NEZBUDSKÁ LÚČKA. Máloktorá z obcí sa môže pýšiť starým lomom, v ktorom sa kedysi ťažil asfalt. Lom pri Nezbudskej Lúčke síce spadá do katastra obce Varín, ale je známy ako Nezbudský lom.
Obec chceli zaplaviť
Nezbudská Lúčka je malá obec so 404 obyvateľmi. Nízky počet obyvateľov v dedinke pri Strečne vysvetľuje starostka obce Mária Ďurčová takto: „Plánovali tu výstavbu vodného diela, ktoré nakoniec presunuli bližšie k Žiline. Celá naša obec mala byť zaliata vodou a presunutá na Vyšné diely." Celých 40 rokov, kvôli plánovanej výstavbe vodného diela, tu nariadili stavebnú uzáveru. Momentálne sa už rozmáha výstavba nových domov a počet obyvateľov pomaly rastie.
Prvé zmienky o obci pochádzajú z roku 1439. Jej vznik bol úzko spätý s výrobou vápna, ktoré sa používalo na výstavbu Starého hradu. To, že je Nezbudská Lúčka bohatým náleziskom nerastných surovín, dokazuje aj nález asfaltu, ktorý sa tu začal ťažiť začiatkom 20. storočia. Lom prilákal do tohto regiónu ľudí zo všetkých častí Slovenska a Moravy. Ponúkol nové pracovné miesta.
„V tomto lome sa ťažil prírodný asfalt, vzácny jav, ktorý sa na Slovensku ťažil len ojedinele. Využíval sa hlavne na pokrytie ciest a aj ako násyp pod železničné koľaje," opisuje význam asfaltu Milan Verčík, 77- ročný pán, ktorý si ešte pamätá aktívnu ťažbu asfaltu v lome. Vyťažený asfalt sa vo vozíkoch po koľajničkách vyvážal z lomu. V budove s násypkou a drvičom, nazývanou skelet, asfalt a kamene spracovali a vo vagónoch vyvážali k miestnej stanici Strečno. „Keď sa v lome prestalo dolovať, stanica Strečno stratila svoj dôležitý status v železničnej doprave a zostala z nej len miestna zástavka," hovorí Verčík.
Ťažbu v lome ukončili v 50. rokoch 20. storočia. „Keďže v lome zastavili ťažbu asfaltu, aj čerpadlá, odsávajúce pritekajúcu vodu, prestali plniť svoju hlavnú činnosť. Lom sa potom prirodzene zaplnil vodou." opisuje osud starého lomu. Dnes dolovanie vzácnej suroviny pripomína len ruina bývalého skeletu, vytrhané staré koľajnice a kaplnka svätej Barbory, patrónky baníkov. „Baníci vždy pred nástupom do práce, alebo odchodom prejavili úctu k svätej Barbore tým, že si z hlavy sňali klobúk," opisuje tradíciu baníkov starý pán.
Z ruiny skeletu chceli vybudovať hotel. Foto: AUTORKA
Rekreačné stredisko
Dnes opustený lom slúži už len na lov kaprov a cez zimu na korčuľovanie. Kúpanie je zakázané, pretože sa tu utopilo už niekoľko ľudí. Kedysi o starý lom prejavil záujem podnikateľ, ktorý chcel do lomu zainvestovať a urobiť z neho rekreačné stredisko. „Plánoval upraviť okolie, vystavať tenisové kurty, vybudovať malú farmu s koňmi. Starý skelet chcel prerobiť na hotel. Nakoniec ho však naťahovačky s vlastníkmi pôdy omrzeli a zo svojho plánu upustil," rozpráva starostka Ďurčová.
Zatopený lom v Nezbudskej Lúčke je krásnym miestom na prechádzku. Neďaleko od neho sa vypína Hrad Strečno a ruina Starého Hradu. Otvára Terchovskú dolinu a pohorie Malá Fatra. Nepovažuje sa však za chránený objekt, pretože sa nenachádza ani v národnom parku ani v ochrannom pásme. Je akurát na rozhraní.