ŽILINA. Niektorí ľudia majú nepríjemný zážitok z toho, že boli okradnutí, mnohí aj viackrát. Prišli o mobilný telefón, či peňaženku. Stačila chvíľka nepozornosti, ktorú zlodej využil. Minulý týždeň v stredu okradli v bare na Vlčincoch tridsaťšesť ročného muža. Neznámy páchateľ mu odcudzil mobilný telefón a peňaženku, keď na chvíľu odišiel od stola. Muž zašiel na políciu , ktorá sa prípadom zaoberá. Takýto prípad nie je jediný.
Stávajú sa pomerne často. Pred dvoma týždňami riešili krádež telefónu železniční policajti. Mladý muž navštívil v nočných hodinách herňu. Na stôl si položil mobilný telefón a o chvíľu oň prišiel. „Oddelenie Železničnej polície Žilina prijalo z Obvodného oddelenia polície Žilina východ spisový materiál vo veci priestupku proti majetku, krádeže mobilného telefónu, ku ktorej došlo v herni na Hviezdoslavovej ulici. Dvadsaťjeden ročný Žilinčan si nechal telefón položený na stole v herni a nevenoval mu pozornosť. Poškodený si škodu vyčíslil na 230 eur," informoval František Gažo, hovorca oblastnej správy železničnej polície.
Podobný prípad sa stal nedávno aj dvadsaťročnému mladíkovi, ktorý si v bare, taktiež na Hviezdoslavovej ulici, nechal telefón položený na stole a išiel objednať pitie. Medzitým odišli od stola aj kamaráti, s ktorými sedel, keď sa vrátili telefón tam už nebol. „Je nepríjemné, že človek si už nemôže ani nachvíľu nechať na stole položenú vec. Zlodeji využijú každú chvíľku nepozornosti. Odvtedy nosím všetky veci radšej stále pri sebe," povedal okradnutý mladík.
O tom, že krádeže mobilných telefónov nie sú zriedkavosťou svedčí aj to, že v priemere každý týždeň dostane žilinská polícia oznámenie o krádeži. „Za september a október v okrese Žilina polícia eviduje celkom 9 odcudzených mobilných telefónov, ktoré boli zaevidované v systéme pátrania po odcudzených veciach na základe údajov, ktoré nám zadali majitelia, alebo poškodené osoby, aby sme mohli po týchto veciach pátrať," povedala žilinská policajná hovorkyňa, Jana Balogová.
Ukradnuté telefóny sa polícií môže podariť nájsť. Žilinčanovi Andrejovi sa takto vrátil pred dvoma mesiacmi ukradnutý mobil. „Nahlásil som krádež na policií. Neveril som, že ho niekedy uvidím. O dva týždne mi ho policajti priniesli. Bol som šťastný, pretože nešlo len o telefón, ale všetky kontakty, ktoré som tam mal uložené," povedal Andrej.
Pri pátraní po odcudzených mobilných telefónoch spolupracuje polícia s mobilnými operátormi. „Aj na základe tejto spolupráce sa nám darí ukradnuté mobilné telefóny vypátrať a vrátiť majiteľom," hovorí policajná hovorkyňa.
A čo hrozí páchateľovi, ktorý mobil ukradne? „To závisí od právnej kvalifikácie konkrétneho prípadu, spravidla sa jedná o krádež a páchateľovi hrozí v prípade preukázania viny trest až na dva roky odňatia slobody," dodáva Balogová.