Výstava bude vo vestibule nainštalovaná ešte dva týždne.
BYTČA. Minulý mesiac v priestoroch Gymnázia v Bytči nainštalovali putovnú výstavu Anny Frankovej. Prezentáciu škola realizuje už tretí týždeň a teší sa záujmu. Jej hlavným cieľom je zanechať odkaz dnešnej generácii o tragédii holokaustu. Návštevníci si ju môžu pozrieť do 26. novembra, v čase od 8.00 h do 15.30 h.
Výstavu organizujú študenti, ktorí sa zhostili role sprievodcov a rozprávajú poslucháčom jej príbeh. Študenti sa formou workshopu vyškolili na kvalifikovaných sprievodcov. Škola má v zásobe 16 sprievodcov. Výstavu prezentujú vždy vo dvojici, ktorá sa pravidelne strieda. „Zaškoleným študentom sa to veľmi páči, na workshop sa prihlasovali dobrovoľne," hovorí učiteľka Mária Halamová.
Mirka, Jakub, Karina
Dozvedeli sme veľa informácií o holokauste a II. svetovej vojne. Okrem toho sme sa naučili vyjadrovať, vystupovať pred ľuďmi a komunikovať s nimi. Výstava nesie podtón, že vo svete je stále veľa nevraživosti, násilia. Malo by to vymiznúť.
Práve v jej hlave skrsla myšlienka dotiahnuť túto prezentáciu na gymnázium. „Absolvovala som viacero školení, na ktorých som sa dozvedela aj o výstave Anny Frankovej. Pomocou mimovládnej organizácie Nadácia Milana Šimečku sme ju zorganizovali aj na našej škole," rozpráva. Škola so samotnou realizáciou výstavy nemala žiadne starosti. Pracovníci múzea SNP z Banskej Bystrice ju nainštalovali a po skončení jej púte v Bytči ju aj prídu zložiť.
Výstava je odkazom dejín
Prezentáciu realizujú formou obojstranných panelov, na ktorých je vyobrazený príbeh Anny Frankovej, jej rodiny, ale aj iných svedkov holokaustu a druhej svetovej vojny. Študenti osobitne predstavia každý panel. Okomentujú vystavené fotografie a citujú výroky významných, ale aj menej významných ľudí, ktorí prežili holokaust. Ale aj myšlienky tých, ktorých život táto tragédia nejakým spôsobom ovplyvnila.
Študenti opisujú životný príbeh Anny, súčasne komentujú aj politické a spoločenské pozadie doby, v ktorej žila. Upozorňujú na problémy vtedajšej spoločnosti, ktoré až do dnešnej doby pretrvávajú. „Výstavou chceme upozorniť na to, aby sa humánnosť, tolerantnosť, slušnosť, spravodlivosť, demokracia a dodržiavanie ľudských práv nestali len prázdnymi slovami," hovorí o hlavnej myšlienke organizátorka.
Miška, Michal, Miška
Dala veľa nielen nám, ale aj všetkým, ktorí si ju mali možnosť pozrieť. Výstava upozorňuje najmä na to, že by ľudia mali byť k sebe tolerantnejší. Je správne, že sa takáto udalosť pripomína.
Tešia sa záujmu
Výstavu už absolvovali všetci študenti gymnázia, žiaci Základnej školy z Predmiera a zo Štiavnika. Plánovanú návštevu má aj Základná škola z Kotešovej, ale aj z ďalekého Makova. Reakcie u mladších žiakoch sa líšia. „Niektorí danú problematiku nechápu, smejú sa. My im však vždy vysvetlíme vážnosť situácie a snažíme sa ich upozorniť na tragickosť Anninho príbehu. Iní sa však o výstavu veľmi zaujímajú a majú veľa otázok," komentuje priebeh výstavy jedna zo sprievodkýň.
Putovná výstava Anny Frankovej je celosvetovo známa už do roku 1996. Od roku 2006 sa tento projekt realizuje aj na slovenských stredných školách. Súčasťou výstavy je aj pohľad do úkrytu Frankovcov a Anninej izby. Okrem toho opisuje aj významné činy obyčajných ľudí, ktorí sa postavili proti nerešpektovaniu ľudských práv v práci alebo v spoločnosti. Gymnázium v Bytči pozýva do svojich priestoroch všetkých záujemcov.
Eva, Ľubica, Anna
Táto výstava nám najmä ukázala, že diskriminácia vo svete stále pretrváva. Nepriamo porovnáva situáciu z minulosti s dnešnou. Návštevníci odchádzajú odtiaľto s pokorou a zvláštnym vnútorným pocitom.