ŽILINA. Žilinské občianske združenie (OZ) Náruč Pomoc deťom v kríze (NPDK) dnes pri príležitosti Svetového dňa prevencie týrania a zneužívania detí zverejnilo výzvu kompetentným inštitúciám, aby sa zaktivizovali v oblasti týraných a zneužívaných detí.
Podľa programovej manažérky OZ NPDK Márie Leitmanovej najviac chýba národný koordinátor, ktorý by naštartoval vytvorenie skutočne funkčného systému na ochranu záujmov týraných a zneužívaných detí. Koordinátor, ktorý by garantoval financovanie intervenčných programov a zastrešil výskum, tvorbu a prepájanie databáz ohrozených detí, vypracovanie národného programu prevencie, vytváranie interdisciplinárnych tímov na národnej, regionálnej a lokálnej úrovni. Za veľmi dôležité považujeme vytvorenie špecializovaných rodinných súdov, ktoré by sa zaoberali výhradne problematikou ohrozených rodín. Skvalitnilo a skrátilo by sa súdne konanie a umožnila včasná náprava, skonštatovala Leitmanová.
Zdôraznila, že chýba odborná príprava učiteľov, lekárov, sudcov a ďalších odborníkov, zohľadňujúca špecifiká práce s týranými a zneužívanými deťmi. Nedostatočne sa pracuje s ohrozenými rodinami, keďže zodpovednosť leží zväčša na pleciach preťažených sociálnych pracovníkov, ktorí síce disponujú potrebnými kompetenciami, nie však účinnými nástrojmi. Aj keď existujúci právny poriadok vytvára podmienky na spoluprácu orgánov sociálnoprávnej ochrany detí s ďalšími subjektmi, vrátane mimovládnych organizácií, táto sa rozbieha len veľmi pomaly a váhavo, uviedla Leitmanová.
Riaditeľ Detského krízového centra (DKC) Náruč Róbert Braciník doplnil, že výzva smeruje k systémovým zmenám. Upozornil, že na Slovensku je legislatívne podchytená práca s ohrozenými deťmi, no chýbajú nástroje priamo v orgánoch sociálno-právnej ochrany. Stretávame sa s prípadmi, keď sociálni pracovníci vedia o probléme v rodinách, sú ochotní problémy riešiť, ale dajme tomu, nemajú prostriedky na to, aby do tej rodiny vycestovali. Čo je do istej miery zarážajúce, ale na tom stojí a padá práca s rodinou. Pokiaľ sociálny pracovník sa do tej rodiny nedokáže dostať, nedokáže s ňou byť v pravidelnom kontakte, tak sa celá práca sociálno-právnej ochrany limituje len na monitorujúcu činnosť, čo je nedostačujúce, povedal Braciník.