Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Súboj o Žilinu sa dostal až pred súd

Mesto poznačil odkaz Jána Slotu, jeho blízkym podnikateľom aj developerom sa darilo.

Starú faru v Žiline mali podľa povolenia primátora „rozobrať“ a znovu postaviť. Zostali z nej ruiny, dnes sú vidieť už len farské schody a za nimi obchodné centrum.Starú faru v Žiline mali podľa povolenia primátora „rozobrať“ a znovu postaviť. Zostali z nej ruiny, dnes sú vidieť už len farské schody a za nimi obchodné centrum. (Zdroj: TASR)

Opravené 20.11.

ŽILINA. Po šestnástich rokoch primátorovania sa pred štyrmi rokmi proti Jánovi Slotovi spojila takmer celá Žilina – občianske hnutia aj politické strany. Ivan Harman (SDKÚ) sa dostal do kresla primátora aj vďaka tejto podpore. Teraz sú z členov koalície, ktorá Slotu porazila, nepriatelia.

Proti Harmanovi sa obrátili ostatné politické strany aj dôležité občianske hnutie Za krajšiu Žilinu, ktoré ho chce nahradiť Ľubomírom Bažíkom (KDH).

Hádky a žaloby

Harmanova pravá ruka, viceprimátor Michal Horecký (SDKÚ) dokonca zažaloval jedného z najvýraznejších odporcov Jána Slotu. S aktivistom Petrom Ničíkom sa súdi za ohováranie. „Veľmi ma mrzia správy o tom, že napríklad pýtaš peniaze a iné výhody pre seba od podnikateľov či iných osôb,“ napísal e­mailom vlani Ničík poslancom a Horeckému. Ten zato žiada ospravedlnenie alebo 50­tisíc eur.

Žilina
 • počet obyvateľov – 84 835;
 • nezamestnanosť v okrese Žilina – 7,93 %;
 • priemerná mzda: 932,93 eura;
 • rozloha: 80 028 km2
 • rozpočet mesta na rok 2010: 48 miliónov eur; najviac ide na školstvo – 17 miliónov eur
 • počet poslancov: 31
 • koalície: KDH-SaS-Most­-OKS, Smer­-SZ­-HZDS­-HZD;
 • SDKÚ, SF, SNS, SZS idú samostatne

„Celý súd beriem ako zastrašovanie, pretože kritizujem veci, ktoré sa mi na krokoch vedenia mesta nepáčia,“ hovorí Ničík.

„Nie je možné už bez povšimnutia tolerovať úmyselné šírenie neprávd a klamstiev na moju osobu,“ reagoval v minulosti viceprimátor Horecký. Teraz telefón nedvíha.

Počas posledného pojednávania pred súdom vypovedal aj ďalší z kandidátov na primátora mesta Ivan Gánoczy (nezávislý).

Za vybavenie vecí podľa neho predstavitelia mesta žiadajú neštandardné veci. „Išlo o mandátne zmluvy, ktoré museli uzatvárať ľudia, ktorí chceli napríklad stavebné povolenia. Provízia bola štyri až osem percent z investície,“ povedal Gánoczy.

Ak niekto takúto zmluvu nechcel podpísať, kládli mu podľa neho prekážky. Všetko vraj išlo cez externú firmu. „Vylučujem, že by existovali takéto mandátne zmluvy s nejakou firmou,“ povedal podľa Žilinského večerníka minulý týždeň pred súdom Horecký. Ničík navrhol Horeckého aj odvolať – za údajnú prílišnú pomoc blízkemu priateľovi Jána Slotu Georgovi Trabelssiemu. Horecký sa napokon udržal aj vďaka SNS. Podporu Slotových poslancov mal aj Harman.

Slota sa pritom v mestských veciach už oficiálne neangažuje. Za predchádzajúcej vlády jeho ministerstvá delili eurofondy a Žilina nechcela zostať bokom. Napriek správam, že bude opäť kandidovať, sa napokon Slota neprihlásil. Dôvodom môže byť aj postavenie silného kandidáta Smeru Igora Chomu.

Slotovo dedičstvo

Primátor Harman dostal po Slotovi mesto v ťažkej situácii. Developer HB Reavis kúpil námestie a začal stavať Aupark, nový primátor to už nedokázal zastaviť. Mesto za Slotu predalo aj športovú halu na Bôriku, potrebovalo peniaze na dlhy hokejistov.

Výrazne Žilinu zmenil aj podnikateľ Trabelssie. Jeho plány na športové objekty sú síce zatiaľ nedokončené, dostaval však veľké obchodné centrum.

Pre stavbu tohto centra zmizla z centra historická budova starej fary. Primátor Harman ju nariadil rozobrať a sľúbil, že ju do tehly opäť postavia. Obchodné centrum už otvorili, fara chýba. „Mesto ju nezbúralo, veď ja som nesedel v buldozéri. A ja som mal faru teraz stavať nazad,“ povedal Harman. Za všetkým je podľa neho rozhodnutie cirkvi predať pozemok, konať vraj mal aj krajský pamiatkový úrad.

Mesto napokon za Harmana nadviazalo na vzťahy s niektorými podnikateľmi. Trabelssie napokon získal aj športovú halu, hoci „tú haraburdu“ vôbec nechcel. A k radnici mal blízko aj človek, ktorý sa za Slotu staral o výkup pozemkov pod Kiu, Mikuláš Kačaljak.

"Na základe odborného hodnotenia Transparency International patrí Žilina medzi najtransparentnejšie mestá na Slovensku, čo je oproti minulosti obrovský posun. Už pred 4 rokmi sme začali zverejňovať faktúry a zmluvy na internet, aby mal k nim prístup každý Žilinčan," povedal pre SME primátor Harman.

Trabelssie na otázky SME neodpovedali.

fut.jpg

Žilina je na Slovensku vidieť najmä cez automobilku Kia a vďaka futbalistom MŠK Žilina v Lige majstrov. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK.

Mesto je otvorené a s dlhmi

Kandidáti na primátora sa hádajú, či dlh mesta za štyri roky rástol.

ŽILINA. Najväčším problémom mesta je podľa protikandidátov primátora zadlženie. Ako presne financie mesta vyzerajú, je podľa Igora Chomu zo Smeru ťažké povedať.

„Na internete sa dozviete veľmi málo, správa NKÚ z roku 2009 je utajená,“ hovorí Choma.

Dlh aj pre Kiu

Žilina bola chvíľu podľa mimovládky INEKO jedným z troch najzadlženejších miest Slovenska. Ukázalo sa to však ako chyba, do dlhu vraj nesprávne zarátali štátnu pomoc pre Kia financovanú cez mesto.

Žilina patrí podľa inštitútu INEKO medzi najzadĺženejšie veľké mestá Slovenska. V dlhu Žiliny je pritom započítaný aj úver od štátu na výkup pozemkov pre automobilku KIA. Po odrátaní tejto výpomoci by objem pôžičiek mesta skončil pod požadovanou 60-percentnou hranicou na úrovni 55 percent.

„V pluse sa aj počas ťažkého roku podarilo skončiť štyrom mestám, medzi nimi aj Žiline,“ napísalo v oprave INEKO. Dlh mesta podľa kandidáta na primátora Ladislava Bažíka (KDH) za štyri roky predsa narástol.

„Dlhové zaťaženie mesta za Slotu bolo asi dve miliardy a štyristo miliónov, teraz narástlo o štvrť miliardu korún,“ povedal Bažík.

Primátor Ivan Harman (SDKÚ) však tvrdí, že mesto je menej zadlžené ako v roku 2006. Dopravné problémy zdôrazňuje najmä bývalý šéf diaľničnej spoločnosti Choma.

Nevydarené sociálne byty

Mesto za posledné roky aj rástlo. V otvorenosti a transparentnosti Žilinu zaradila Transparency International na siedme miesto na Slovensku. V uliciach sú festivaly, koncerty, divadlá, kultúrne centrum Stanica–Záriečie aj vďaka podpore mesta poznajú v zahraničí

Naopak, radnica nezvládla výstavbu sociálnych bytov, ktoré postavila uprostred rómskeho geta. Do bytov navyše fučí a zateká.

(trš)

Anketa: Čo bude vašou prioritou, keď vás zvolia za primátora?

Ľubomír Bažík, 58 rokov, lekár, KDH-SaS-­Most-OKS

Odvrátiť nútenú správu mesta. Inštalovať na mestskom úrade profesionálny manažment, ktorý urobí analýzu súčasného stavu. Na základe analýzy stanovíme východiská a riešenia. Pracovať na projektoch čerpajúcich prostriedky z eurofondov ktoré v roku 2013 končia.

František Bobenič, 44 rokov, informatik, nezávislý

Koncepčné riešenia problémov a rovnosť šancí pre všetkých bez ohľadu na politické či iné tričká. Viem zvrátiť hroziaci dopravný kolaps racionalizáciou a zatraktívnením MHD. Pripravím moderný územný plán s centrálnym zeleným parkom.

Richard Dragoun, 42rokov, manažér, nezávislý

V prípade, že mi občania dajú svoj hlas a budem zvolený za primátora, bude mojou prioritou zastaviť ďalšie zadlžovanie mesta a riešenie dopravy a parkovania v meste ako aj v prímestských oblastiach.

Ivan Gánoczy, 44 rokov, manažér, nezávislý

Konsolidácia finančných prostriedkov, kontrola všetkých zmlúv a výdajov mesta, odstránenie zmlúv, ktoré sú nadhodnotené a urobiť celkový audit mesta. Ďalšou prioritou bude personálne obsadenie zamestnancov a všetky kroky k transparentností.

Patrik Groma, 37 rokov, riaditeľ, nezávislý

Primátor musí mesto riadiť a nie byť riadený. Priority: zrušenie nevýhodných zmlúv, zriadenie mestského podniku na separáciu a zber odpadov, riešenie prehustenej dopravy, zriadenie mestského múzea, bezplatný internet a MHD na 1 okruhu

Ivan Harman, 43 rokov, primátor, SDKÚ

Rozširovane a budovanie parkovacích plôch, opravy a budovanie komunikácií, skvalitňovanie služieb mesta a ďalšie transparentné opatrenia, zvyšovanie bezpečnosti, investície do vzdelávania, služieb pre seniorov, podpora kultúry, cestovného ruchu, nápadov a aktivít.

Igor Choma, 46 rokov, poslanec parlamentu, Smer-SD - SZ - HZDS - HZD

Medzi moje priority isto bude patriť spravodlivé prerozdeľovanie financií medzi jednotlivé mestské časti, nenavyšovanie dlhu mesta. Isto sa postarám o možnosť pravidelných osobných stretnutí s primátorom vo vopred určenom a zverejnenom čase.

Anna Perkovičová, 62 rokov, psychologička, SDĽ

Tento rok rozdeľuje mesto takmer 50 miliónov eur do trinástich programových projektov, pričom program bývanie je na 12-stom a program sociálne služby až na 13-stom mieste. Chcem presadiť rozpočet mesta, ktorý bude zameraný sociálnejšie.

Peter Vnuk, 33 rokov, manažér, SF

Zrušenie parkovného pre občanov vlastniacich nehnuteľnosť v parkovacích zónach. Podporím predaj a predajcov regionálnych výrobkov a remesiel (doma vyrobených či dopestovaných) formou výrazných zliav na prenájmoch mestských pozemkov napríklad mestské trhovisko

Július Žiačik, 51 rokov, strojár, nezávislý

Zostaviť tím fundovaných odborníkov (nezávisle na ich politickej príslušnsti, primárnym kritériom bude ich odbornosť a schopnosť spolupráce), ktorí vyvedú naše mesto zo zlej finančnej situácie.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 2. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 3. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 5. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 9. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 10. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 3. Compliance – who should be responsible?
 4. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 5. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 6. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 8. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 9. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 10. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 411
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 670
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 477
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 093
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 153
 6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 678
 7. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 2 442
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 417
 9. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 218
 10. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 1 945

Blogy SME

 1. Pavel Dvořák: Perly ázijskej kultúry, ktoré si našinec nevšimne
 2. Věra Tepličková: Vlasto, nalej alebo Keď má vláda pred sebou hodnotové otázky
 3. Ján Urda: Zvoničky a zvonice - 23
 4. Peter Belko: Aké je nové TV prostredie SWAN? Pre mňa katastrofa
 5. Tomáš Jacko: 2021: COVID odysea - Ako sa nezblázniť z online výučby (1. časť)
 6. Radovan Kazda: Fico ide proti farmárom. Navrhol zoštátňovať pozemky
 7. Michael Achberger: Je žiarenie z mikrovlnnej rúry škodlivé? Alebo je to mýtus?
 8. Martin Greguš: Igor Matovič - stena oka hurikánu...
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 625
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 342
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 557
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
 5. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 172
 6. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 727
 7. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 4 663
 8. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 122
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Súčasťou je dvadsaťstranový magazín pre záhradkárov Doma v záhrade.


11m

Po celom Slovensku je situácia v zdravotníckych zariadeniach kritická. Čakanie na operáciu vzbudzuje obavy vždy. Ak však máte pred zákrokom práve v týchto mesiacoch, alebo vám operáciu posunuli, zvýšený strach a neistota sú úplne prirodzené. Práve v tejto situácii pomôže zmierniť stres možnosť skonzultovať svoj stav s viacerými lekármi. Vďaka novej službe Druhý medicínsky názor už aj s tými z popredných kliník v zahraničí.


9 h
Belá inkasovala na jeseň v piatej lige najmenej gólov (15). Svojimi výkonmi sa o to pričinil aj Kristián Krška (č. 13).

Dúfam, že sa nám konečne podarí postúpiť do IV. ligy, hovorí okrem iného.


14 h
Obranca Martin Sventek je dlhoročnou oporou Lietavskej Lúčky.

Rozhovor s najlepším obrancom I. triedy ObFZ Žilina.


24 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Oddelenie opustilo viacero zamestnancov.


26. nov

Policajti zaevidovali nezvyčajný prípad v obci Hrnčiarovce nad Parnou.


25. nov

Nezvestný je od dnešného dňa.


(rv) 27. nov

Blogy SME

 1. Pavel Dvořák: Perly ázijskej kultúry, ktoré si našinec nevšimne
 2. Věra Tepličková: Vlasto, nalej alebo Keď má vláda pred sebou hodnotové otázky
 3. Ján Urda: Zvoničky a zvonice - 23
 4. Peter Belko: Aké je nové TV prostredie SWAN? Pre mňa katastrofa
 5. Tomáš Jacko: 2021: COVID odysea - Ako sa nezblázniť z online výučby (1. časť)
 6. Radovan Kazda: Fico ide proti farmárom. Navrhol zoštátňovať pozemky
 7. Michael Achberger: Je žiarenie z mikrovlnnej rúry škodlivé? Alebo je to mýtus?
 8. Martin Greguš: Igor Matovič - stena oka hurikánu...
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 625
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 342
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 557
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
 5. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 172
 6. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 727
 7. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 4 663
 8. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 122
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu