ŽILINA. „Propagáciou správneho nočného osvetlenia a kritikou nesprávnych riešení chceme v Žiline prispieť ku zdravšiemu životnému štýlu, ochrane životného prostredia a šetreniu výdavkov za energiu,“ povedal riaditeľ hvezdárne Miroslav Znášik.
Súťaž je určená pre všetkých fotografujúcich obyvateľov i návštevníkov Žiliny. V dvoch kategóriách- Ako nesvietiť a Správne svetlo možno do súťaže zasielať fotografie dokumentujúce nevhodné nočné osvetlenie obydlí, ciest, chodníkov, parkov či dvorov, a naopak, príklady účinného a vhodného osvetlenia týchto objektov v Žiline a jej okolí. V tretej kategórii- Variácie svetla a tmy je možné používať aj fotomontáže súvisiace s témou. Uzávierka súťaže je 16. novembra. Po vyhodnotí odbornou porotou bude zoznam víťazov a ich práce uverejnené na stránkach organizátora.
Fotografiami chce hvezdáreň tiež zdokumentovať súčasný stav svetelného znečistenia v meste. „V následných krokoch, po priamom meraní rušivého osvetlenia v Žiline a jej okolí, chceme zostaviť aktuálnu mapu svetelného znečistenia s cieľom nielen nájsť nové, verejnosti dostupné miesta na naše popularizačné i odborné astronomické pozorovania, ale v súčinnosti s odbornou verejnosťou navrhnúť aj konkrétne riešenia. Finálnym výsledkom týchto snáh by mal byť stav, kedy nočné osvetlenie bude ľuďom opäť slúžiť, nenaruší prírodu a aj obyvatelia veľkých miest uvidia opäť na oblohe hviezdy,“ dodal Znášik.
Svetelné znečistenie je podľa riaditeľa hvezdárne jednoducho povedané svietenie vtedy, keď nie je potrebné, svietenie tam, kam nie je treba a svietenie takou intenzitou, ktorá nie je nutná. Fenomén svetelného znečistenia sa na Slovensku objavuje už približne 15 - 20 rokov. „Už prví odborníci v astronómii upozorňovali na to, že sa zväčšuje nepriehľadnosť atmosféry a zdrojom tej nepriehľadnosti sú hlavne prachové častice, na ktorých sa svetlo následne rozptyľuje. Už vtedy existovali také výstrahy, že ak tento trend pôjde ďalej, čiže stále viac miest budeme chcieť mať nenormálne osvetlených, tak výsledkom bude, že v priebehu 20 - 40 rokov obyvatelia veľkých miest prídu o pohľad na oblohu,“ povedal Znášik.