. Za všetkým je podľa neho rozhodnutie cirkvi predať pozemok, konať vraj mal aj krajský pamiatkový úrad.

Mesto napokon za Harmana nadviazalo na vzťahy s niektorými podnikateľmi. Trabelssie napokon získal aj športovú halu, hoci „tú haraburdu“ vôbec nechcel. A k radnici mal blízko aj človek, ktorý sa za Slotu staral o výkup pozemkov pod Kiu, Mikuláš Kačaljak.

"Na základe odborného hodnotenia Transparency International patrí Žilina medzi najtransparentnejšie mestá na Slovensku, čo je oproti minulosti obrovský posun. Už pred 4 rokmi sme začali zverejňovať faktúry a zmluvy na internet, aby mal k nim prístup každý Žilinčan," povedal pre SME primátor Harman.

Trabelssie na otázky SME neodpovedali.

fut.jpg

Žilina je na Slovensku vidieť najmä cez automobilku Kia a vďaka futbalistom MŠK Žilina v Lige majstrov. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK.

Mesto je otvorené a s dlhmi

Kandidáti na primátora sa hádajú, či dlh mesta za štyri roky rástol.

ŽILINA. Najväčším problémom mesta je podľa protikandidátov primátora zadlženie. Ako presne financie mesta vyzerajú, je podľa Igora Chomu zo Smeru ťažké povedať.

„Na internete sa dozviete veľmi málo, správa NKÚ z roku 2009 je utajená,“ hovorí Choma.

Dlh aj pre Kiu

Žilina bola chvíľu podľa mimovládky INEKO jedným z troch najzadlženejších miest Slovenska. Ukázalo sa to však ako chyba, do dlhu vraj nesprávne zarátali štátnu pomoc pre Kia financovanú cez mesto.

Žilina patrí podľa inštitútu INEKO medzi najzadĺženejšie veľké mestá Slovenska. V dlhu Žiliny je pritom započítaný aj úver od štátu na výkup pozemkov pre automobilku KIA. Po odrátaní tejto výpomoci by objem pôžičiek mesta skončil pod požadovanou 60-percentnou hranicou na úrovni 55 percent.

„V pluse sa aj počas ťažkého roku podarilo skončiť štyrom mestám, medzi nimi aj Žiline,“ napísalo v oprave INEKO. Dlh mesta podľa kandidáta na primátora Ladislava Bažíka (KDH) za štyri roky predsa narástol.

„Dlhové zaťaženie mesta za Slotu bolo asi dve miliardy a štyristo miliónov, teraz narástlo o štvrť miliardu korún,“ povedal Bažík.

Primátor Ivan Harman (SDKÚ) však tvrdí, že mesto je menej zadlžené ako v roku 2006. Dopravné problémy zdôrazňuje najmä bývalý šéf diaľničnej spoločnosti Choma.

Nevydarené sociálne byty

Mesto za posledné roky aj rástlo. V otvorenosti a transparentnosti Žilinu zaradila Transparency International na siedme miesto na Slovensku. V uliciach sú festivaly, koncerty, divadlá, kultúrne centrum Stanica–Záriečie aj vďaka podpore mesta poznajú v zahraničí

Naopak, radnica nezvládla výstavbu sociálnych bytov, ktoré postavila uprostred rómskeho geta. Do bytov navyše fučí a zateká.

(trš)

Anketa: Čo bude vašou prioritou, keď vás zvolia za primátora?

Ľubomír Bažík, 58 rokov, lekár, KDH-SaS-­Most-OKS

Odvrátiť nútenú správu mesta. Inštalovať na mestskom úrade profesionálny manažment, ktorý urobí analýzu súčasného stavu. Na základe analýzy stanovíme východiská a riešenia. Pracovať na projektoch čerpajúcich prostriedky z eurofondov ktoré v roku 2013 končia.

František Bobenič, 44 rokov, informatik, nezávislý

Koncepčné riešenia problémov a rovnosť šancí pre všetkých bez ohľadu na politické či iné tričká. Viem zvrátiť hroziaci dopravný kolaps racionalizáciou a zatraktívnením MHD. Pripravím moderný územný plán s centrálnym zeleným parkom.

Richard Dragoun, 42rokov, manažér, nezávislý

V prípade, že mi občania dajú svoj hlas a budem zvolený za primátora, bude mojou prioritou zastaviť ďalšie zadlžovanie mesta a riešenie dopravy a parkovania v meste ako aj v prímestských oblastiach.

Ivan Gánoczy, 44 rokov, manažér, nezávislý

Konsolidácia finančných prostriedkov, kontrola všetkých zmlúv a výdajov mesta, odstránenie zmlúv, ktoré sú nadhodnotené a urobiť celkový audit mesta. Ďalšou prioritou bude personálne obsadenie zamestnancov a všetky kroky k transparentností.

Patrik Groma, 37 rokov, riaditeľ, nezávislý

Primátor musí mesto riadiť a nie byť riadený. Priority: zrušenie nevýhodných zmlúv, zriadenie mestského podniku na separáciu a zber odpadov, riešenie prehustenej dopravy, zriadenie mestského múzea, bezplatný internet a MHD na 1 okruhu

Ivan Harman, 43 rokov, primátor, SDKÚ

Rozširovane a budovanie parkovacích plôch, opravy a budovanie komunikácií, skvalitňovanie služieb mesta a ďalšie transparentné opatrenia, zvyšovanie bezpečnosti, investície do vzdelávania, služieb pre seniorov, podpora kultúry, cestovného ruchu, nápadov a aktivít.

Igor Choma, 46 rokov, poslanec parlamentu, Smer-SD - SZ - HZDS - HZD

Medzi moje priority isto bude patriť spravodlivé prerozdeľovanie financií medzi jednotlivé mestské časti, nenavyšovanie dlhu mesta. Isto sa postarám o možnosť pravidelných osobných stretnutí s primátorom vo vopred určenom a zverejnenom čase.

Anna Perkovičová, 62 rokov, psychologička, SDĽ

Tento rok rozdeľuje mesto takmer 50 miliónov eur do trinástich programových projektov, pričom program bývanie je na 12-stom a program sociálne služby až na 13-stom mieste. Chcem presadiť rozpočet mesta, ktorý bude zameraný sociálnejšie.

Peter Vnuk, 33 rokov, manažér, SF

Zrušenie parkovného pre občanov vlastniacich nehnuteľnosť v parkovacích zónach. Podporím predaj a predajcov regionálnych výrobkov a remesiel (doma vyrobených či dopestovaných) formou výrazných zliav na prenájmoch mestských pozemkov napríklad mestské trhovisko

Július Žiačik, 51 rokov, strojár, nezávislý

Zostaviť tím fundovaných odborníkov (nezávisle na ich politickej príslušnsti, primárnym kritériom bude ich odbornosť a schopnosť spolupráce), ktorí vyvedú naše mesto zo zlej finančnej situácie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 082
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 753
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 649
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 191
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 988
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 577
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 982
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 836
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 538
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 705
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Antigénové testovanie na koronavírus SARS-CoV-2.

Testovanie v Kii bude pokračovať aj zajtra a po víkende.

5 h

Okrem Žiliny svoje kandidatúry oznámili aj Banská Bystrica, Hlohovec, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín a Trnava.

5 h

Otestovať sa môžu aj neobjednaní záujemcovia.

9 h

K dispozícii je 11 odberných miest.

14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

9 h

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

20. jan

Prírodná pamiatka očarí v každom ročnom období.

20. jan

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

7 h

Už ste čítali?