ŽILINA.Mať ľudské práva neznamená robiť si, čo chcem, ale aj zodpovednosť. Ako ich vnímajú v krajine silného individualizmu, akou sú USA - aj o tom diskutovali v Nadácii POLIS s moderátorom Tiborom Máhrikom manželia Stephen a Joan Evansovci z Baylor University.
Ľudské práva tvoria podľa Steva Evansa základ všetkých západných spoločností. „Deklarácia nezávislosti začína slovami - veríme, že každý človek bol stvorený s tými istými právami... Neboli však dané nejakým ľudským činiteľom. Toto dedičstvo, ak ho tak nazveme, je naším náboženským právom. Židovstvo a kresťanstvo vychádzajú z toho, že človek bol stvorený na boží obraz a každá ľudská bytosť má svoju hodnotu a dôstojnosť. Tragédiou našej krajiny je, že trvalo dlho, kým začala tieto slová uplatňovať. Keď sa prijímala Deklarácia nezávislosti v mnohých štátoch bolo ešte otroctvo," pripomenul S. Evans.
DISKUSIA
S KANDIDÁTMI
Druhá časť verejnej diskusie s kandidátmi na primátora Žiliny o budúcnosti informačných technológií sa uskutoční v Nadácii Polis na Mariánskom námestí 31, vo štvrtok 18. novembra o 15.30 h. Diskutovať budú Richard Dragoun (NEKA), Igor Choma (SMER), Patrik Groma (NEKA) a Peter Vnuk (na kandidátke Slobodného fóra). Moderuje Ján Filip.
Pravá debata sa uskutočnila 4. novembra, za veľkého záujmu verejnosti sa jej zúčastnili traja kandidáti: Ľubomír Bažík (KDH - Sas - MOST - OKS), František Bobenič (NEKA) a Ivan Gánoczy (NEKA).
Diskusiu organizuje klaster informačných a komunikačných technológií Z@ict. V diskusii bude prestor aj na otázky z iných oblastí spoločenského života. Vstup je voľný.
Diskutovanými otázkami sú podľa amerického filozofa taktiež potraty či rodové práva mužov a žien. „Veľkou otázkou je aj to, čo sa stane na konci života. Nedávno sme v USA prijali nový zákon o zdravotnej starostlivosti a máme problém. Míňame na ňu oveľa väčšiu sumu, ako ktorákoľvek iná krajina. Ale pre mnohých občanov neposkytujeme ani tú najzákladnejšiu zdravotnú starostlivosť. Čo je podľa mňa veľmi zlé a nešťastné." Starí ľudia sa cítia podľa neho tlačení k tomu, aby sa nedožadovali zdravotnej starostlivosti.
Prítomných zaujímal aj zákaz bitia detí na verejnosti, ktorá platí v USA. Podľa Jean Evansovej je rozdiel udrieť dieťa slabo po zadnej časti tela a biť ho. „Máme problém so zneužívaním detí. Chápem znepokojenie ľudí, ktorí bojujú za práva nebiť deti. Ja s nimi istým spôsobom sympatizujem, ale dostali sme sa do extrémov." Podľa Steva Evansa je dôležité, do akej miery môžu rodičia rozhodovať, čo je dobrá výchova, a kedy by už do nej mala zasiahnuť spoločnosť. „Máme dostatočnú slobodu na to, aby rodiny žili podľa svojich hodnôt. Ale určite s tým máme aj problémy: Ak dieťaťu hrozí smrť, potrebuje lekársku pomoc a rodičia ju odmietnu, dajme tomu transfúziu krvi, súd im dá v takomto prípade za pravdu. A to by som nepodporoval," dodal S. Evans.